Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Interdyscyplinarne zajęcie, łączące wiedzę biznesową i umiejętności techniczne, czyli praca Konsultanta SAP okiem eksperta Sii

Centrum Kompetencyjne SAP jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Sii. Ponad 60% aktualnych klientów firmy posiada systemy SAP, dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie im wsparcia ekspertów zajmujących się projektami utrzymania i rozbudowy systemu. Michał Byrczek, Konsultant SAP PI/PO pracujący w Sii niemal od początku istnienia Centrum, opowiada o specyfice swojej pracy.

Czym się aktualnie zajmujesz i jak wyglądała Twoja kariera?

Michał Byrczek, Konsultant SAP PI/PO w Sii Polska: W tej branży pracuję już blisko 10 lat. Kilka lat temu pracowałem przy wdrożeniach SAP, z których wiele to projekty na ogromną skalę, realizowane dla największych firm na rynku. Często niezwykle trudne i wymagające. Aktualnie pracując dla jednego z klientów Sii zajmuję się rozwojem oraz utrzymaniem systemu klienta. Mam do czynienia z obsługą codziennych zgłoszeń, rozwiązywaniem codziennych problemów oraz biorę udział w dużym projekcie wewnętrznym mającym na celu usprawnienie integracji obszaru EDI (Electronic Document Interchange).  Klientem jest globalna firma z branży produkcyjnej posiadająca swoje oddziały na całym świecie. Praca jest złożona, ale i ciekawa właśnie przez to, że klient działa na tak dużą skalę. Na co dzień  współpracujemy z wieloma klientami wewnętrznymi z różnych krajów.

Czym różni się praca przy wdrożeniach od projektów utrzymaniowych?

M.B.: W przypadku wdrożeń, pracuje się przede wszystkim po stronie klienta. Trzeba poznać jego firmę i biznes, żeby jak najlepiej dopasować system do jego wymagań. Zdarza się, że są to bardzo skomplikowane projekty, ponieważ z SAP korzystają duże globalne firmy produkcyjne. Taka praca wiąże się z częstymi wyjazdami, nawet kilka razy w tygodniu. Po zakończonym wdrożeniu i przekazaniu wiedzy osobom, które będą zajmować się systemem na miejscu, projekt się kończy, a zespół może zająć się nowymi zadaniami.

Utrzymanie systemu to aktualizacje, optymalizacja, wprowadzanie poprawek, zmian czy wdrażanie nowych funkcjonalności. SAP jest organizmem żywym, który cały czas się zmienia. Po zakończonym projekcie wdrożenia często realizuje się kolejne  na tym samym systemie. Mogą to być roll-out’y systemu w innych krajach czy implementacja nowych procesów. SAP cały czas udoskonala oferowane narzędzia. W ostatnim czasie kładzie ogromy nacisk na rozwój bazującej na najnowszych technologiach platformy HANA, która od momentu pojawienia się zrewolucjonizowała sposób przetwarzania danych w rozwiązaniach SAP. Coraz bardziej popularny jest nowy, przyjazny dla użytkownika interfejs oparty na SAP Fiori. Dużo dzieje się też w obszarze rozwiązań chmurowych, co świetnie wpisuje się w dominujące trendy biznesowe i jest ich naturalną konsekwencją.

Projekty utrzymaniowe nie wymagają też spędzania kilku dni w tygodniu na podróżach służbowych, co aktualnie bardziej mi odpowiada i lepiej pasuje do mojego stylu życia. W Sii mogę pracować zdalnie, z domu lub z lokalnego biura – w moim przypadku jest to Wrocław. Wcześniej dużą przyjemność sprawiały mi częste wyjazdy, teraz cieszę się z tego, że mogę pracować skąd chcę. Dzięki tej elastyczności łatwiej mogę wygospodarować czas na treningi, zainteresowania i podróże.

Trenuję biegi z przeszkodami (biegi OCR – Obstacles Course Race), są to biegi przełajowe, w których po drodze pokonuje się szereg przeszkód siłowych i sprawnościowych. Ponadto interesuje mnie turystyka górska. Lubię jeździć w góry, spędzać czas na świeżym powietrzu i gotować na kuchence gazowej. W tym roku wspólnie ze znajomymi byliśmy na Aconcagule (najwyższy szczyt Ameryki Południowej 6962 m n.p.m.). Był to bardzo ciekawy i zarazem wyczerpujący wyjazd. W 2021 planujemy kolejny „duży wyjazd”  na kolejny szczyt z korony ziemi.

Dlaczego zainteresował Cię SAP?

M.B.: SAP pozwala połączyć pracę techniczną z biznesem, przez co daje ciekawe możliwości osobom, które chcą rozwijać się w branży IT, ale nie chcą poświęcać się wyłącznie programowaniu. To praca dla tych, którzy chcą znać szerszy kontekst biznesowy projektów. Przykładowo, zajmując się integracją, muszę poznać działanie oraz kontekst biznesowy systemów, z którymi pracuję. Bez tego nie jestem w stanie zaproponować skutecznego rozwiązania technologicznego. To właśnie powoduje, że praca z rozwiązaniami SAP to interdyscyplinarne zajęcie – każdy projekt to szansa na poznanie nowych zagadnień, poszerzanie kompetencji. Specyfika tego obszaru sprawia, że odnajdą się tu także osoby bez technicznego zaplecza, które zdecydują się na przebranżowienie.

Jak może wyglądać taka ścieżka kariery?

M.B.: Specjalistów pracujących w SAP możemy podzielić na 2 grupy. Z jednej strony mamy ludzi zajmujących się sprawami technicznymi, mogą to być konsultanci techniczni lub programiści. Z drugiej – tzw. konsultantów modułowych, którzy dobrze znają procesy i konfigurują system, ale nie muszą dobrze programować. I to jest waśnie ciekawy kierunek rozwoju dla osób nietechnicznych, np. Księgowych czy specjalistów od logistyki. Takie osoby świetnie rozumieją procesy biznesowe, często też znają SAP od strony użytkownika końcowego i biegle poruszających się po wykorzystywanych w firmie systemach. Jeśli uzupełnią swoją wiedzę o konfigurację modułów SAP, mają szansę zostać konsultantami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak Centrum Kompetencyjne SAP może wesprzeć Twój biznes, odwiedź naszą stronę.

Jeśli interesuje Cię praca w tym obszarze, sprawdź nasze oferty pracy.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?