Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Miłość do technologii – Sii Polska wspiera pasjonatów z Hackerspace Kraków

W ramach Programu Sponsoringu Pasji Sii Polska coraz częściej obok projektów sportowych pojawiają się projekty kulturalne i technologiczne. Wśród tych ostatnich w aktualnej edycji znalazły się warsztaty z elektroniki i radiołączności, prowadzone przez inżyniera z Sii w Hackerspace Kraków. O tym, czym w ogóle jest Hackerspace i o misji edukacji technologicznej opowiedział Bartłomiej Drozd, Software Engineer z Sii Kraków.

Pracujesz dla krakowskiego oddziału Sii Polska od ponad 2 lat. Jak się mają Twoje prywatne zainteresowania do Twojej roli zawodowej?

Bartłomiej Drozd, Software Engineer: Na co dzień pracuję w projekcie 5G, przy wirtualizacji fizycznej infrastruktury operatorów komórkowych. Praca jest niezwykle ciekawa, bo często nie mamy jeszcze gotowych rozwiązań, co sprzyja kreatywnemu myśleniu – trzeba te rozwiązania po prostu wynaleźć. Nie ma też konieczności utrzymywania przestarzałego kodu, wszystko jest nowe i świeże.

Ale praca to za mało. Mówiąc półżartem, zaliczam się do tzw. nerdów – ludzi, których naturalnym środowiskiem życia jest piwnica. ? Jestem pasjonatem „dłubania” w technologii: zarówno w pracy, jak i po godzinach. I takich jak ja spotykam w Hackerspace Kraków – w tym także wielu kolegów po fachu.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z Hackerspace?

B.D.: O Hackerspace można mówić w poczuciu idei i misji, ale początek był bardzo pragmatyczny. W wieku 17 lat – a wtedy pojawiłem się tam po raz pierwszy, człowiek ma ograniczone możliwości, żeby zorganizować przestrzeń do wspólnej nauki, czy też własnych zainteresowań. Umówmy się – nie każdy ma w domu miejsce na spawarkę, warsztat czy nawet rzutnik. Poszukiwanie takiej przestrzeni zaprowadziło mnie do Hackerspace, a wraz z upływem czasu zauważyłem, że wynoszę stamtąd wiele nowych zainteresowań.

Co można robić w Hackerspace?

B.D.: Wszystko – jak długo nie robimy komuś krzywdy. ? Mamy w Hackerspace 2 przestrzenie: pomieszczenie z wszelkiego rodzaju narzędziami i pomieszczenie biurowe ze stołami, szybkim Internetem i projektorem. Mówiąc narzędzia mam na myśli wszystko: od młotka, przez piłę stołową, spawarkę, po każdy rodzaj nakrętki czy śrubki, drukarkę 3D i wycinarkę laserową. Można tu robić cokolwiek – nieważne, czy chcesz zbudować karmnik dla ptaków, stworzyć własnego drona, samochodzik zdalnie sterowny, czy zwyczajnie potrzebujesz naprawić rower, a w domu nie masz akurat tego jednego potrzebnego klucza.

Możesz również przyjść i potworzyć rzeczy wirtualne, samemu lub z kimś. HS to swego rodzaju przestrzeń coworkingowa. Największą wartością są jednak ludzie, którzy tu przychodzą, w dużej mierze wielcy pasjonaci i eksperci w swoich dziedzinach. Z nimi można stworzyć znacznie ciekawsze i większe projekty, niż samodzielnie.

W ramach 5. edycji Programu Sponsoringu Pasji dostałeś dofinasowanie na poprowadzenie warsztatów z elektroniki i radiołączności. Rozwijasz swoją pasję do technologii i dzielisz się nią z innymi. Jak przebiegały warsztaty?

B.D.: Wielu z nas w HS – w tym ja, ma misję i ambicje, by uczyć innych, samemu się przy tym dobrze bawiąc. Warsztaty z elektroniki i radiołączności są tego przykładem.

