Testing / Software Development

Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

24 stycznia, 2022 0
Podziel się:

W ostatnim artykule na temat testowania serwisów http we frameworku Angular przy pomocy Karma/Jasmine, opisałem podstawy testowania serwisów http oraz to, jak działa moduł HttpClientTestingModule oraz kontroler HttpTestingController. Zachęcam do zapoznania się z tym tekstem, ponieważ została tam opisana pierwsza metoda GET.

Teraz przyszedł czas na kolejne metody naszego REST API, a mianowicie będą to:

 • POST – metoda, która służy do tworzenia i przesyłania nowych danych na serwer.
 • PUT – metoda potrzebna do przesyłania zaktualizowanych przez nas danych, czyli do zmiany istniejących informacji.
 • DELETE – metoda służąca do usuwania danych.

Wykorzystanie metody POST

 1. Zacznijmy więc od utworzenia metody dla naszego serwisu z produktami z poprzedniego artykułu. Będzie odpowiadała za dodawanie produktów do bazy danych. W takim razie stwórzmy metodę addProduct, która przyjmie jeden parametr product, zawierający nazwę produktu, cenę oraz ilość sztuk.

1 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

 1. W testach jednostkowych można sprawdzić, podobnie jak w przypadku GET, czy nasz serwis tym razem komunikuje się z REST API za pomocą metody POST.

Jednak w tym przypadku musimy utworzyć nasz przykładowy Produkt, który chcemy wysłać na serwer. Będzie on przekazywany jako argument w naszej metodzie do dodawania produktów.

2 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

 1. W drugiej kolejności można sprawdzić, czy wysyła zapytanie na prawidłowy adres URL.

3 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

 1. Jednak dodatkowym przypadkiem testowym będzie sprawdzenie czy serwis zwraca odpowiednie dane po wysłaniu do naszego API nowoutworzonego produktu. W tym celu należy utworzyć produkt, który będziemy chcieli otrzymać po odpowiedzi serwera i przekazać go do metody flush.
 2. Gdy zasubskrybujemy się do naszej metody service.addProduct z przekazanym argumentem jako wynik serwera, powinniśmy otrzymać nowo utworzony produkt.

4 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

Metoda PUT – czyli zaktualizujmy jakieś dane

 1. Jak zawsze zaczynamy od stworzenia metody updateProduct, której parametrem będzie produkt z wymaganym id oraz opcjonalnymi pozostałymi wartościami, jak nazwa, ilość oraz cena. Musimy wysłać zapytanie na odpowiedni adres URL oraz przesłać dane produktu, które chcemy zaktualizować.

5 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

 1. Mając metodę updateProduct, możemy napisać do niej przypadek testowy np. taki, który sprawdza czy zaktualizowaliśmy odpowiedni produkt. W tym celu przygotowujemy dane do aktualizacji, nasz produkt o id równym 1 oraz zmieniamy jego wartość na 100.
 2. Po zasubskrybowaniu się do metody updateProduct() i wysłaniu zapytania do serwera, w odpowiedzi powinniśmy dostać nasz cały produkt, ze zmienioną wartością ilości. Oczywiście dane z serwera przesyłam za pomocą metody flush().

6 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

Jak usuwać dane, czyli metoda DELETE

 1. W pierwszej kolejności przygotujmy nasz serwis, a w nim, tym razem, skorzystamy z metody .delete() do usuwania danych z serwera. Jako parametr metody przesyłamy id produktu, który chcemy usunąć.

7 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

 1. W naszym przepadku testowym możemy sprawdzić, podobnie jak w GET, czy nasz serwis komunikuje się za pomocą metody DELETE oraz czy komunikujemy się z poprawnym adresem URL do naszego API.
 2. My natomiast sprawdzimy czy po zasubskrybowaniu się do naszej metody deleteProduct, otrzymujemy poprawne id produktu, który chcemy usunąć.

Tworzymy zatem produkt do usunięcia, a następnie przekazujemy id naszego produktu jako argument do metody deleteProduct(). Jako wynik dla metody expect() powinniśmy otrzymać z serwera Id usuwanego produktu. W tym wypadku id = 1.8 - Angular/Jasmine – testowanie serwisów HTTP. Część II – metody POST, PUT oraz DELETE

Podsumowanie

Przedstawione w dzisiejszym artykule metody POST, PUT, DELETE oraz GET z wcześniejszego artykułu, to CRUD dla naszego REST API, za pomocą których możemy łączyć się z naszą bazą danych i modyfikować w niej różne informacje.

Dzięki Jasmine/Karma we frameworku Angular, możemy wszystkie te metody przetestować i być pewni i bezpieczni, że nasza aplikacja nie będzie podatna na błędy.

W ostatniej, trzeciej części całej serii artykułów na temat testowania metod http we frameworku Angular, przedstawię jeszcze obsługę błędów i jak, można napisać do nich testy jednostkowe.

 

***

Pozostałe artykuły w serii:

Część I – metoda GET
Część III – przechwytywanie błędów

Tagi: ,
Marcin Bogucki
Autor: Marcin Bogucki
Front-end Developer w Sii. Technologie: HTML, CSS, JavaSript, TypeScript, Angular, React. W wolnym czasie gra w planszówki, lubi gotować i morsować :)

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz