Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Zostań Testerem – czyli krótki poradnik o testowaniu

Tester oprogramowania to jeden z najbardziej dynamicznych zawodów na współczesnym rynku pracy. Aby zostać testerem trzeba nie tylko mieć odpowiednie umiejętności merytoryczne, ale również odpowiednie predyspozycje osobowościowe. Zostanie testerem nie jest kwestią przypadku, lecz drogą po której konsekwentnie trzeba kroczyć krok po kroku.

Krok 1. Kim jest tester? Profil kandydata

Tester oprogramowania to osoba najczęściej wyróżniająca się takimi cechami jak: otwartość, asertywność, cierpliwość, dokładność, gotowość do ciągłych wyzwań, konsekwencja oraz komunikatywność. Wszystkie te elementy składają się na obraz idealnego kandydata do pracy testera. Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należą m.in.:

  • Tworzenie scenariuszy i wykonywanie testów – te czynność dominują w pracy testera. Cechami niezbędnymi do jej wykonywania są: cierpliwość, dokładność i konsekwencja. Od tego w dużej mierze zależy, czy dany test będzie musiał być ciągle powtarzany, czy też pozwoli na rzetelne przeanalizowanie problemu i umiejętne jego rozwiązanie.
  • Tworzenie dokumentacji testowej – dokładność w przeprowadzeniu testów oraz skrupulatne notowanie postępów, pozwala na szybsze zidentyfikowanie utrudnień. Dokumentacja jest również bazą wiedzy o danej aplikacji.
  • Raportowanie błędów – systematyczne i dokładnie notowanie przebiegu pracy, pozwala na łatwy dostęp do informacji, gdzie powstał błąd. Optymalizuje też działania związane z testowaniem danej aplikacji.
  • Współpraca z programistami – zarówno przy raportowaniu błędów, jak i współpracy z innymi osobami z otoczenia IT potrzebna jest efektywna komunikacja oraz asertywność. Ważne jest by jasno i konkretnie umieć przekazać informację o wykrytym defekcie oraz umieć wspólnie znaleźć sposób na jego likwidację.

Otwartość i gotowość do ciągłych wyzwań – brzmi jak kryteria pojawiające się niemal w każdej ofercie pracy, niemniej są  to rzeczywiście bardzo istotne cechy w przypadku tak elastycznego i dynamicznie rozwijającego się zawodzu jakim jest tester. Świat aplikacji zmienia się i rozwija z dnia na dzień, będąc testerem trzeba być świadomym konieczności podążania za tymi zmianami.

Krok 2. Jak zostać testerem? Dobre rady na początek kariery.

Testerem nie zostaje się od razu. W dużej mierze sukces zależy od motywacji i cech charakteru danej osoby. Aby dobrze przygotować się do tej roli, najlepiej zacząć od stażu lub praktyki. W wielu firmach tak właśnie „sprawdza się” potencjalnych pracowników, by docelowo zatrudnić i rozwinąć najlepszych z nich.

Testerem oprogramowania można zostać nie tylko dzięki stażowi. Można skorzystać również z dotychczasowego doświadczenia. Jeśli dana osoba pracuje np. w branży finansowej i chce się przekwalifikować może poszukać ofert pracy producentów oprogramowania właśnie dla sektora w którym się specjalizuje. Pomimo braku wiedzy z zakresu testowania oprogramowania, u pracodawcy można zapunktować znajomością danej branży od strony „praktycznej” – od strony użytkownika i codziennej funkcjonalności aplikacji. Zawsze warto także szukać doświadczeń związanych z zawodem poza pracą. Analiza odwiedzanych stron internetowych, czy używanych aplikacji mobilnych, może skutkować rozwijającymi doświadczeniami – swoje uwagi, zauważone defekty, rzeczy uciążliwe dla użytkownika można na przykład zgłosić producentowi.

Krok 3. Certyfikat ISTQB. Co to jest, jak go zdobyć i czy warto go mieć?

