Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Odkryj prawdziwą pasję do technologii Kornela! Z aplikacją Job Changer w ciągu 7 lat pracy w Sii przeszedł od inżynierii, przez testowanie do rozwoju w .NET 

Pracę w Sii rozpoczął od Centrum Kompetencyjnego (CC) Inżynieria, brał udział w projektach CC Embedded, a obecnie pracuje w CC Digital jako .Net Developer. Wszystko to w projektach, w których mógł wykazać się kreatywnością w zgodzie ze swoim sposobem myślenia, po drodze rozwijając prywatną pasję do motoryzacji oraz współtworząc wielką atrakcję oddziału Sii Gdańsk. Poznaj Kornela Piestrzeniewicza, Developera .Net w Sii.  

Pracujesz w Sii już od 7 lat. Jak zaczęła się Twoja przygoda z firmą? 

Studiowałem automatykę i robotykę w Szczecinie. Po studiach zdecydowałem się podjąć pracę w miasteczku, z którego pochodzę. Po 3 latach pracy jako automatyk na utrzymaniu ruchu zdecydowałem, że w projektach chcę tworzyć rozwiązania, a nie je łatać, dlatego przyszedł czas na zmianę. Po dwóch kolejnych przygodach z firmami, w których po krótkim czasie pracy mój zakres obowiązków zmienił się, natrafiłem na ogłoszenie Sii. Oferta dla automatyka PLC, do tego zapowiedź ciekawych wyjazdów, brzmiały idealnie, więc zaaplikowałem. Podczas rozmów okazało się, że na dzień dobry wyjadę do Stanów do projektu związanego z programowaniem linii produkcyjnych, które składają silniki i skrzynie biegów w samochodach. A że jestem totalnym petrol-headem i freekiem motoryzacji, nie zastanawiałem się ani chwili! 

Po tak obiecujących początkach w wymarzonym zawodzie, dlaczego zdecydowałeś się zmienić ścieżkę i z automatyka PLC zostać Testerem z C#, a następnie developerem? 

W swojej ocenie rocznej napisałem, że wyjazdy to najlepsza i najgorsza część mojej pracy 😉 Są wspaniałe, ale uciążliwe, szczególnie kiedy ma się dzieci. Dlatego, gdy pojawił się mały Filip, zdecydowałem się przebranżowić.  

Zmiana ścieżki jest łatwa, gdy zmieniasz projekt na tę samą technologię, tutaj nie było to proste, bo chciałem rozwijać się w .Net i C#. Mój przełożony był bardzo wspierający, ale też warto wspomnieć, że mnóstwo czasu spędziłem w nadgodzinach na doszkalaniu się, zanim oficjalnie uruchomiłem procedurę zmiany projektu (jeszcze zanim powstała aplikacja Job Changer) i dostałem propozycję testera z C# u lidera branży półprzewodników. Ta praca bardzo mnie rozwinęła.  

W styczniu 2020 rozpocząłeś oficjalnie pracę jako .Net Developer. Jak doszło do tej zmiany? 

Jako tester z C# pracowałem jakieś 2-3 lata i w pewnym momencie poczułem wypalenie, nie do końca odpowiadała mi polityka prowadzenia projektu po stronie klienta. Wtedy zdecydowałem się już na wykorzystanie aplikacji Job Changer. I tutaj nasuwa mi się ważna refleksja – wiele osób nie rozmawia ze swoimi managerami na temat swoich preferencji i problemów – trzeba być odważnym i mówić co w projektach nam się nie podoba, Line Managerowie są otwarci i często po takiej rozmowie sami proponują zmiany.  

Po tym, jak zgłosiłem się do Job Changera, dość szybko dostałem ofertę w Centrum Kompetencyjnym Embedded do projektu pracy nad frameworkiem do testowania kart dostępów, w którym mógłbym wykorzystać moje umiejętności automatyki i tworzenia frameworków testowych w .NET. Niestety, projekt nie doszedł do skutku, następnie przyszła pandemia i zostałem na ławce. Ale miało to też swoje zalety – dzięki temu narodził się Siimulator 😊  

Siimulator wyścigów stworzony został w ramach sponsoringu pasji – jak się do tego przyczyniłeś? 

Pomysłodawcą samego projektu był Regional Director oddziału w Gdańsku, Michael Desmurs, ale ja od początku się nim interesowałem i chciałem wziąć udział w jego realizacji. Pierwsza ekipa nie dokończyła projektu, więc szybko dołączyłem do drugiego zespołu, który przy nim pracował. Z racji tego, że biorę udział w wyścigach Time Attack, zostałem zaproszony jako konsultant od strony użytkownika. Bardzo lubię majsterkować i grzebać w sprzęcie, wywodzę się z automatyki, mam zamiłowanie do mechaniki , więc z przyjemnością dołączyłem do zespołu. Pierwsza wersja symulatora na kabelkach i trytytkach powstała na hali inżynieryjnej Sii jeszcze przed pandemią. Postanowiłem jeździć tam przez 2-3 miesiące i pracować nad projektem z pomocą zespołu inżynieryjnego. Dalsze etapy to już przeniesienie Siimulatora do biura do Gdańska, gdzie teraz stoi i jest atrakcją oddziału. Kolejny etap pracy wyniesie Siimulator na następny poziom, ponieważ dostałem grant z Programu Sponsoringu Pasji i będziemy wymieniać pedały, kierownicę, drążek zmiany biegów na w pełni profesjonalne i dokładać wysokiej jakości hamulec ręczny. 

