top-image
WSTECZ

Gdy wiodący dostawca usług spotyka doskonały produkt – partnerstwo Sii z firmą Tricentis

Sii zostało oficjalnym partnerem firmy Tricentis, która stworzyła najnowocześniejszą na rynku platformę wspierającą testowanie oprogramowania w procesach wytwórczych Agile i DevOps.Dzięki doświadczeniu inżynierów z Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych Sii, Tricentis będzie mogło oferować swoje rozwiązanie w zakresie Continuous Testing dedykowane międzynarodowym korporacjom i pomagać klientom w zakresie transformacji cyfrowej (Digital Transformation).  Zobacz, jakie korzyści przyniesie ta współpraca i jak usługi testowania oprogramowania będą realizowane w przyszłości.

Z radością informujemy o nawiązaniu oficjalnego partnerstwa z firmą Tricentis, która stworzyła platformę Tosca skupiającą się na Continuous Testing (testowanie ciągłe). Dzięki temu rozwiązaniu proces testowy zostanie znacząco przyśpieszony i pozwoli nadążyć za szybką realizacją procesu wytwarzania oprogramowania jakie wymuszają Agile i DevOps. Gartner uznał Tricentis za lidera rynku trzy lata z rzędu: w 2015, 2016 i 2017 roku umieszczając Tricentis w czołówce swjego Magic Quadrant for Software Test Automation. Podobnie zrobił Forrester w swoim raporcie Forrester Wave for Functional Automation Tools i firma doradcza IDC.

— Sii zdecydowało się na partnerstwo z firmą Tricentis z kilku powodów. Przede wszystkim jest to globalny lider wśród dostawców rozwiązań wspierających testowanie oprogramowania. Ponadto, Tricentis inwestuje ogromne środki w rozwój swojego flagowego produktu Tosca, co z każdym rokiem powiększa jego przewagę nad rozwiązaniami konkurencyjnymi. Jednak najważniejszym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na współpracę jest to, że Tricentis doskonale czuje potrzeby biznesowe, jak DevOps oraz transformacja cyfrowa, i tworzy swój produkt tak, by odpowiadał na te potrzeby i rozwiązywał problemy, z którymi nasi klienci mierzą się na co dzień. Co więcej, Tricentis zatrudnia wspaniałych fachowców z dziedziny testowania oprogramowania, którzy mają bogate doświadczenie i potrafią przełożyć to na doskonały produkt — mówi Marcin Laksander, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych w Sii.

Z drugiej strony, współpraca z Sii jest szansą dla Tricentis na dynamiczną rozbudowę rozwiązania i wzmocnienie pozycji firmy w Polsce. — Renoma Sii jako czołowego dostawcy usług IT i inżynierii w Polsce była dla nas kluczowym czynnikiem decydującym o przystąpieniu do partnerstwa. Jesteśmy przekonani, że stale rosnący zespół ekspertów Sii pomoże nam rozwinąć usługi automatyzacji testów dostarczane dla klientów na całym świecie, a także w Polsce, gdzie pozycja Sii jest już ugruntowana — komentuje Peter Szedlacek, Director of EMEA Channels, Tricentis.

Nowe rozwiązania w testowaniu oprogramowania

Jednym z aspektów partnerstwa Sii z Tricentis będzie wspólna praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami, m.in. Tricentis Tosca – najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną na rynku platformą do Continuous Testing. Ten rodzaj testów jest bezpośrednio związany z procesem DevOps, a automatyzacja testów i integracja z innymi narzędziami, wpływają na przyspieszenie procedury dostarczania produktu. Testowanie, będące istotną częścią tego cyklu, musiało stać się szybkie, a jednocześnie dostarczać odpowiednie dane dotyczące jakości produktu w każdym momencie. Tosca –– łączy wiele różnych aspektów testowania oprogramowania, m.in: projektowanie przypadków testowych, automatyzację testów, zarządzanie i zabezpieczanie danych testowych, a także raportowanie, dzięki którym TOSCA dotrzymuje kroku DevOps i metodyce Agile.

— Platforma Continuous Testing musi być w stanie prezentować właścicielom biznesowym w czasie rzeczywistym informacje o aktualnym statusie zmian, które są wprowadzane przez programistów przed wydaniem produktu. Tosca stworzona przez Tricentis dostarcza właśnie takie dane — mówi Alan Ota, VP Business Development, Tricentis.

Platforma Continuous Testing firmy Tricentis została zaprojektowana w taki sposób, aby testowanie odbywało się szybciej i dzięki temu mogło podporządkować się dynamice procesu dostarczania produktu. Sercem platformy jest technologia „Model-Based Test Automation”, która wykrywa zmiany w testowanej aplikacji i pomaga szybko i łatwo dokonać modyfikacji w testach regresji, aby móc skupić się na testach nowych funkcjonalności.

