Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W artykule chciałbym poruszyć temat, który jest ważny dla nas wszystkich ­– wersjonowanie semantyczne, znane również jako Semantic Versioning albo SemVer.

SemVer to standard wersjonowania oprogramowania i niezależnie od tego, czy jesteś programistą dowolnej technologii, studentem, testerem, czy kimkolwiek zainteresowanym rozwojem oprogramowania, SemVer wpływa na nas wszystkich.

Korzystamy z SemVer, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wersjonowanie oprogramowania ma kluczowe znaczenie dla stabilności, zgodności i efektywności naszych aplikacji. Dlatego chciałbym podzielić się z Tobą wiedzą na ten temat, abyś mógł jeszcze lepiej zrozumieć i wykorzystać ten standard w swojej pracy.

W tym artykule zaprezentuję nie tylko teoretyczne aspekty SemVer, ale także zapoznam Cię z jego praktycznym zastosowaniem. Dowiesz się, jak zarządzać zależnościami, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo projektu. Przyjrzymy się również korzyściom wynikającym z konsekwentnego stosowania SemVer oraz wyzwaniom, na jakie możemy natrafić podczas implementacji.

Czym jest numeracja wersji i dlaczego jest ważna?

Numeracja wersji to sposób identyfikacji i odróżnienia różnych wersji oprogramowania. Każda nowa wersja otrzymuje unikalny numer, który pozwala nam śledzić i kontrolować zmiany. Dzięki numeracji wersji możemy stwierdzić, czy dana wersja oprogramowania jest aktualna, nowsza lub starsza. To szczególnie istotne przy wprowadzaniu zmian i udostępnianiu aktualizacji.

Wersje składają się z trzech cyfr: X.Y.Z

Przykładowo, weźmy pierwszą lepszą bibliotekę, np. React 😉 W dniu pisania tego artykułu najnowsza wersja to 18.2.0. Co oznaczają poszczególne cyfry?

Major

Pierwsza cyfra – 18 – reprezentuje numer wersji głównej (major). Jej zwiększenie (np. z 17 do 18) wskazuje na wprowadzenie istotnych modyfikacji, które mogą wpływać na istniejące funkcje i wymagać dostosowania.

Przykład: Zmiana interfejsu użytkownika, nowe funkcjonalności, znaczne zmiany w strukturze kodu.

Minor

Druga cyfra – 2 – to numer wersji mniejszej (minor). Zwiększenie tego numeru (np. z 18.1 do 18.2) wskazuje na wprowadzenie nowych funkcji oprogramowania bez wpływu na istniejące.

Przykład: Dodanie nowego modułu, rozszerzenie istniejących funkcji, ulepszenie wydajności.

Patch

Trzecia cyfra – 0 – reprezentuje numer wersji poprawki (patch). Zwiększenie numeru wersji patch (np. z 18.2.0 do 18.2.1) wskazuje na wprowadzenie poprawek bez zmian w funkcjonalności.

Przykład: Naprawa znalezionych błędów, łatanie luk w zabezpieczeniach, poprawki interfejsu.

Trzecia cyfra – 0 – reprezentuje numer wersji poprawki (patch). Zwiększenie numeru wersji patch (np. z 18.2.0 do 18.2.1) wskazuje na wprowadzenie poprawek bez zmian w funkcjonalności.

Przykład: Naprawa znalezionych błędów, łatanie luk w zabezpieczeniach, poprawki interfejsu.

Rola oznaczania zmian

Oznaczanie zmian w wersjach ma ogromne znaczenie! Pamiętaj, że dokładne oznaczanie numerów wersji pomaga użytkownikom oprogramowania zrozumieć, jakie zmiany zostały wprowadzone w poszczególnych wersjach. Dzięki temu mogą świadomie decydować o aktualizacjach.

Oznaczanie zmian pozwala im śledzić, jakie modyfikacje zostały wprowadzone między kolejnymi wersjami, a także przewidzieć, jakie zmiany mogą mieć wpływ na istniejące rozwiązania. Dzięki takiej informacji można dostosować się do wprowadzanych zmian, aktualizować swoje aplikacje i unikać potencjalnych problemów.

W świecie programowania istnieje wiele bibliotek i modułów, które pomagają w tworzeniu aplikacji. Zarządzanie zależnościami jest kluczowe, aby nasz projekt działał sprawnie i był aktualny.

Wersjonowanie Semantyczne to standard wersjonowania, który zapewnia spójność i kontrolę nad wersjami używanych bibliotek.

W kolejnej części artykułu dowiesz się, jak deklarować zależności w projekcie i jak wykorzystać podstawowe operatory wersji.

Deklarowanie zależności

W celu określenia wymaganych bibliotek i modułów w aplikacji javascript, korzystamy z pliku konfiguracyjnego package.json. W pliku tym możemy zadeklarować nazwy zależności oraz określić szczególne, minimalne lub maksymalne wersje, które nasz projekt obsługuje.

