top-image
WSTECZ

Działania na rzecz potrzebujących, zwierząt i środowiska, czyli podsumowanie 4. edycji Sii Power Volunteers

5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto tych, którzy z własnej woli poświęcają swój prywatny czas i energię, by wspierać wszystkich, którzy tego potrzebują. Dotyczy to nie tylko pomocy innym ludziom, ale zwierzętom czy potrzebującej naszego wsparcia planecie. 5 grudnia to dobra okazja, by podsumować 4. edycję programu Sii Power Volunteers i inne projekty tego typu, w których wzięli udział nasi koledzy i koleżanki z Sii.

Uszy do Góry!

Projekt Uszy do Góry! to pomysł, który narodził się w Sii Łódź z miłości do zwierząt, a szczególnie do psów. Ania, która niedawno adoptowała psa ze schroniska, i Ewa były świetnymi inicjatorkami działań promujących lokalną Fundację „Niechciane i Zapomniane”. A tych działań było sporo, na wielu płaszczyznach, i dzięki nim udało się zbudować zaangażowanie kilkudziesięciu pracowników w  Łodzi.

– W nasz projekt zaangażowało się ponad 30 osób – opowiada Ania. – Myślę, że udało się to dzięki różnorodnemu wsparciu psiaków. Część osób po prostu wsparła Fundację finansowo: zebraliśmy nie tylko datki, ale ponad 50 kg karmy, smycze, zabawki, miski i obroże. Znaczna część uczestników – i to jest bardzo cenne – podarowała swój czas i umiejętności. W ramach projektu powstał kalendarz Fundacji na 2019 rok z pięknymi zdjęciami naszego kolegi Artura. 15 wolontariuszy spośród naszych koleżanek i kolegów poświęciła całą niedzielę na sprzątanie i malowanie schroniska.

Sii Łódź słynie ze swojego zacięcia sportowego, a to z kolei było impulsem do użycia rywalizacji sportowej w naszym projekcie – dodaje Ewa. – Przećwiczone przez naszych pracowników 1000 godzin zamieniliśmy na darowiznę 2000 zł na rzecz Fundacji. Była też inna rywalizacja, kreatywna: konkurs na zabawkę dla zwierzaka – wybrał hamak, który był pomysłem Eweliny.

Ciekawą i nową inicjatywą był Dzień z psem w biurze: 29 czerwca pracownicy mieli wspólne zajęcia z dogoterapii, mogli przedstawić swoich pupili innym w biurze, odbył się wspólny spacer i zawiązała się grupa miłośników czworonogów.

Wszystkie nasze działania, wspierane przez Sii, przekładają się na wzrost rozpoznawalności Fundacji „Niechciane i Zapomniane”, a w całym projekcie zależy nam przede wszystkim na promowaniu adopcji psiaków ze schroniska, prowadzonego przez Fundację. Zachęcamy do tego serdecznie – dodaje Ania. – Akcja będzie miała swój ciąg dalszy, bo jest dużo wspaniałych osób w oddziale, którzy chcą angażować się w wolontariat na rzecz schroniska i we wspólną integrację w towarzystwie naszych czworonogów.

Turniej piłki nożnej

1 września w tym roku to na szczęście sobota – nie było rozpoczęcia szkoły, ale za to był Turniej Piłki Nożnej pod patronatem Śląskiej Fundacji Inicjatyw Społecznych, wspierany mocno przez naszego pracownika Pawła z Sii Katowice.

Turniej, organizowany po raz piąty, jest świetną okazją do zabawy i rywalizacji sportowej dla dzieciaków z jednej z trudniejszych dzielnic Chorzowa, dotkniętej wysokim nieprzystosowaniem mieszkańców. Kopanie piłki z kolegami jest jednym z ciekawszych i pożyteczniejszych zajęć popołudniowych, którym oddają się mieszkające tam dzieciaki, a zorganizowanie turnieju: oficjalnych rozgrywek z tabelą meczów, z niezależnymi sędziami i nagrodami, podnosi rangę tego zajęcia, nadając mu sens, prestiż i przynosząc radość. W tegorocznej edycji wzięło udział 6 drużyn. Turniej jest częścią większego projektu „Gramy razem – Chorzowska Liga Piłkarska dla Dzieci”, który zakłada systematyczne treningi i rywalizacje piłkarskie. Sii wsparło inicjatywę, fundując nagrody i wspierając finansowo jej organizację.

Warsztaty informatyczne w świetlicy środowiskowej

Jednym z zagrożeń dla współczesnych dzieci ze środowisk mniej uprzywilejowanych jest wykluczenie cyfrowe – z kolei zapobieganie mu stanowi dużą szansę na nadrobienie zaległości i wyrównanie szans. Stąd pomył na kółko informatyczne w lokalnej świetlicy parafialnej w dzielnicy Panewniki, które prowadzone są w ramach wolontariatu przez troje pracowników z Sii Katowice: Malwinę, Krystiana i Roberta. Na zajęcia, które odbywają się średnio 2 razy w miesiącu, przychodzi stała grupa 8 dzieci, które korzystają z darowanych przez Sii 2 stanowisk komputerowych. Dzieciaki uczą się, jak instalować aplikacje czy drukarkę, poznają podstawy konfiguracji sieci komputerowej czy obsługę programu graficznego. W styczniu planowane są warsztaty z Lego Mindstorm. Zapału do pracy i pomysłów nie brakuje!

Warszawskie Dni Seniora – Otwartego Batorego i konsultacje IT

29 września w ramach Warszawskich Dni Seniora na terenie znanego mokotowskiego osiedla przy ul. Batorego miał miejsce kulturalno-edukacyjny event dla osób starszych, mieszkających w tej okolicy. Tu znowu pojawiło się zagadnienie walki z wykluczeniem cyfrowym – tym razem dotykającym osób starszych. Seniorzy potrzebują często konkretnej pomocy przy obsłudze telefonu, założeniu konta poczty elektronicznej czy aplikacji typu Skype, które pomagają utrzymać im kontakt, np. z rodziną. Artur i Tomasz z Sii Warszawa poświęcili całą sobotę, będąc wsparciem w ramach wolontariatu dla warszawskich seniorów.

Wolontariat na rzecz Fundacji Rak’n’Roll – epilog #SiiRuns40WM

Maciek z Sii Łódź to pomysłodawca i lider tegorocznego projektu 40 biegaczy na 40 Maraton Warszawski. Dzięki zaangażowaniu uczestników i wszystkich wspierających akcję udało się wspólnie zebrać 43 000 zł na rzecz Fundacji Rak’n’Roll. Ale akcja ma wkrótce swój piękny epilog: promując swoje zbiórki uczestnicy zobowiązali się do podjęcia różnych ciekawych wyzwań. Wyzwania Maćka były ściśle związane z działalnością Fundacji Rak’n’Roll. Za zebrane 8 000 zł zgolił głowę, promując akcję #Dajwłos. Krokiem pośrednim, pomagającym zebrać 4 000 zł, było ofiarowanie Fundacji 2 dni wolontariatu – Maciek przyjeżdża do biura Fundacji w Warszawie już w ten piątek.

W 5. edycji Sii Power Volunteers Sii otrzymała 8 nowych wniosków. Już wkrótce rozstrzygnięcie bieżącej edycji i przyznanie grantów. To ważny Program w Sii: w ramach wolontariatu dajemy od siebie coś najcenniejszego w dzisiejszych czasach: czas i uwagę, a często też kompetencje, których inni nie posiadają. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza 5 grudnia i przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?