Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Sii wprowadza bezawaryjny Internet i rozwiązania chmurowe na wyższy poziom

Jeszcze szybsza, bezawaryjna wymiana danych w sieciach komórkowych czy implementacje na poziomie firmware wykorzystywane w rozwiązaniach chmurowych przez światowych gigantów to tylko niektóre z projektów realizowanych obecnie przez Sii. Na czym polegają i w jakim zakresie lider usług IT w Polsce uczestniczy w tworzeniu kolejnych innowacyjnych rozwiązań? Jakie kompetencje członków zespołów biorących udział w tak złożonych projektach są szczególnie pożądane? O trwających pracach opowiedzieli zaangażowani w nie eksperci.

Wysokoprzepustowo i bezawaryjnie

Praca inżynierów Sii przynosi wymierne korzyści szerokiej grupie użytkowników Internetu. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem, dzięki któremu Internet będzie nie tylko szybki, ale i niezawodny. Poprzez sukcesywną redukcję ilości problemów oraz wprowadzanie szeregu poprawek i usprawnień, sieć będzie bardziej odporna na różnego rodzaju zakłócenia, problemy i ograniczenia. Końcowy użytkownik odczuje te innowacje w sposób bezpośredni, m.in. obserwując szybsze ładowanie się stron internetowych, płynniejsze odtwarzanie treści audio i wideo, a także większy komfort korzystania z połączenia bezprzewodowego tam, gdzie dotąd np. warunki geograficzne obniżały jakość transmisji. Członkowie zespołów projektowych mają zatem wpływ na to, jak w praktyce tworzone są rozwiązania, które stanowią szkielet szeroko pojętego Internetu.

Sii we współpracy z klientem podjęło pracę nad szybszym i niezawodnym Internetem, mającym zastosowanie w wymianie danych zarówno w wysokoprzepustowych sieciach kablowych, jak i w technologiach bezprzewodowych 4G i 5G. Potrzeba tworzenia nowych funkcjonalności to odpowiedź na stale napływające potrzeby rynkowe. Dzięki współtworzonym rozwiązaniom wysokoprzepustowy Internet może wspierać jeszcze więcej nowoczesnych technologii (m.in. Storage Performance Development Kit).

Po stronie Sii leży odpowiedzialność za rozwój i utrzymanie sterownika urządzenia. Zgodnie z nowymi trendami, jakie dyktuje obecnie rozwój sieci komputerowych, implementowane są w nim m.in. zaawansowane systemy bezpieczeństwa i obsługa nowych standardów wymiany danych. Firma ponadto identyfikuje, analizuje i opisuje wszelkiego rodzaju defekty, biorąc następnie udział w procesie ich usuwania. – Fakt, że tworzymy rozwiązania, z których korzystają niemal wszystkie firmy posiadające większe serwerownie, w tym technologiczni giganci, jest ekscytujący. Ta skala bardzo motywuje do działania – dodaje Bednarczyk.

Jakie unikalne cechy posiada rozwiązanie, nad którym pracują eksperci Sii? – Urządzenie z zakresu wysokoprzepustowych kablowych sieci komputerowych to niezwykle popularny i niezawodny produkt, używany niemal we wszystkich urządzeniach serwerowych w nowoczesnych centrach danych. Została wokół niego zbudowana ogromna społeczność, żywo zainteresowana jego możliwościami oraz rozwojem. Końcowymi odbiorcami rozwiązania są bardzo duzi, jeśli nie najwięksi klienci – wyjaśnia Michał Bednarczyk, Service Delivery Manager w Sii Gdańsk, pełniący rolę Lidera projektu oraz Technicznego eksperta od walidacji.

Rozwiązania chmurowe

Sii bierze również udział w tworzeniu oprogramowania platform serwerowych, które wykorzystywane są w wielu rozwiązaniach chmurowych, takich jak duże portale społecznościowe czy serwisy wymiany plików audio i video. Z zastosowań mniej oczywistych, które staną się dużo bardziej powszechne w ciągu kilku najbliższych lat, należy wymienić te wykorzystywane w branży automotive. Dzięki powstającemu oprogramowaniu auta wyposażone będą w wydajną platformę sprzętową, niezbędną do działania systemu umożliwiającego bezpieczną autonomiczną jazdę. Wypracowane przez Sii rozwiązania mają wpływ na różne dziedziny naszego życia, w których na dobre zadomowiły się nowe technologie, takie jak branża rozrywkowa, medyczna, gastronomiczna, handlowa czy w wspomniana wyżej motoryzacja.

