Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Poznań jako ośrodek IT rośnie w siłę. Za nami pierwsza edycja współorganizowanej przez Sii konferencji pozitive technologies

Pod koniec września w Poznaniu odbyła się pierwsza edycja konferencji pozitive technologies – wydarzenia skierowanego do specjalistów z branży IT. Pośród prelegentów nie zabrakło ekspertów Sii, którzy poruszyli tematy z obszarów architektury IT, mikrousług oraz sztucznej inteligencji i robotic proces automation. W odpowiedzi na entuzjastyczny feedback uczestników, Sii wraz z głównym organizatorem – miastem Poznań, oraz innymi firmami technologicznymi z regionu, rozpoczęło już prace nad kolejną edycją.

Rozwój branży w IT w Poznaniu i jej wyzwania

Poznań staje się coraz silniejszym ośrodkiem IT. Swoje siedziby lub oddziały ma tu wiele firm technologicznych, w tym Sii, które w stolicy Wielkopolski działa od 2010 roku. W efekcie dynamicznego rozwoju firmy oraz całej branży, zatrudnionych jest tu już ponad 400 specjalistów, którzy realizują projekty dla klientów z całego świata. Ich społeczność w regionie rośnie.

O potrzebach, z jakich wyrosła inicjatywa konferencji, opowiada Monika Tyczyńska-Płaczek, Kierownik Działu Rekrutacji w Sii Poznań:

– Pomysł pojawił się ponad rok temu, kiedy to przedstawiciele Biura Obsługi Inwestora w Poznaniu odwiedzili nasze biuro. Poruszyliśmy wówczas kwestie promocji Poznania jako Ośrodka IT. Rozmawialiśmy o potrzebach tutejszych pracodawców i sposobach, w jakich możemy promować Poznań. Doszliśmy do wniosku, że taka specjalistyczna konferencja przyciągnie jeszcze więcej specjalistów z tej branży do Poznania, co pomoże zaspokoić potrzeby pracodawców, a z drugiej strony pokaże Poznań jako miasto, gdzie po prostu dobrze się mieszka i gdzie rozwijają się firmy, które wykorzystują nowoczesne technologie. Po kilku tygodniach przedstawiciele BOI zaprosili więcej firm zainteresowanych wydarzeniem i tak powstała grupa robocza pracodawców, którzy od samego początku z dużym wsparciem Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania przez blisko rok spotykała się i tworzyła cały plan konferencji – mówi Monika Tyczyńska-Płaczek.

19 odsłon pozytywnych technologii

Na nowopowstałej idei zyskała również społeczność specjalistów IT, która dzięki wydarzeniu może czerpać wartościową i merytoryczną wiedzę na temat aktualnie popularnych technologii i trendów bezpośrednio od doświadczonych praktyków. – Konferencja odpowiada na aktualne potrzeby specjalistów pracujących już w branży IT w Poznaniu. Zaraz po uruchomieniu promocji wydarzenia, wielu inżynierów z Sii zgłaszało się do mnie wyrażając chęć wzięcia udziału w wydarzeniu ze względu na szereg interesujących ich prelekcji. To był strzał w dziesiątkę – dodaje Monika Tyczyńska-Płaczek.

Podczas całodniowego wydarzenia, które odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zaprezentowano i omówiono zagadnienia związane m.in. z mikrousługami, sztuczną inteligencją, systemami rozproszonymi i bezpieczeństwem.

Wyborom tematów przyświecała koncepcja, w której technologie postrzega się szerzej niż tylko przez pryzmat poszczególnych języków programowania, a więc również poprzez ich kontekst, stosowanie różnych koncepcji i mieszanie paradygmatów dla osiągnięcia lepszych efektów.

Na program wydarzenia złożyło się aż 19 prezentacji. Na scenie swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili się również eksperci z Sii: Michał Kowalski, Solution Architect, który zaprezentował temat związany z architekturami rozproszonymi „Distributed architectures – behind the hype” oraz Paweł Satalecki, Business Development Manager, który przybliżył zebranym ideę wykorzystania zrobotyzowanej automatyzacji procesów w biznesie „From RPA to AI: How to make a company smarter and faster”.

Kolejna edycja w 2020 roku

To pierwsze takie wydarzenie w Poznaniu i duży sukces organizatorów, którym udało się zgromadzić aż ok. 250 uczestników. Zachęceni powodzeniem pierwszej edycji, główny organizator – miasto Poznań oraz dotychczasowi organizatorzy, m.in. poznański oddział Sii, podjęli decyzję o kontynuacji tej inicjatywy. Główny organizator, miasto Poznań, oraz dotychczasowi organizatorzy, m.in. poznański oddział Sii, podjęli decyzję o kontynuacji tej inicjatywy. Prace nad kolejną edycją właśnie się rozpoczęły. Chcesz na bieżąco śledzić wydarzenia organizowane przez Sii? Zapisz się do grupy Sii, gdzie jako pierwszy dowiesz się o nadchodzących meetupach i konferencjach Sii Polska.

________________________________________________________

Ominęła Cię pierwsza edycja? Michał Kowalski dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga technologicznego Sii

Jedną z prelekcji, które odbyły się na konferencji, poprowadził Michał Kowalski, Solution Architect w poznańskim oddziale Sii Polska, Programista i zwolennik rzemieślniczego podejścia do tworzenia oprogramowania, który od kilku lat zawodowo i hobbystycznie interesuje się także tematyką bezpieczeństwa aplikacji. Nie było Cię na konferencji? Zajrzyj na blog technologiczny Sii, gdzie Michał podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat stosowania architektur rozproszonych w praktyce.

– Przy wyborze architektury dla nowego projektu, duże – a często wręcz zbyt duże – znaczenie mają aktualne trendy branżowe. Popularność danego wzorca czy technologii czasem bierze górę nad użytecznością w danym ich zastosowaniu, a to przekłada się (niestety) na szanse powodzenia takiego przedsięwzięcia.

Tak samo jest w przypadku nowoczesnych architektur takich jak choćby mikrousługi. Zaślepieni obietnicami zasłyszanymi na konferencjach zapominamy, że tworzenie systemów rozproszonych wciąż jest trudne. Co więc może pójść niezgodnie z planem w takich rozwiązaniach? Na jakie problemy trzeba być przygotowanym? Po odpowiedzi zapraszam do lektury wpisu na blogu Sii, który powstał w oparciu o moje wystąpienie na tegorocznej edycji Pozitive technologies – mówi Michał Kowalski.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?