Organizacja ISTQB (International Software Testing Qualifications Board), oferuje kompleksowe zestawienie programów szkoleniowych i certyfikatów w dziedzinie testowania oprogramowania – od poziomu podstawowego po egzaminy eksperckie, potwierdzające umiejętności specjalistyczne. Zakres każdego z nich jest opracowywany przez międzynarodowy zespół specjalistów z obszaru testowania i zapewniania jakości oprogramowania. Jest również na bieżąco aktualizowany i rozwijany zgodnie z najnowszymi technologiami i zapotrzebowaniem rynku.

Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie kwalifikacji ISTQB? To wszystko zależy od posiadanych już umiejętności i doświadczenia zawodowego. Dla osoby zaczynającej pracę w branży IT
i rozpoczynającej swoją przygodę z testowaniem Certyfikat ISTQB Foundation Level będzie idealnym sposobem na poznanie podstaw testowania i zrozumienie tematu.

Wiedza pozwalająca uzyskać pozytywny wynik egzaminu ISTQB na poziomie podstawowym to kwintesencja sztuki testowania i zapewniania jakości oprogramowania. Zakres egzaminu wymaga opanowania podstawowych pojęć, poprawnej terminologii (wręcz koniecznej do opanowania w przypadku projektów międzynarodowych), najlepszych praktyk – podstaw, dzięki którym praca testera może stać się jeszcze bardziej efektywna. Uzyskanie certyfikatu ISTQB Foundation otwiera przed testerem nowe ścieżki kariery oraz specjalizacji. Certyfikat ten może być również interesujący dla doświadczonych testerów – pomaga usystematyzować posiadaną wiedzę i dokładniej zrozumieć procedury wykorzystywane na co dzień. Decyzja początkującego testera o uzyskaniu certyfikatu na poziomie podstawowym (The Certified Tester Foundation Level in Software Testing) to pierwszy i bardzo duży krok do profesjonalizmu.

Krok 4. ISTQB Foundation i co dalej?

Kolejne poziomy certyfikatów ISTQB to bardziej techniczne podejście i rozwiązania dostosowane do danej problematyki lub obszaru testów. Są one skupione na zaawansowanych technikach i specjalizacjach. Przystępując do wyższych poziomów certyfikacji ISTQB tester pogłębia swoją wiedzę nie tylko o sposoby wykonywanie testów, ale także uczy się je planować i dbać o jakość oprogramowania w całym cyklu życia produktu. Dobieranie odpowiednich narzędzi, wykonywanie przeglądów oraz usprawnianie procesu testowego, a przede wszystkim radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w projekcie, to umiejętności na które jest położony największy nacisk.

W tematyce ISTQB możemy wyróżnić dwie główne ścieżki rozwoju:

  1. Główną – jest to ścieżka, której głównym punktem odniesienia jest tematyka testowania, wsparta wiedzą o zarządzaniu w projekcie;
  2. Zwinną – ISTQB Agile Tester – jest to ścieżka, która jest nastawiona głównie na zarządzanie projektem i jego składowymi na podstawie testów.

Sii jako lider usług IT w Polsce szczególną wagę przywiązuje do tematyki zapewnienia jakości i testowania oprogramowania. Zatrudniając ponad 2800 inżynierów, w tym 600 testerów i specjalistów do spraw jakości pracujących przy projektach u Klientów, Sii posiada:

  • Centrum Kompetencyjne Usług Testowych w skład którego wchodzi 150 specjalistów testowania i automatyków testów;
  • Praktykę Szkoleniową, która zapewnia szkolenia wraz z egzaminem certyfikującym zarówno ze ścieżki głównej, jak i zwinnej ISTQB. Zdawalność egzaminów ISTQB organizowanych przez Praktykę Szkoleniową wynosi ponad 90%.

Świat oprogramowania oraz jego testowania nie jest łatwy. Ważne jednak, by do obranego celu dążyć konsekwentnie krok po kroku. Zapraszamy do naszego Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych oraz Praktyki Szkoleniowej. Rozpocznij z nami, swoją drogę i zostań Testerem !!

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?