top-image
WSTECZ

Mniej teorii, więcej praktyki – nowe szkolenie ISTQB już w ofercie Sii

W czerwcu 2018 roku opublikowana została nowa wersja sylabusa ISTQB poziomu podstawowego, zastępująca poprzednią wersję z 2011 roku. Od czerwca 2019 nie ma już możliwości zdobycia certyfikacji u na podstawie jego starszej edycji. W ofercie Sii dostępne jest szkolenie z podstaw procesu testowania, przygotowujące do egzaminu ISTQB Foundation zgodnego z nowymi standardami.

ISTQB Foundation

Szkolenie prowadzone zgodnie z sylabusem ISTQB 2018 daje zarówno bardzo doświadczonym, jak i początkującym testerom realne umiejętności oraz znajomość metodologii, technik i pojęć powszechnie stosowanych w projektach biznesowych. Posiadaną wiedzę i umiejętności warto potwierdzić zdobywając certyfikację ISTQB; należy jedynie pamiętać, że obecnie egzaminy prowadzone są już wyłącznie na podstawie nowego sylabusa. Oznacza to, że będą na nich pojawiać się pojęcia, których sylabus ISTQB 2011 w żaden sposób nie uwzględniał, a także szczegółowe pytania dotyczące procesów, które do tej pory opisywane były jedynie pobieżnie. Aby zwiększyć swoje szanse pozytywnego zaliczenia egzaminu już przy pierwszej próbie, ISTQB zaleca wzięcie udziału w 3-dniowym kursie przygotowującym, prowadzonym w wybranym języku (ojczystym bądź po angielsku), przez akredytowanego trenera ISTQB.

Warto się szkolić

ISQTB Foundation przeznaczone jest zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie QA, jak i dla tych z wieloletnim doświadczeniem. I tak w części teoretycznej początkujący tester ma okazję zaznajomić się z powszechnie stosowanymi pojęciami, standardami i dobrymi praktykami, a doświadczony może już posiadaną wiedzę poszerzyć i uporządkować. W części praktycznej zalecany przez ISTQB i stosowany przez trenerów Sii plan szkoleń przewiduje poświęcenie znacznej części szkolenia na ćwiczenia oraz na analizę przykładów zaczerpniętych z biznesu. Dzięki temu w trakcie akredytowanego szkolenia uczestnicy mają możliwość natychmiastowego zastosowania właśnie zdobytej wiedzy. Nawet dla bardzo doświadczonego eksperta jest to okazja do poznania nowych metodyk i ich możliwych zastosowań.

Oczywiście jednym z celów szkolenia jest pozytywne zaliczenie egzaminu i zdobycie certyfikacji. Certyfikat ISTQB Foundation, wydany przez niezależną organizację, jest obiektywnym i miarodajnym potwierdzeniem umiejętności i wiedzy testera.

Zmiany w IT, zmiany w QA, zmiany w sylabusie

Dotychczasowa wersja sylabusa ISTQB opublikowana została w roku 2011, a więc obowiązywała przez nieomal osiem lat. Najnowsza uwzględnia zmiany, jakie zaszły w świecie IT przez ten czas. ISTQB Foundation 2018 porusza takie zagadnienia jak testowanie w ramach IoT (Internet of Things – Internetu Rzeczy) oraz w modelu Continuous Integration, kładzie większy nacisk na wiedzę z zakresu testowania w projektach prowadzonych w coraz powszechniej stosowanych metodykach zwinnych (agile), czy też szczegółowo opisuje proces przeprowadzania inspekcji.

Ważne zmiany zaszły również w słowniku pojęć. Wynikają one przede wszystkim z dostosowania terminów używanych w ramach ISTQB do praktyk powszechnie stosowanych w biznesie.

Oczywiście wiele pojęć i koncepcji opisywanych w sylabusie z 2011 roku pozostaje niezmieniona w najnowszej edycji, z tego też powodu ISTQB nadal honoruje wyniki egzaminu zdanego w oparciu o starsze wytyczne. Oznacza to również, że każdy, kto go zdał, może na podstawie posiadanego certyfikatu uczestniczyć w szkoleniach i podchodzić do egzaminów na poziomie zaawansowanym.

Praktyka, nie teoria

Główną zmianę w nowym sylabusie stanowi przede wszystkim ograniczenie części teoretycznej i położenie większego nacisku na praktyczne zagadnienia oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy testera. Przykładowo, ilość pojęć z zakresu zarządzania procesem testowym została znacznie ograniczona. Dla osoby zainteresowanej rozwijaniem się w tym kierunku dostępne są specjalistyczne kursy przygotowawcze i osobna certyfikacja, natomiast dla osoby planującej rozwój w innym kierunku (np. analityka testów), zdobywanie szczegółowej wiedzy z zakresu zarządzania testami nie jest konieczne.

Zagadnienia praktyczne zostały z kolei rozbudowane, przykładem może być tematyka czarnoskrzynkowych technik testowania. Poprzednia edycja sylabusa jedynie pobieżnie wspominała o istnieniu takich technik, jak analiza wartości brzegowych albo testowanie metodą grup równoznaczności. Nowy sylabus natomiast opisuje te techniki szczegółowo, dając testerowi praktyczną wiedzę i umiejętności, które może wykorzystać w codziennej pracy.

ISTQB (International Standard Qualification Board) jest międzynarodową organizacją certyfikującą, działającą na zasadach non-profit. Certyfikat ISTQB jest obecnie jednym z najpowszechniej uznawanych certyfikatów testerskich, a zdanie egzaminu na poziomie podstawowym otwiera drogę do dalszej specjalizacji zawodowej.

Możliwe ścieżki rozwoju w ramach systemu certyfikacji ISTQB, zarówno obecnie dostępne, jak i dopiero planowane, prześledzić można na oficjalnej stronie organizacji.

Sprawdź terminy najbliższych szkoleń ISTQB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach w naszej ofercie, sprawdź stronę Praktyki Szkoleniowej Sii.

Autor: Dobrochna Żuk, Akredytowany Trener ISTQB Praktyki Szkoleniowej Sii
Kontakt: szkolenia-sii@sii.pl

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?