Specjaliści zaangażowani w prace nad projektem odpowiadają za szereg elementów: rozwój, testowanie i utrzymanie firmware’u oraz dodatkowych aplikacji z nim współpracujących. Jakie korzyści przynoszą te działania? – Dzięki tworzonemu przez nas rozwiązaniu, dostawcy usług chmurowych zdobywają przewagę nad konkurencją w zakresie szybkości przetwarzania danych, optymalizacji zużycia energii oraz bezpieczeństwa. Mogą oferować coraz bardziej zaawansowane usługi, kreować kierunki rozwoju i być liderami w swojej dziedzinie na całym świecie. Na co dzień każdy z nas odczuwa tego skutki. Z roku na rok oferowane są nam coraz to bardziej zaawansowane usługi dopasowane do naszych potrzeb i trendów – mówi Janusz Rusnak, Service Delivery Manager w Sii Gdańsk, odpowiedzialny za dostarczanie projektów z obszaru firmware’u płyt serwerowych.

Z perspektywy inżyniera

Praca w Sii przyciąga zarówno początkujących, jak i doświadczonych, zaprawionych w boju specjalistów IT. Zdecydowana większość z nich poszukuje zawodowych wyzwań, dających możliwość ciągłego rozwoju. Okazji ku temu zdecydowanie w Sii nie brakuje.

Aby sprostać złożonym projektom, wykorzystującym wiele różnych technologii, potrzebny jest szeroki katalog umiejętności. Wśród nich można jednak znaleźć wspólny mianownik przydatny na większości stanowisk. – W naszej codziennej pracy większość czasu poświęcamy na rozwiązywanie problemów technicznych. W związku z tym umiejętność analitycznego myślenia jest wysoce pożądana – wyjaśnia Robert Małż, Software Engineer w Sii Gdańsk, członek zespołu pracującego nad bezawaryjnym Internetem. – Niezależnie od pełnionej w projekcie roli, codziennie uczymy się kolejnych technologii, znajdujemy coraz to nowsze problemy i ostatecznie staramy się je kreatywnie rozwiązać. Im szybciej potrafimy przyswajać nową wiedzę, tym lepiej nam to wychodzi – dodaje Małż.

Wśród najczęściej wymienianych cech znalazły się: umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie, kreatywność i dociekliwość. Szczególnie doceniane jest wspomniane już analityczne myślenie, które przychodzi z pomocą wówczas, gdy posiadana wiedza nie wystarcza. Czasami znalezienie optymalnych metod radzenia sobie z konkretnym problemem wymaga przetarcia nowych szlaków. Tego typu wyzwania to prawdziwa siła napędowa dla zespołu, co potwierdza Rafał Sularz, Test and Analysis Engineer w Sii Gdańsk. – Umiejętności nie rozwija się wyłącznie poprzez wykonywanie codziennych zadań. Nieustannie pojawiają się nowe problemy i wyzwania, a razem z nimi cała paleta możliwości na ich rozwiązanie. Nawet dla doświadczonych inżynierów z kilkuletnim stażem pracy potrafi być to wyjątkowo ekscytujące  – wyjaśnia Sularz.

Czy w uporządkowanym świecie komend, liczb i równań jest miejsce na kreatywność? Choć nie jest to pierwsze skojarzenie, które nasuwa się na myśl w kontekście branży IT, według Witolda Kryszaka, Software Engineer w Sii Gdańsk, jest to bardzo pożądana kompetencja. – To oznaka zaangażowania i nieszablonowego myślenia, co czasem rzeczywiście wymaga nie lada wysiłku. Proponowanie własnych rozwiązań i alternatywnych technologii, np. w celu poprawy szybkości i jakości testowania jest bardzo mile widziane – mówi Kryszak.

Janusz Rusnak zachęca pasjonatów IT do wzięcia udziału w podobnych projektach i dołączenia do zespołów Sii, które mają bezpośredni wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań. – W codziennej pracy wykorzystujemy najnowsze technologie oraz metodyki prowadzenia projektów. Uczestniczymy w tworzeniu bardzo rozległego i zaawansowanego technologicznie kodu. Tworzymy, automatyzujemy i wykonujemy testy. Mamy także styczność z najnowszym, prototypowym sprzętem w laboratoriach. Stawiamy na jakość, rozwój i bardzo pozytywną atmosferę pracy w zespole – mówi Rusnak.

W Sii prowadzonych jest wiele różnorodnych projektów, w ramach których pracownicy mają możliwość rozwijać swoje kompetencje. Firma ma swoje oddziały w aż 12 miastach w całej Polsce: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Lublinie i Katowicach, Rzeszowie, Częstochowie, Pile i Bydgoszczy. Specjaliści uczestniczą w projektach z obszarów takich jak Business Intelligence, DevOps, Digital, Embedded, Inżynieria, SAP, Salesforce, Testing, Dynamics 365 i Office 365.

Zarówno doświadczonych specjalistów, jaki i juniorów zapraszamy na stronę z aktualnymi ofertami pracy.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?