Przykład deklaracji zależności w pliku package.json
Ryc. 1 Przykład deklaracji zależności w pliku package.json

W powyższym przykładzie widzimy deklarację trzech zależności:

  • react,
  • @reduxjs/toolkit,
  • axios.

Przy każdej zależności możemy określić operator wersji, który pomoże nam zarządzać aktualizacjami.

Operator „^” (marchewka/caret)

Pozwala na aktualizację do najnowszej zgodnej zadeklarowanej wersji, zapewniając przy tym kompatybilność z nowymi funkcjonalnościami. Przykładowo, jeśli zadeklarujemy naszą bibliotekę React w następujący sposób „react”: „^18.1.0” to możemy być pewni, że podczas aktualizacji naszej aplikacji wersja biblioteki może być większa lub równa 18.1.0, ale też mniejsza od 19.0.0.

Operator „~” (tylda)

Umożliwia aktualizację do najnowszej wersji poprawiającej błędy, zachowując zgodność z deklaracją wersji. Przykładowo nasza biblioteka do obsługi stanu aplikacji zadeklarowana następująco „@reduxjs/toolkit”: „~1.8.4” będzie aktualizowana do wersji większej lub równej 1.8.4, ale mniejszej niż 1.9.0.

Operatory wersji oprogramowania
Ryc. 2 Operatory wersji oprogramowania

Dzięki operatorom możemy kontrolować, jakie aktualizacje bibliotek będą uwzględniane w naszym projekcie, jednocześnie zachowując stabilność i unikając niepożądanych zmian.

Jeśli nadal nie masz pewności jak to działa albo chcesz przetestować zadeklarowaną wersję, polecam bardzo fajne narzędzie do testowania dostępne na stronie npmjs.com.

Aktualizowanie wersji

Jest takie magiczne polecenie, które nie wszystkim jest znane, ale znacząco ułatwia proces podbijania wersji. Gdy po wprowadzeniu poprawek chcesz podbić wersję, np. modułu npm, masz do wyboru dwie metody. Możesz to zrobić na piechotę, zmieniając ręcznie plik package.json, albo skorzystać z polecenia npm version.

Oto trzy przykłady, które pokazują, jak to działa w praktyce:

  • npm version patch – zwiększa numer wersji poprawki. Przykład: 1.0.0 -> 1.0.1.
  • npm version minor – zwiększa numer wersji mniejszej. Przykład: 1.0.0 -> 1.1.0.
  • npm version major – zwiększa numer wersji głównej. Przykład: 1.0.0 -> 2.0.0.

Polecenia te automatycznie aktualizują numer wersji w pliku package.json, a jako bonus tworzą nowy tag w repozytorium Git.

Dziękuję, że tutaj dotarłeś!

Mam nadzieję, że podzieliłem się z Tobą wartościową wiedzą i że to, co przeczytałeś, rzeczywiście wpłynie na Twoją efektywność. Wersjonowanie Semantyczne pozwala nam klarownie i jednoznacznie komunikować zmiany w naszym oprogramowaniu. Dzięki precyzyjnie określonym zasadom, zarówno użytkownicy oprogramowania, jak i członkowie zespołu są w stanie łatwo zrozumieć, jakie zmiany wprowadza dana wersja. To ułatwia proces aktualizacji, rozwiązywanie problemów i zapewnianie stabilności projektu.

Nieprawidłowe stosowanie wersjonowania może prowadzić do niejasności, konfuzji i problemów związanych z zależnościami w projekcie. Jeśli nie deklarujemy zależności zgodnie z zasadami SemVer, możemy przypadkowo wprowadzić niekompatybilne zmiany, co może doprowadzić do błędów lub awarii w naszym oprogramowaniu.

Nie mniej poprawne stosowanie SemVer przyniesie korzyści zarówno nam, jak użytkownikom naszego oprogramowania. Dbałość o jasne oznaczenie zmian i odpowiednie zarządzanie zależnościami wpłynie na stabilność, bezpieczeństwo i efektywność naszych projektów.

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do dalszego zgłębiania tematu SemVer. To ważne narzędzie, które ma bezpośredni wpływ na naszą pracę, więc bądźmy świadomi jego wartości i wykorzystujmy je w praktyce.

***

Jesli ciekawią Cię narzędzia wykorzystywane w IT, zajrzyj również do innych artykułów naszych ekspertów.

5/5 ( głosy: 4)
Ocena:
5/5 ( głosy: 4)
Autor
Avatar
Klaudiusz Marszałek

Klaudiusz, od 15 lat w świecie IT, jest inżynierem oprogramowania, a na co dzień pracuje jako frontend developer głównie dla sektora FinTech. Uwielbia tworzyć aplikacje webowe, a jego ulubionym narzędziem jest biblioteka React. Oprócz pasji do kodowania, jest również wielkim miłośnikiem podróży i śmigania rowerem po leśnych bezdrożach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?