top-image
  WSTECZ

  „Poleć eksperta IT” – program rekomendacji kandydatów to korzyść dla każdej ze stron

  Rynek pracownika i coraz większy deficyt ekspertów w branży IT sprawiają, że firmy sięgają po kolejne sposoby na pozyskanie specjalistów. Obok portali ogłoszeniowych, kampanii online czy eventów rekrutacyjnych, coraz ważniejszym źródłem nowych kandydatów stają się sami pracownicy. – Polecani kandydaci to świetni eksperci, którzy wykazują się wysokimi kompetencjami, ale także doskonale wpasowują się w zespół – podkreśla Wojciech Dreja, Dyrektor Rekrutacji w Sii Polska.

  Coraz większą popularność zyskują w Polsce programy rekomendacji kandydatów, w ramach których pracownicy, a coraz częściej także osoby spoza firmy, mogą polecać swoich znajomych do pracy. Jeśli kandydaci zostają zatrudnieni, wysyłający CV otrzymują nagrody rzeczowe oraz finansowe. W Sii, firmie będącej liderem usług IT i inżynierii w Polsce, program „Poleć Eksperta IT” funkcjonuje od 2010 roku i przynosi coraz lepsze efekty. Polega on na rekomendowaniu kandydatów na konkretne stanowiska, aktualne w procesie rekrutacji Sii, poprzez przesłanie CV za pomocą dedykowanej platformy. Inicjatywa nie jest przeznaczona wyłącznie dla pracowników Sii – może wziąć w niej udział każdy. – Obecnie 1/3 nowo zatrudnionych pochodzi z systemu poleceń i współczynnik ten ciągle rośnie. Dążymy do osiągnięcia poziomu 40% i mamy nadzieję, że dotrzemy do tego pułapu w najbliższym czasie – mówi Wojciech Dreja, Dyrektor Rekrutacji w Sii Polska.

  Pracownik skuteczniejszy od ogłoszenia?

  Dzięki programom rekomendacji można dotrzeć do osób, które aktywnie nie szukają nowego zatrudnienia lub nie trafiły na ogłoszenia firmy w gąszczu ofert pracy. Znajomi bywają też bardziej przekonujący, niż najlepsza reklama czy ogłoszenie. Zwłaszcza, jeżeli są pracownikami danej firmy i doskonale znają warunki pracy i atmosferę panującą w zespole. – Z naszego doświadczenia wynika, że kandydaci poleceni przez naszych pracowników to świetni eksperci, którzy wykazują się wysokimi kompetencjami, ale także doskonale wpasowują się w zespół. Tacy kandydaci dużo wiedzą o firmie, stanowisku i samym procesie rekrutacji. Zatem nasi pracownicy to najlepsi i najbardziej wiarygodni ambasadorzy firmy – dodaje Wojciech Dreja.

  Trójstronna korzyść

  Na programach rekomendacji zyskują wszystkie strony zaangażowane w proces rekrutacji. Osoba polecona otrzymuje wiarygodne informacje o firmie z pierwszej ręki, dzięki czemu może wybrać przyszłego pracodawcę bardziej świadomie. Z kolei rekomendujący, oprócz dobrego współpracownika, zyskuje na poleceniach finansowo. – W Sii bonus za polecenie uzależniony jest od doświadczenia kandydata, a także od stanowiska, którego dotyczy rekrutacja. Standardowa kwota wynosi maksymalnie 4 000 zł, a w przypadku wyjątkowo pilnych rekrutacji, jest to nawet do 8 000 zł. Oprócz nagród, o sukcesie rekomendacji decydują także jasne zasady programu oraz sposób, w jaki są przekazywane – mówi Dyrektor Rekrutacji w Sii Polska.

  Polecający Polskę

  Grupą aktywnie korzystającą z programów poleceń są także obcokrajowcy podejmujący pracę w Polsce. Wbrew stereotypom, coraz więcej cudzoziemców podejmuje pracę na stanowiskach specjalistycznych, również w IT. – Pracujący w Sii obcokrajowcy bardzo często polecają nam do pracy swoich znajomych rodaków. W tym przypadku ich zapewnienia, że Polska jest doskonałym miejscem do życia, a Sii stwarza świetne warunki pracy, są najskuteczniejsze. Nic dziwnego, w końcu przeprowadzka do innego kraju to poważna decyzja wpływająca na całe życie – dodaje Wojciech Dreja. W Sii pracuje obecnie ponad 90 obcokrajowców. Znaczna część z nich trafiła do firmy poprzez polecenie.

  Więcej informacji o programie „Poleć eksperta IT”, działającym w Sii, można znaleźć na stronie firmy.

  Może Cię również zainteresować

  Pokaż więcej newsów

  Bądź na bieżąco

  Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

  ZATWIERDŹ

  Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
  Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

  Möchten Sie fortsetzen?