Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

6 października we wrocławskim hotelu Mercure odbyła się konferencja BI Connected – wydarzenie poświęcone tematyce Business Intelligence. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania 9 prelekcji dotyczących najnowszych technologii z zakresu BI, w tym także mojego wystąpienia.

Konferencję rozpoczął Maciej Grabowski wprowadzając wszystkich obecnych w tematykę projektowania i zasilania hurtowni danych prezentacją o wymownym tytule „ETL – not gone yet but leaving”. Podczas prezentacji streścił problemy w integracji i przetwarzaniu danych, które doprowadziły do powstania współczesnych hurtowni danych oraz narzędzi ETL je zasilających. Maciej zwięźle wyjaśnił jakie wyzwania spowodowały powstanie nowych trendów w integracji danych – Data Vault i Data Lake. Analiza trudności związanych z podejściem schema-on-read doprowadziła do ciekawych konkluzji odnośnie przyszłości narzędzi ETL.

Podczas kolejnej prezentacji Łukasz Grala opowiedział o „Zaawansowanej analizie danych w SQL Server przy użyciu R i Python”. Wprowadził uczestników konferencji w świat Machine Learning, sprecyzował problemy, z którymi mierzą się współczesne systemy analityczne oraz obrazowo wytłumaczył, dlaczego, zdawałoby się trywialne problemy, wcale trywialne nie są. W dalszej części wystąpienia wyjaśnił jakie możliwości daje ML Server i jak je wykorzystać do zaawansowanej analizy danych.

Qlik Sense Cloud i The Cycle of Intelligence Delivery

Po krótkiej przerwie kawowej swoją pełną humoru prezentację rozpoczął Jacek Harazin. Skupił się na zagadnieniu „Business Intelligence w chmurze na przykładzie Qlik Sense Cloud”. Wytłumaczył jak obliczyć próg opłacalności inwestycji w rozwiązania chmurowe, a także omówił czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę decydując się na takie przedsięwzięcie. Jednak największą uwagę przykuła prezentacja korzystania z platformy Qlik Sense Cloud, podczas której udowodnił, że narzędzia Business Intelligence bywają bardziej inteligentne od ich użytkowników.

publiczność na prezentacji BI

W kolejnym panelu zatytułowanym „Beyond Data Delivery: The Cycle of Intelligence Delivery” Jose Fabio Ribeiro zgłębił procesy i metodologie dostarczania rozwiązań analitycznych pozwalających na stworzenie wewnątrz organizacji kultury podejmowania decyzji w oparciu o dane. Zaproponował też rozwiązania pozwalające przekonać użytkowników do korzystania z narzędzi BI i zaimplementować omówione procesy.

Czas na Data Vault 2.0

Zaraz po przerwie obiadowej Adrian Chodkowski przedstawił „Wykorzystanie mechanizmów in-memory w SQL Server”. Podczas swojej sesji Adrian zaprezentował możliwości jakie niesie użycie tabel in-memory i indeksów typu columnstore. Bardzo ciekawa była część, w której stworzył krótkie demo prezentujące różnice w wydajności przetwarzania danych z wykorzystaniem tabel in-memory ze standardowymi rozwiązaniami.

W drugiej z popołudniowych sesji nadszedł czas na moją prezentację – „Data Vault 2.0 – more than a data model”. Podczas sesji wprowadziłem uczestników w filozofię przetwarzania i modelowania danych Data Vault 2.0. Przedstawiłem wady i zalety samego modelu danych, jego miejsca w architekturze Enterprise BI Solution oraz omówiłem, jak takie podejście do budowy hurtowni wspiera projekty prowadzone z użyciem zwinnych metodyk zarządzania.

Ostatni cykl wykładów zapoczątkował Leszek Kwaśniewski z wystąpieniem pt. „Azure Notebooks – interaktywna analiza danych”. Podczas wykładu wdrożył uczestników w świat Data Science prezentując koncepcję i sposób działania Azure Notebooks.

Dlaczego dzieci rzadziej rodzą się w weekendy?

W kolejnej sesji prof. Jacek Cypryjański w prezentacji o wzbudzającym ciekawość tytule „Dlaczego w Polsce dzieci rzadziej rodzą się w weekendy i inne prawidłowości dotyczące dat urodzeń na podstawie bazy danych PESEL” pokazał jak możemy wykorzystać narzędzia BI w celu wykrycia trendów i wzorców w analizie danych. Samo wystąpienie było też ciekawym dowodem na to, jak dużą rolę w eksploracji danych odgrywa wiedza ekspercka.

Na zakończenie dnia Wasley Portes zademonstrował jak w pół godziny można zostać bohaterem, przygotowując raport pod presją czasu z wykorzystaniem narzędzia PowerBI. Podczas prezentacji pt. „From Zero to Hero with PowerBI” pokazał jak w prosty sposób wykorzystać język M do importu danych, jak wyczyścić dane w DAX oraz jak zagregować i zwizualizować wyniki w czytelny dla odbiorcy sposób.

Mam nadzieję, że konferencja spełniła oczekiwania uczestników i będziemy mieli jeszcze okazję do spotkania na innych tego typu eventach 🙂

Ocena:
Autor
Avatar
Bartłomiej Kimnes

Pracuje w SII na stanowisku Business Intelligence Developer. Od 9 lat związany z systemami przetwarzania danych. Specjalizuje się w rozwiązaniach opartych o platformę Microsoft, ale nie stroni od innych narzędzi jeśli są pomocne w rozwiązaniu problemów użytkowników.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?