Strona główna Rozwój i utrzymanie aplikacji Jednolity Plik Kontrolny – rozwiązania dla biznesu

Jednolity Plik Kontrolny – rozwiązania dla biznesu

W odpowiedzi na zmiany w Ordynacji podatkowej, poszerzyliśmy nasze portfolio o dedykowaną Platformę JPK i rozwiązane Sii JPK dla AX, które pozwalają na eksport danych podatkowych z najbardziej skomplikowanych i rozproszonych systemów finansowych wykorzystywanych przez klienta. Decydując się na współpracę z nami, będziesz miał pewność, że niezbędne informacje raportowe dotrą do organów skarbowych w wymaganej formie i na czas.

Jednolity Plik Kontrolny

Czym jest i kogo dotyczy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, od 1 lipca 2016 przedsiębiorcy zobligowani są do przesyłania danych finansowych firmy na żądanie organów skarbowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Nowa forma kontroli, polegająca na przekazywaniu danych w ujednoliconej formie elektronicznej, dotyczy dużych firm, zatrudniających powyżej 250 osób oraz generujących roczny obrót większy niż 50mln Euro (lub suma bilansowa większa niż 43mln Euro). Na pozostałych przedsiębiorców obowiązek ten zostanie nałożony od 1 lipca 2018r.

Zmiany w ordynacji podatkowej wymuszają na firmach dostosowanie swoich systemów informatycznych tak, aby możliwe było generowanie wymaganych plików. Niedostarczenie plików na żądanie w terminie 14 dni od otrzymania zapytania skutkować może nałożeniem kar skarbowych na przedsiębiorcę.

Główne obszary ryzyka
 • Ostateczne struktury plików JPK zostały opublikowane w marcu 2016. Aktualnie nie wszystkie procedury związane z generowaniem i dostarczaniem plików do organów kontroli zostały jasno określone w przepisach.
 • Firmy, które posiadają jeden zintegrowany system ERP wiodących producentów, z dużym prawdopodobieństwem otrzymają poprawkę, która doda funkcjonalność generowania wymaganych plików. Natomiast firmy, które korzystają z wielu systemów do przetwarzania danych finansowych, muszą zadbać o wdrożenie dodatkowego rozwiązania służącego do generowania takich plików zgodnie z zasadami i walidacjami określonymi przez ustawodawcę.
jpk-debata-1

Chcesz wiedzieć więcej na temat JPK i zmian, jakie nastąpią po 1 lipca? Zapraszamy na debatę ekspertów Sii.

Autorskie rozwiązanie

Nasza platforma JPK pozwala zminimalizować wpływ ryzyk na powodzenie wdrożenia rozwiązania w zakresie generowania JPK poprzez:

 • Wykorzystanie wiodącego rozwiązania ETL jako silnika generowania plików i integracji systemów pozwoli na zasilenie platformy danymi z dowolnych źródeł danych i późniejszą ich agregację do wspólnego formatu.
 • Możliwość integracji platformy z systemami źródłowymi bez ingerencji programistycznej. Cały proces przeprowadzany jest przez analityków pracujących z wykorzystaniem graficznego narzędzia, dzięki czemu zniwelowane zostały błędy wynikające z wad oprogramowania.
 • Instalację platformy w infrastrukturze klienta, dzięki temu wrażliwe dane finansowe przedsiębiorstwa przed wygenerowaniem plików XML nie opuszczają wewnętrznej sieci, natomiast sam proces wdrożenia zostaje skrócony, dzięki ominięciu potrzeby łączenia systemów źródłowych z systemami poza siecią firmową.
 • Oparcie rozwiązania na sprawdzonych w świecie, gotowych komponentach, dzięki czemu zminimalizowany zostanie czas potrzebny na uruchomienie rozwiązania i zminimalizowana zostanie szansa na występowanie błędów oprogramowania generującego.
 • Dostarczenie modularnej i rozszerzalnej platformy, która małym nakładem pracy będzie możliwa do dostosowania do nowych uwarunkowań prawnych.
 • Zastosowanie bardzo wydajnych i skalowalnych komponentów dzięki czemu możliwe jest szybkie przetwarzanie dużych ilości danych finansowych bez konieczności obciążania systemów źródłowych.

Zasada działania platformy JPK

Aby proces generowania plików był wydajny i łatwy do dostosowania do danej organizacji oraz przyszłych zmian w przepisach, proponujemy wdrożenie zewnętrznej platformy, która będzie odpowiedzialna za:

 1. Cykliczną ekstrakcję danych z systemów źródłowych z wielu możliwych formatów (np. XML, CSV, Excel, bezpośrednie połączenie do Bazy Danych oraz dostęp do API REST lub WebServices).
 2. Przechowywanie danych finansowych w wewnętrznej hurtowni danych, na podstawie których możliwe będzie generowanie plików JPK.
 3. Generowanie plików JPK zgodnie z wymaganiami ustawodawcy oraz wykonywanie wstępnych walidacji wygenerowanych danych.

Weryfikacja i wysyłanie plików – osobne moduły

Wychodząc naprzeciw różnemu podejściu do implementacji rozwiązań generujących pliki JPK, wydzieliliśmy dwa moduły naszej platformy, które mogą być wdrażane niezależnie. W przypadku zainteresowania całą platformą, moduły są traktowane jako integralne części systemu.

jpk-weryfikacja-wysylanie-plikow

Moduł do walidacji plików JPK

Moduł do walidacji plików JPK pozwala na sprawdzenie plików XML, wygenerowanych przez inny system, w celu weryfikacji ich zgodności ze schematem XSD, opublikowanym przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie posiada przyjazny interfejs WWW i jest przygotowane pod wymagania związane ze środowiskiem korporacyjnym.

Moduł do wysyłania plików

Moduł do wysyłania plików pozwala na wczytanie pliku wygenerowanego przez inny system (ERP, F/K), przetworzenie go zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów i wysłanie do legislatora. Rozwiązanie posiada łatwy w obsłudze interfejs WWW.

Kluczowe elementy wdrażania platformy

Analiza

W ramach wdrożenia przedstawione zostaną wymagania dotyczące danych, które są niezbędne do poprawnego wygenerowania plików JPK. Nasi specjaliści pomogą wspólnie z Państwa pracownikami zidentyfikować systemy oraz dane źródłowe.

Weryfikacja

Sprawdzenie, czy systemy źródłowe posiadają wszystkie wymagane dane i czy konieczna będzie modyfikacja Państwa systemów i/lub procesów wewnętrznych. Jest to krytyczny moment, gdyż ten etap może zająć najwięcej czasu.

Instalacja platformy

Na tym etapie na Państwa infrastrukturze (której specyfikacja zostanie określona na etapie analizy) zainstalowana zostanie nasza platforma. Platforma zawiera już w sobie reguły dotyczące walidacji oraz poprawnego generowania plików JPK na podstawie danych zgromadzonych w wewnętrznej mini-hurtowni danych.

Parametryzacja konektorów

Na tym etapie stworzone zostaną dedykowane konektory do systemów źródłowych, które służyć będą do cyklicznego wczytywania danych do platformy, na podstawie których generowane będą pliki JPK.

Bezpieczeństwo

Wszystkie dane przechowywane na platformie będą zabezpieczone i dostęp do nich możliwy będzie jedynie przez uprawnionych użytkowników.

jpk-kluczowe-elementy

Ulotka platformy JPK

jpk-download
Jeśli interesują Cię szczegóły funkcjonowania naszej platformy, zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnymi materiałami.

Rozwiązanie dla AX

Sii Polska, długoletni partner Microsoft w zakresie MS Dynamics AX, przygotował dedykowane rozwiązanie Sii JPK dla AX, które pozwala na wygenerowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego w systemie AX w wersjach: 3.0, 4.0, 2009, 2012, nie tylko w przypadku standardowej wersji rozwiązania, ale również dla rozbudowanych systemów, dostosowanych do specyficznych wymogów firmy.

Co oferujemy
To co wyróżnia nasze rozwiązanie od konkurencyjnych, to mechanizm oparty na dwóch silnikach, które gwarantują wygenerowanie kompletnego pliku JPK, zawierającego informacje z systemu AX. Dodatkowo, dzięki wcześniejszej analizie funkcjonalnej i dopasowaniu rozwiązania SiiJPK do specyficznych wymogów systemu AX w Państwa firmie, eliminujemy ryzyko popełnienia błędów.

Opracowane przez nas rozwiązanie przygotowuje pliki JPK, zgodnie z wymaganymi przez Ministerstwo Finansów formatami:

jpk-ksiegi-rachunkowe
Księgi rachunkowe – JPK_KR
jpk-wyciagi-bankowe
Wyciąg bankowy – JPK_WB
jpk-magazyn
Magazyn – JPK_MAG
jpk-ewidencje
Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAt
jpk-faktury
Faktura VAT – JPK_FA

Co nas wyróżnia

Kompetencje zespołu i czas wdrożenia

Oferujemy dedykowany zespół wdrożeniowy do rozwiązania JPK posiadający merytoryczną wiedzę na temat wymogów określonych w ustawie. Ma to istotny wpływ zarówno na jakość wdrożenia jak i czas wdrożenia.

Zgodność z ustawą

Rozwiązanie Sii JPK powstało we współpracy z kancelarią prawną w zakresie interpretacji wymogów określonych przez Ministerstwo Finansów.

Elastyczność rozwiązania

Architektura rozwiązania Sii JPK pozwala na szybkie dostosowanie systemu do zmieniających się wymogów prawnych.

Zamów Live Demo

jpk-live-demo

Chcesz sprawdzić, jak działa nasz system Sii JPK dla AX, zamów Live Demo.

Kontakt

LinkedIn
Rafał Małanij

Rafał Małanij Application Development Sales Manager

Zainteresowała Cię nasza oferta? Chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób możemy wspomóc Twój biznes? Skontaktuj się z nami! Nasz ekspert udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i pomoże w doborze najlepszej dla Ciebie oferty!
Zapraszamy do kontaktu!

Wyślij wiadomość