Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Programuj, inspiruj i wspieraj – Sii Power Volunteers prowadzą projekt dla rodzin zastępczych

W ramach Sii Power Volunteers w łódzkim oddziale prowadzimy projekt, który wspiera dzieci z rodzin zastępczych i promuje ten typ rodzicielstwa. Osoby decydujące się na wzięcie odpowiedzialności za innego małego człowieka potrzebują często stałej pomocy i wsparcia – wolontariusze z Sii Polska dołączyli do akcji ze swoim projektem. Opowiada o nim Iza Wawer, inicjatorska i liderka przedsięwzięcia, Recruitment Manager w Sii Łódź, oraz wolontariusze biorący udział w projekcie.

Realizujemy projekt, który składa się z kilku etapów. Opowiedzcie o szczegółach tego przedsięwzięcia.

Iza Wawer, Recruitment Manager, Sii Łódź: Postanowiłam zawalczyć o grant z Programu Sii Power Volunteers, poruszona kampanią „Rodzina jest dla dzieci”. To kampania społeczna zainicjowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi jesienią 2017 r. Jej celem jest pomoc dzieciom poprzez promowanie rodzicielstwa zastępczego, wspieranie już istniejących rodzin zastępczych oraz poszukiwanie kandydatów na nowe, a także pomaganie najbardziej potrzebującym rodzinom biologicznym. Program wspierają znane osoby ze świata kultury i sportu, m.in. Piotr Fronczewski, Olga Tokarczuk, Marcin Gortat, Bartłomiej Topa, Tomasz Kot czy Magdalena Boczarska.

Wierzę w to, że każde dziecko powinno mieć swój dom, rodzinę i być dla kogoś wyjątkowe. W łódzkich domach dziecka mieszka ponad 400 małych mieszkańców. Ludzie, którzy decydują się na adopcję bądź funkcję rodziny zastępczej zasługują na szacunek, podziw, ale także stałą pomoc i wsparcie, które było też celem w naszym projekcie. Całość składa się z trzech wydarzeń.

Na dobry początek roku szkolnego z budżetu Sii Power Volunteers oraz w ramach zbiórki wśród naszych pracowników zakupiliśmy plecaki i przybory szkolne, które nasi wolontariusze przekazali 26 dzieciom z rodzin zastępczych i spokrewnionych.

Drugą akcją było zorganizowanie warsztatów z programowania Lego Mindstorms. Odbyły się one w łódzkim biurze Sii, prowadzili je nasi wolontariusze Krzysiek Wnuk oraz Rafał Iskrzycki, którzy podzielili się z dzieciakami swoją wiedzą i umiejętnościami. Na zajęcia przyszło do nas 18 dzieci w wieku 9-13 lat – po skończonych warsztatach wieczorem nie chciały iść do domu! Cieszą nas takie reakcje, bo celem zajęć było pokazanie im nowych możliwości, poszerzenie horyzontów, a nawet takie zainteresowanie tematem, by być może programowaniem zajmowały się w przyszłości, nie tylko podczas zabawy. Fotograficznie wspierał nas w ramach wolontariatu Artur Rusek, Service Delivery Manager i jednocześnie zawodowy fotograf.

Krzysztof Wnuk, Architekt rozwiązań: To druga akcja Sii Power Volunteers, w której uczestniczę. Do pierwszej, w ramach której pisaliśmy bajki dla podopiecznych fundacji „Dom w Łodzi”, zgłosiłem się z ciekawości i chęci odkurzenia moich humanistycznych umiejętności. Bardzo mocno przeżyłem tamto spotkanie z dziećmi i może zabrzmi to banalnie, ale zmieniło ono moje życie. Dlatego kiedy pojawiła się kolejna szansa, by poprzez zabawę wspomóc dzieciaki, które tego potrzebują, zgłosiłem się. Te kilka godzin to naprawdę także dla wolontariusza spora radość!

Rafał Iskrzycki, Inżynier ds. Oprogramowania: To prawda, nasze warsztaty to duża przyjemność – udały się wspaniale! Poświęcając zaledwie kilka godzin własnego czasu, możemy zapewnić dzieciakom nietuzinkową rozrywkę i zaszczepić w nich zainteresowanie robotyką.

I.W.: Przed nami jeszcze 3. etap naszego projektu. Będzie to gruntowny remont pokoju dwóch dorastających chłopców w wieku 13 i 14 lat, wychowywanych przez dziadków. W tej akcji także wezmą udział nasi wolontariusze, a remont finansowany jest z Programu Sii Power Volunteers.

Dzięki podzieleniu akcji na 3 odrębne wydarzenia udało nam się zaangażować w projekt więcej osób, które postanowiły wygospodarować swój czas i energię, aby pomóc. W sumie w projekcie weźmie udział kilkunastu wolontariuszy z Sii Łódź.

Co skłoniło Cię, by zorganizować projekt w ramach Sii Power Volunteers?

I.W.: Inspiracją był telefon od mojej byłej szefowej, z którą miałam przyjemność współpracować w innej organizacji także przy projektach dobroczynnych, a która obecnie związana jest z Fundacją DOBROdzieje się, partnerem w naszym projekcie. Fundacja poszukuje ciągłego wsparcia dla kampanii „Rodzina jest dla dzieci”, bo też i potrzeby dzieci są stałe. Od razu pomyślałam, że Sii i nasi wolontariusze chętnie się zaangażują, bo właśnie po to jest Program Sii Power Volunteers!

Dlaczego Twoim zdaniem warto angażować się w akcje charytatywne?

I.W.: Może to brzmi banalnie, ale wierzę, że każdy dobry uczynek i gest mają znaczenie, potrafią uszczęśliwić innych oraz zmienić ich życie i otoczenie. Celem tej akcji jest pomoc potrzebującym dzieciom – sama jestem mamą, więc historie dzieciaków są mi szczególnie bliskie. Każda taka inicjatywa daje mi bardzo dużą satysfakcję, dodatkową energię i jest motorem do kolejnych działań. Zawsze staram się odpowiadać na prośby o pomoc ze strony innych i cieszę się, że mogę pomagać w ramach Sii.  W planach mam już kolejną inicjatywę, którą mam nadzieję uda nam się zrealizować z zaangażowaniem ze strony firmy. Myślę, że najlepszym pomysłem, aby zachęcić innych do działania, jest organizowanie jak największej liczby takich inicjatyw,  pokazywanie ich rezultatów i dzielenie się pozytywnymi emocjami, jakie nam towarzyszą. A w czasie takich akcji nie ma pośredników. Jesteś ty – wolontariusz i dziecko, całą Twoją energię widać w jego oczach i uśmiechu. To bezcenna nagroda, która dodaje skrzydeł i motywuje do dalszych tego typu działań. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich do działania w ramach Sii Power Volunteers: nie musisz być liderem i czuć się odpowiedzialny za organizację całego projektu. Możesz się zaangażować w taki, który dzieje się w Twoim oddziale. Naprawdę warto spróbować.

W sierpniu zakończył się nabór do 9. edycji Programu Sii Power Volunteers. Już wkrótce rozstrzygnięcie, które spośród zgłoszonych 13 projektów z całej Polski otrzymają dofinansowanie i będą realizowane przez wolontariuszy z firmy do lutego przyszłego roku.

Poznaj inne inicjatywy pracowników Sii realizowane w ramach Programu Sii Power Volunteers. Przeczytaj podsumowanie projektów charytatywnych w 2019 roku.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?