Jak wygląda Twoja obecna praca na stanowisku .Net Developer?  

Oprócz Siimulatora równolegle robiłem mniejsze projekty, wykorzystując różne technologie, na przykład .Net, Python. Ostatecznie jeszcze raz zgłosiłem się do zmiany projektu przez aplikację Job Changer i teraz pracuję w Centrum Kompetencyjnym Digital. Biorę udział w raczej krótkich projektach dla różnych klientów – realizuję je od początku do końca, a potem rozpoczynam kolejne. To wciąż projekty związane ze sprzętem. Mogę podać kilka przykładów, np. wykonanie sterowników do systemu zarządzającego czujnikami detekcji dymu. Pracowałem też przy oprogramowaniu do urządzenia działającego jak smartfon z dwiema kamerami, które służy do wymiarowania – robiąc zdjęcia z różnych perspektyw, wylicza kąty, odległości itp., co znajduje zastosowanie np. w pracy policji przy wypadkach ruchu drogowego. Obecnie pracuję w projekcie zbierającym informacje o pozycjach urządzeń w kopalniach. Mogą to być nadajniki noszone przez ludzi lub wbudowane w urządzenia które są montowane na maszynach. Mikroserwis nad którym obecnie pracuję zbiera te informacje, odpowiednio przetwarza i archiwizuje aby mieć do nich dostęp w przyszłości. Nie jest on skomplikowany pod względem logiki biznesowej, jednak ze względu na dosłownie bombardowanie ogromem danych musi być bardzo wydajny. 

Dzięki temu, że świadomie komunikuję swoje zainteresowania i umiejętności, w obecnym projekcie mogę wykorzystywać bliski mi sposób myślenia polegający na dopracowywaniu swoich rozwiązań. Dzięki temu mam pewność, że będą bardzo wydajne i dobrze przetestowane.  

W ciągu kilku ostatnich lat dokonałeś sporej zmiany ścieżki kariery. Biorąc pod uwagę wszystkie sukcesy i wyzwania, jak oceniasz tę zmianę? Czy poleciłbyś innym Job Changer? 

Zdecydowanie polecam zmianę projektu w Sii, a przede wszystkim chcę zachęcić do rozmowy ze swoimi Line Managerami, Project Managerami lub innym osobami, które mogą pomóc w takiej zmianie. Warto szukać czegoś dla siebie i dopasowywać projekty do swoich upodobań. Tak jak nie podobała mi się praca w innych firmach w Gdańsku, ponieważ szukałem kreatywności, tak w Sii mogę spełniać swoje pasje. Nie bójmy się szukać! Jeżeli komuś podoba się w strukturach Sii, to ma tę komfortową sytuację, że może szukać nowej drogi, wciąż pracując w obecnym projekcie. Tu jest naprawdę mnóstwo możliwości zmiany, rozwoju. Nie zawsze działa to natychmiastowo i często wymaga od nas sporo zaangażowania, dlatego tym bardziej nie warto z tym zwlekać i czekać aż dopadnie nas frustracja. Ze swojego doświadczenia polecam zgłaszać chęć zmiany na każdym etapie i rozmawiać ze swoimi przełożonymi. Dzięki temu nasz projekt nie jest tylko projektem, a często daje nam możliwość realizacji pasji i wykorzystania naszych unikalnych umiejętności. 

Oprócz pracy nad Siimulatorem, jak realizujesz swoją pasję w Sii? 

Moim marzeniem jest wybrać się na tor w Nürburg w Niemczech – jest to bardzo długi i wymagający tor. Gdy tam pojadę chciałbym przejechać go najszybciej jak potrafię, dlatego regularnie ćwiczę na Siimulatorze wchłaniając każdy metr z ponad 20 km pętli Nordschlife w krew. Dodatkowo moje umiejętności wyścigowe mocno podnosi uczestnictwo w gokartach. Od kilku lat prowadzę w Sii grupę gokartową, w ramach której spotykamy się co miesiąc i szlifujemy swoje umiejętności. Zarażanie innych swoją pasją daje mi ogromną satysfakcję. 

Chcesz tak jak Kornel łączyć swoją pasję z rozwojem zawodowym? Sprawdź nasze oferty pracy i dołącz do nas!   

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?