Fantastycznie, że Sii Polska wsparło projekt finansowo, bo dzięki temu nam łatwiej szerzyć wiedzę za symboliczną opłatą i dzięki edukacji cyfrowej zmieniać świat na lepsze. Może dla niektórych to brzmi naiwnie, ale ja naprawdę w to wierzę i zależy mi na tym. W Hackerspace mam takich samych zapaleńców, którzy tę misję podzielają.

Dzięki Programowi Sponsoringu Pasji Sii poprowadziliśmy w Hackerspace 8 warsztatów z elektroniki. Wśród odbiorców byli zarówno nastolatkowie, jak i poważne głowy rodzin. Wszystkich łączyło jedno: przychodząc po raz pierwszy nie za bardzo wiedzieli, o co chodzi w całej tej elektronice, a po 2 miesiącach każdy potrafił zaprojektować i zbudować prosty układ. Dostaliśmy świetny feedback, a to naprawdę daje satysfakcję! Jedna osoba napisała, że przez 2 wieczory zrozumiała więcej niż przez semestr na studiach. ? Myślę, że to dzięki temu, że nasze zajęcia to przede wszystkim praktyka – na niej się skupiamy.

Przez epidemię został odwołany cykl warsztatów z radiołączności. Co w Hackerspace dzieje się w tym trudnym czasie?

B.D.: Epidemia wywróciła do góry nogami cały świat. Większość z nas stwierdziła, że to jest czas na zrobienie czegoś dobrego i pożytecznego. Wykorzystując możliwości, które daje nam nasza przestrzeń warsztatowa, i angażując ludzi, dostarczyliśmy do szpitali i innych miejsc 10 000 przyłbic plexi. Przez pierwsze dni wszystkie instytucje zgłaszały ogromne zapotrzebowanie, a dzięki usprawnieniu procesu i zmianie technologii na początku projektu (początkowy pomysł skupiał się na druku 3D) udało się dotrzeć do wszystkich potrzebujących. To był niesamowity projekt o dużej ogólnopolskiej skali, z bardzo fajną energią. Towarzyszyli nam w tym także pasjonaci z innych miast, m. in. współpracowaliśmy z Hackerspace Warszawa.

Mamy nadzieję, że wszystkie ograniczenia i środki ostrożności zostaną niedługo zniesione i będzie można wznowić warsztaty.  O czym będzie drugi cykl?

B.D.: Kolejnym tematem warsztatów jest szeroko rozumiana radiołączność. Będzie to także cykl 8 spotkań, podczas których z nowicjusza można stać się człowiekiem, który obsłuży radio i będzie w stanie zdać egzamin krótkofalarski. Jeśli sytuacja epidemiczna i pora roku pozwolą, kurs zakończymy wyjazdem na wysoką górę, by sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Po kursie każdy uczestnik będzie mógł legalnie wykupić sobie własną częstotliwość na wyłączny użytek.

Jakie masz dalsze plany na rozwój swojej pasji?

B.D.: Rozwój mojej pasji to rozwój tego miejsca, a to miejsce to przede wszystkim ludzie. Nic nie może dać więcej HSowi niż większa liczba zaangażowanych członków naszej społeczności. Dlatego będę kontynuować działania zachęcające nowe osoby do wizyt u nas. Warsztaty czy inne organizowane akcje są do tego świetnym pretekstem. Zapraszamy pasjonatów i rodziny z dziećmi, którym także chcemy pokazać, jaką fajną zabawą jest technologia. Gdyby ktoś chciał po prostu oderwać się od swojej codzienności lub znaleźć nowe miejsce do realizacji swoich zainteresowań lub odjechanych pomysłów, zapraszamy serdecznie!

Sii Polska wspiera pasję do technologii i promuje edukację technologiczną. Grant z Programu Sponsoringu Pasji dla Bartka Drozda i jego warsztatów w Hackerspace Kraków to nie pierwsza taka inicjatywa. Dzięki projektowi Bartłomieja Pytko, inżyniera z Sii Wrocław, współzałożyciela Stowarzyszenia Hackerspace Wrocław, w edycji Programu w 2017 roku firma została partnerem dolnośląskiego warsztatu.

Przeczytaj także o innych projektach Programu Sponsoringu Pasji, wspierającego rozwój osobistych zainteresowań pracowników Sii Polska.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?