Rozwiązanie Tricentis koncentruje się na Risk-based testing (podejściu opartym o analizę ryzyka biznesowego). Proces rozpoczyna się od identyfikowania kluczowych ścieżek biznesowych (uwzględniając ryzyko zarówno pod katem częstotliwości występowania, jak i dotkliwości błędu), a następnie przechodzi do optymalizacji zestawu testów, aby pokrycie ryzyka biznesowego było jak największe. W efekcie powstaje bardzo efektywny zestaw testów, które można przeprowadzić szybko, a jednocześnie jest łatwy w utrzymaniu.  Średnio, takie podejście pozwala na uzyskanie znacznie lepszego efektu ochrony przed ryzykiem przy zmniejszonej nawet o 66% liczbie testów.

Intuicyjny interfejs, łatwy do odczytu również dla użytkowników biznesowych sprawia, że automatyzacja testów dotyczących ponad 100 technologii – od aplikacji webowych po pakietowe, jak SAP, SFDC, Oracle, Workday oraz starsze technologie i API – staje się prosta w realizacji. Proces może być przeprowadzony bez konieczności pisania skryptów do automatyzacji testów, co eliminuje dodatkowe problemy związane z ich zarządzaniem.

Trzy najczęstsze problemy pokonane dzięki wspólnemu wysiłkowi

Rola specjalistów z Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych Sii polega na wspieraniu klientów firmy Tricentis w implementacji oraz prowadzeniu testów z wykorzystaniem platformy Tricentis Tosca.

— Nasza oferta została wzbogacona o usługi testowania oparte na Model-based oraz Risk-based testing, dzięki czemu możemy pomóc klientom usprawnić i przyśpieszyć proces DevOps. Testowanie przestało już być wąskim gardłem w metodyce Agile, a stało się źródłem cennej informacji zwrotnej dotyczącej jakości testowanego oprogramowania. Nasz team ekspertów pracujący przy platformie Tosca cały czas dynamicznie rośnie i obecnie jesteśmy gotowi, aby przeprowadzać naszych klientów przez proces transformacji cyfrowej — mówi Szymon Wróblak, Sii’s Testing Business Development Manager.

Posiadając 12-letnie doświadczenie w dostarczaniu usług testowych, Sii uznaje platformę Tricentis Tosca za najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku, które stanowi odpowiedź na trzy najpowszechniejsze problemy. Pierwszy z nich dotyczył wysokiego kosztu utrzymania automatyzacji testów. Z platformą Tosca jest on zdecydowanie niższy, dzięki podejściu eliminującemu skrypty (Model-Based). Testerzy manualni mogą łatwo zautomatyzować testy i utrzymywać je nawet dla skomplikowanych systemów.

Drugi problem, jakim było tworzenie i utrzymanie odpowiednich danych testowych, został rozwiązany poprzez funkcjonalność pozwalającą na stworzenie syntetycznych danych lub wykorzystanie danych produkcyjnych, które zostają zanominowane i mogą być wykorzystywane do testów bez obawy o naruszenie postanowień RODO.

Ostatnim wyzwaniem było umożliwienie wykonywania testów aplikacji niezależnie od dostępności innych systemów lub podsystemów, z którymi testowane oprogramowanie się integruje, a jakie mogą być niedostępne podczas sesji testów. Rozwiązaniem okazało się wykorzystanie funkcjonalności wirtualizacji usług, która zapewnia zespołowi testującemu możliwość prowadzenia testów niezależnie od pozostałych systemów, poprzez zaślepianie systemów zależnych i symulację komunikacji międzysystemowej.

Jak usługi testowe będą realizowane w przyszłości?

Sii jest liderem usług testowych w Polsce obsługującym wielu klientów w kraju i za granicą. Spółka współpracuje z firmami z różnych branż, m.in. bankowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz ubezpieczeniowej. Większość klientów Sii chce wdrażać zmiany w swoim oprogramowaniu jak najczęściej. Nie da się tego osiągnąć bez rozwiązań Continuous Testing dlatego popyt na produkty firmy Tricentis jest w Polsce ogromny.

— Przyszłość testowania oprogramowania wiąże się z automatyzacją. Celem nie jest zastąpienie człowieka powodowane chęcią zmniejszenia kosztów. Chodzi o to, aby firmy mogły wprowadzać częste zmiany w swoich systemach i w efekcie pozostawać konkurencyjnymi. Do tego potrzebne są precyzyjne i szybkie testy regresji potwierdzające prawidłowe działanie systemów informatycznych. Człowiek nie jest w stanie manualnie wykonać tysięcy testów w ciągu godziny czy nawet minut, a testy automatyczne są w stanie to zrobić — podsumowuje Marcin Laksander.

Zachęcamy wszystkie firmy przechodzące transformację cyfrową do kontaktu z Sii i zapoznania się z możliwościami platformy Tosca. Rozwiązując popularne problemy pojawiające się w trakcie testowania, pozwala ona na przyspieszenie procesu DevOps i pracę zgodnie z wymaganiami metodyki Agile. Postaw na Continuous Testing. Kliknij na obrazek poniżej i zobacz, co możemy ci zaoferować.

sii testing

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?