Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Sztuka dawania feedbacku

W informacji zwrotnej chodzi o to, żeby powiedzieć drugiej stronie, jakie konsekwencje ma dla nas czy dla innych jej zachowanie i jakie są nasze oczekiwania. Nie chodzi o ocenę czy krytykę, ale o budowanie płaszczyzny porozumienia dla obopólnego rozwoju. Te korzystne skutki płynące z umiejętności udzielania sobie precyzyjnej informacji zwrotnej niosą ze sobą wyjątkową wartość zwłaszcza w relacjach zawodowych. Dodatkowo mają pozytywny wpływ na atmosferę w zespole oraz determinują wysoką efektywność w obrębie współpracy. 

Po co w ogóle feedback?

Zobrazujmy, dlaczego feedback jest tak niezwykle istotny. 

Po Internecie krąży pewna, wydawałoby się romantyczna historia. Mąż i żona są ze sobą 30 lat.  Przez ten cały czas żona codziennie rano odkrajała mężowi piętkę świeżego chleba, dzieląc się z nim tym, co najsmaczniejsze. Brzmi cudownie, prawda? Ale jest jeszcze dalsza część tej historii – w 30. rocznicę ślubu żona pomyślała: „przez lata byłam dobrą partnerką, może dzisiaj, choć raz, zostawię piętkę dla siebie” i podała mężowi posmarowaną masłem kromkę ze środka chleba. Jakież było jej zdziwienie, gdy ten uradowany zawołał „Cudowny prezent mi dzisiaj dałaś, ukochana! Przez 30 lat jadłem piętkę, żebyś Ty mogła jeść smaczniejszą część chleba!”. 

O ileż przyjemniejsze mogły być ich poranki przez te 30 lat, gdyby przekazali sobie feedback do swoich działań i własnych potrzeb – każde z nich rozkoszowałoby się tym, co dla nich najsmaczniejsze. 

Warto rozmawiać. Ale jak to powiedzieć?

Najczęstszy problem komunikacyjny, z jakim mierzymy się w kontaktach zawodowych to konieczność przekazania negatywnego feedbacku. Jak to zrobić, żeby odbiorca właściwie zrozumiał intencje informacji zwrotnej i żeby nie było mu przykro? 

Na początek należy zastanowić się nad celem udzielanego feedbacku. Co chcę przekazać? Dlaczego jest to ważne i w jaki sposób przysłuży się drugiej stronie? 

Istnieje kilka powodów przekazywania negatywnego feedbacku. Po pierwsze, chęć poprawy rezultatów pracy – jeśli chcesz, żeby współpracownik mógł się dzięki temu rozwinąć lub naprawić niedociągnięcia, to wręcz nie możesz zachować uwag dla siebie.  Po drugie, chęć poprawienia relacji w zespole – przekazanie co jest dla Ciebie ważne w waszej współpracy, podniesie jej wartość i jakość. Innymi powodami mogą być usprawnienie działania, rozwój samodzielności, rozwój umiejętności delegowania zadań i przekazywania odpowiedzialności, czyli ogólnie mówiąc rozwój kompetencji podwładnych. 

Aby zminimalizować ryzyko przed potencjalnym zranieniem drugiej osoby, należy określić swoje intencje i transparentnie przedstawić je na początku rozmowy. Nigdy nie powinniśmy podejmować się rozmowy podczas wybuchu emocji. 

Drugim ważnym elementem jest kwestia przygotowania oraz technika przeprowadzenia rozmowy. Przebieg dyskusji determinuje jej efekt. 

Wypełnij poniższy formularz, aby zyskać dostęp do techniki przeprowadzenia rozmów S.P.I.N.K.A.

Dawanie feedbacku

Udzielanie feedbacku ma wiele korzyści. Podsumowując:

  • Sprawia, że odbiorca wie, jak inni reagują na jego zachowanie. Zastanów się, czy zdarzyło Ci się dowiedzieć od kogoś czegoś o sobie, z czego zupełnie nie zdawałaś/eś sobie sprawy. Na przykład Twój rozmówca powiedział Ci, że wyglądasz groźnie, a Ty tylko byłaś/byłeś zamyślona/y.
  • Podnosi wiedzę na temat tego, co i jak robić, jakie są oczekiwania po drugiej stronie. Pozwala zorientować się, czy obrany kierunek jest właściwy, czy należy go zmienić. Dzięki regularnej rozmowie nie tracimy czasu i możliwości, które możemy wykorzystać podczas pracy.
  • Powoduje, że odbiorca czuje się zauważony i zdaje sobie sprawę z czegoś, co wydawało się mu oczywiste lub niewarte uwagi. Dzięki temu zostaje wzmocniona motywacja do działania.
  • Poprawia relacje, bo dzielimy się swoimi spostrzeżeniami, poznajemy się nawzajem i działamy efektywniej.

Ponadto dawanie informacji zwrotnej jest ważne nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że druga strona wie, że robi wszystko dobrze. Brak komunikacji nie jest pozytywnym zachowaniem. Może się nam wydawać, że jak nie zgłaszamy zastrzeżeń, to wszystko jest w porządku, ale współpracownik może odbierać tę sytuację zupełnie inaczej. Nie bazujmy na domysłach i przypuszczeniach tylko faktach. Jeśli ktoś robi coś dobrze, to będzie o tym wiedział, kiedy mu to zakomunikujemy.  

Co dalej?

Przekazywanie informacji zwrotnej, to tylko jeden z obszarów komunikacji, która sama w sobie jest obszernym, ale i fascynującym zagadnieniem. Pewne jej techniki i narzędzia, pomocne na co dzień, opiszemy już w następnym odcinku cyklu #StrefaLlidera

Nasz zespół na co dzień pomaga klientom podnosić kompetencje swoich pracowników, rozwijać kulturę organizacyjną oraz budować wydajne i efektywne zespoły. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zdiagnozować problemy w Twojej organizacji i im zapobiec, skontaktuj się z naszym ekspertem.

Autorką artykułu jest Joanna Kucharska – Chief Human Resources Officer w Sii Polska i ekspertka merytoryczna w obszarze HR w naszym Centrum Kompetencyjnym BA & BPO. Posiada 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu procesów biznesowych związanych z retencją i wsparciem HR, w tym onboardingu, szkoleniach managerskich, doradztwie zawodowym, zarządzaniu celami i rozmowach okresowych i końcowych, a także integracjach. Całe swoje doświadczenie wykorzystuje we wspieraniu klientów Sii w obszarze consultingu HR.

Zyskaj pełny dostęp do artykułu

Pobierz materiał

POBIERZ POBIERZ

Dziękujemy!

Przepraszamy, coś poszło nie tak.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie.

Błąd przesyłania pliku

Żaden plik nie został przesłany

Nieprawidłowy rozmiar pliku (maks. 5 MB)

Nieprawidłowy format pliku

Pusty plik

Przetwarzanie…

Karol Szczuka

Skontaktuj się z naszym ekspertem

Pole może zawierać tylko litery i znaki specjalne

Załączony plik:

  • danieltroc.pdf

Dopuszczalne pliki: DOC, DOCX, PDF (max 5MB)

Dziękujemy za wypełnienie formularza.

Zapoznamy się z treścią Twojej wiadomość i skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe.

Przepraszamy, coś poszło nie tak i Twoja wiadomość nie została dostarczona.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie.

Błąd przesyłania pliku

Żaden plik nie został przesłany

Nieprawidłowy rozmiar pliku (maks. 5 MB)

Nieprawidłowy format pliku

Pusty plik

Przetwarzanie…

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?