Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Jak zostać wolontariuszem? To łatwiejsze niż myślisz! Sii Power Volunteers wiedzą o tym najlepiej

Michał Ujma, Business Manager, był liderem zakończonego niedawno projektu Sii Power Volunteers dla Fundacji ISKIERKA, w ramach którego wolontariusze odmalowali i ozdobili pomieszczenia przylegające do pracowni rezonansu magnetycznego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Okazało się, że zostanie wolontariuszem i pomaganie innym jest bardzo proste – zwłaszcza jeśli ma się konkretny pomysł i chęć do działania. 

W ramach najnowszego cyklu przedstawiamy pracowników Sii Polska, którzy są przykładami tego, co Sii Power People oznacza w praktyce. Bohaterowie artykułów dzielą się z innymi swoją pasją, motywacją i dumą. Czują się spełnieni, bo tworzą w pracy coś ważnego i satysfakcja napędza ich do dalszego działania. Są zadowoleni, bo mogą realizować się wspólnie z zespołem poprzez swoją pracę i pasję, albo działając na rzecz potrzebujących. Bardzo ważne jest dla nich to, że wartości, jakie wyznają w życiu, pokrywają się z tymi, które w swoim DNA ma firma.

Co skłoniło Cię do tego, aby zorganizować projekt w ramach Sii Power Volunteers?

Michał Ujma, Business Manager: Już od jakiegoś czasu chciałem zaangażować się w pomaganie innym. Zastanawiałem się, na ile jestem w stanie połączyć życie zawodowe i prywatne z dodatkowymi aktywnościami społecznymi. Kiedy zacząłem pracę w Sii w styczniu 2019, dowiedziałem się o programie Sii Power Volunteers, który daje ogromną szansę na pomaganie innym. Jednak autor projektu powinien mieć dobrze przemyślany pomysł, sprecyzowaną wizję realizacji, zaplanowany harmonogram i narzędzia. Dzięki takiemu podejściu można liczyć na konkretne wsparcie firmy oraz współpracowników, ponieważ wszyscy mają jasno określone cel projektu i wartości, które z niego wynikają.

W tym samym czasie podczas jednego z kongresów spotkałem przedstawicielkę Fundacji ISKIERKA, Patrycję Stec, która odpowiada za kontakt z partnerami biznesowymi. Po rozmowie z nią już wiedziałem, że moje wcześniejsze pomysły na niesienie pomocy innym chcę przekształcić w konkretne działanie.

Czy „ISKIERKA” to Twój pierwszy projekt?

M.U.: Na studiach przez dłuższy czas angażowałem się w pracę w organizacji studenckiej, gdzie charytatywnie organizowaliśmy różnego rodzaju szkolenia z obszaru umiejętności społecznych, pracy w grupie, sprzedaży czy obsługi klienta. Brałem także często udział w akcjach związanych z aktywnościami sportowymi, które miały na celu zachęcić uczestników do aktywnego spalania kalorii, a docelowo – przekazania środków dla potrzebujących, wcześniej wybranych osób. To bardzo fajny sposób na zaangażowanie innych i promocję działania, który wykorzystałem także w akcji dla ISKIERKI.

Opowiedz jako lider projektu wolontariackiego, jak powstaje pomysł na taki projekt i jak planuje się poszczególne etapy?

M.U.: Od Fundacji ISKIERKA dowiedziałem się, że katowicki szpital jest w trakcie planowania projektu renowacji pracowni rezonansu magnetycznego do diagnostyki onkologicznej dzieci. To był dla mnie impuls, aby przeanalizować, w jaki sposób ja mogę zaangażować w projekt moich kolegów i koleżanki z pracy. Po ogłoszeniu naboru wniosków do programu Sii Power Volunteers zapoznałem się z kryteriami, formularzem i przystąpiłem do poszerzonej pracy nad kształtem projektu. Po kilku rozmowach z Fundacją powstała lista aktywności, które chciałem uwzględnić w projekcie, otrzymałem też informację o koszcie remontu, tj. 50 000 zł.

Później było już z górki. Po przesłaniu wniosku zostałem zaproszony do dalszych rozmów z osobami odpowiedzialnymi za projekty CSR i Sii Power Volunteers. Dzięki wspólnej pracy powstał finalny kształt projektu, który przewidywał kilka akcji: zbieranie używanej odzieży w Sii Polska przez organizację Ubrania do oddania, spalanie kalorii dla Fundacji w rywalizacji na Endomondo (zebranie 5 mln kalorii gwarantowało przekazanie 50 tys. PLN na remont pracowni), czy finałowe malowanie i dekorowanie szpitalnych pomieszczeń.

Na wszystkich etapach projektu zaangażowało się w niego bardzo wiele osób z naszej firmy i spoza niej. Efekty przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania – udało nam się wspólnie zebrać prawie pół tony używanej odzieży, ponad 1500 osób spaliło ponad 20 mln kalorii, a w malowanie szpitala zaangażowała się wspaniała grupa blisko 30 wolontariuszy nie tylko z Katowic, ale także z Łodzi i Warszawy! Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować za wspólną pracę, wsparcie i zaangażowanie wszystkim Sii Power Volunteers, dzięki którym ten projekt mógł zakończyć się sukcesem. Jestem z nas naprawdę dumny!

Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu takiego projektu?

M.U.: Z mojego doświadczenia wiem, że autor projektu może mieć wątpliwości, zwłaszcza w początkowej fazie, czy projekt będzie interesujący i czy inni będą chcieli się w niego zaangażować. Określenie jasnego celu i wymiaru zaangażowania pozostałych współpracowników pomaga w przełamaniu tych wątpliwości. Promocja projektu jest ważna, bo chcemy, aby jak największa liczba osób wzięła w nim udział. Ludzie często chcą, ale trudno im wygospodarować cenny czas – jasny cel jest tu bardzo pomocny. A finalnie osiągnięcie efektów, atmosfera, która wytwarza się podczas realizacji projektu, wspólne zaangażowanie i poczucie działania na rzecz potrzebujących dają ogrom satysfakcji oraz zachęcają do udziału w kolejnych projektach.

Co poradziłbyś osobom, które chciałyby zacząć pomagać? Jak się do tego zabrać?

M.U.: Po pierwsze, łatwiej pracuje się nad czymś, co nawiązuje do naszych pasji, zainteresowań albo wynika z naszych doświadczeń. Nie szukajmy projektów gdzieś daleko, znajdźmy coś bliskiego naszemu sercu. Po drugie, zweryfikujmy skalę projektu, aby nie przesadzić z jego wielkością czy zakresem. Unikajmy sytuacji, w której projekt będzie stanowić dla nas zbyt duże obciążenie lub będzie postrzegany jako za trudny przez inne osoby, które mogłyby się w niego zaangażować. Jednocześnie projekt powinien być na tyle interesujący i angażujący, aby współpracownicy chcieli poświęcić na niego swój wolny czas i energię. Warto też pamiętać, że Sii Polska jest dużą organizacją, obecną w większości dużych miast – jest nas blisko 4 500. Ze wsparciem organizacji, dzięki zaangażowaniu naszych koleżanek i kolegów możemy zdziałać naprawdę wiele dobrego! Zachęcam do przyłączenia się do jakiejś akcji lub złożenia wniosku na swój projekt – to daje olbrzymią satysfakcję!

Dowiedz się więcej o akcji zrealizowanej wspólnie z Fundacją ISKIERKA.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?