top-image
WSTECZ

Ponad 50 wolontariuszy Sii Polska wsparło Fundację Ronalda McDonalda – największy projekt Sii Power Volunteers 2020/2021

Już od 4 lat Sii Polska wspiera inicjatywy dobroczynne  pracowników w ramach programu Sii Power Volunteers. Nabór pomysłów odbywa się 2 razy w roku, a zainteresowanie udziałem w projektach wśród wolontariuszy jest z roku na rok coraz większe. Jednym z największych obecnie realizowanych projektów charytatywnych jest współpraca z Fundacją Ronalda McDonalda w Warszawie. W inicjatywę zaangażowało się już ponad 50 wolontariuszy, a firma przeznaczyła na ten cel 50 000 zł. O Domu dla rodzin małych pacjentów ze Szpitala Dziecięcego przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opowiedziała Sylwia Szewczyk, Samodzielna Księgowa i Power User w Sii Polska, liderka projektu.

Skąd pomysł na współpracę z Domem Ronalda McDonalda?

Sylwia Szewczyk: Z przyczyn osobistych dość często odwiedzam Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zawsze bacznie obserwuję, co dzieje się na jego terenie. I często wpada mi do głowy jakiś pomysł, jak jeszcze można pomóc.Potrzeby pacjentów i rodziców w takich placówkach są ogromne. Chociaż przez chwilę warto oderwać ich myśli od chorób i przeciwności losu. Tak było 2 lata temu, kiedy z Sii Power Volunteers zorganizowaliśmy dla dzieciaków na oddziale spotkanie z iluzjonistą i warsztaty z programowania Lego. Z powodu pandemii nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z małymi pacjentami, dlatego zaczęłam szukaćinnej formy pomocy. I wtedy trafiłam na Fundację Ronalda McDonalda, która buduje Dom na terenie szpitala.

Co to za placówka, jak działa i dla kogo?

S.S.: Dom Ronalda McDonalda to cudowne miejsce. Mieszkają w nim rodziny dzieci, które chorują przewlekle, a które przyjeżdżają do Warszawy z całej Polski. Ich pobyt w szpitalu trwa często wiele miesięcy. Rodzice muszą być w procesie leczenia blisko maluchów, a nie zawsze mają możliwość, siłę czy warunki finansowe, by wynająć mieszkanie w pobliżu szpitala, w którym przebywa dziecko. Dom umożliwia rodzicom zamieszkanie tuż obok. W pandemii będzie to jeden rodzic, jednak jak tylko skończą się czasy wirusa, będą mogli zamieszkać tu mama i tata, czy nawet rodzeństwo małego pacjenta. Dom wyposażony jest we wszelkie udogodnienia i codzienne przedmioty, by dorosły mógł skupić się na leczeniu swojego dziecka.

Do Domu Ronalda McDonalda w Warszawie trafią głównie te rodziny, których dzieci będą przebywały na oddziale onkologicznym, a także dzieci z rodzicami i rodzeństwem, które muszą czekać na przeszczep w warunkach szpitalnych.

Na czym polega udział Sii Power Volunteers w tym przedsięwzięciu?

S.S.: Nasi wolontariusze podchodzą do projektu z dużym zaangażowaniem. Współpraca w Fundacją Ronalda McDonalda odbywa się długoterminowo i na wielu płaszczyznach.. Po pierwsze, Sii Polska w ramach programu Sii Power Volunteers wsparło Fundację darowizną w wysokości 50 000 zł, co pozwoli na utrzymanie jednego pokoju z łazienką dla jednej rodziny przez cały rok. Po drugie, regularnie bierzemy udział w wolontariacie na rzecz Domu, którywłaśnie został oddany do użytku rodzinom. Wykończenie go trwało od listopada i nasi wolontariusze raz w miesiącu, w soboty, brali udział w akcji sprzątania. Za nami już 3 takie akcje, w czasie których nasi Sii Power Volunteers poświęcili 18 godzin na sprzątanie, odkurzanie, mycie okien i inne prace porządkowe.

Pracownicy Sii Polska mieli także okazję wziąć udział w projekcie Czapka od Serca. Opowiedz o tej inicjatywie.

S.S.: Tak, był to ogólnopolski projekt dziergania czapek, z których część trafiła do dzieci na oddziały onkologiczne, a pozostałe na sprzedaż przez Allegro Charytatywni – dochód z ich sprzedaży zasilił budowę Domu Ronalda McDonalda. Razem z Sii dołączyliśmy do akcji. 11 naszych koleżanek z całej Polski zrobiło na szydełkach blisko 50 przepięknych czapek! Każda z nich była inna, niepowtarzalna. Czapki trafiły na licytacje promowane wśród pracowników firmy, a także w naszych kanałach społecznościowych. Sprzedały się za ponad 3 300 zł. Całość została przekazana na poczet budowy Domu.

Jakie są dalsze plany na współpracę z Fundacją?

S.S.: Wraz z otwarciem Domu i przyjęciem pierwszych gości zmieni się charakter wolontariatu. Przez cały rok będziemy starali się cyklicznie umilać czas jego mieszkańcom. Warszawa to wielkie miasto. Ciężko się w nim odnaleźć ludziom, którzy przyjeżdżają często z drugiego krańca Polski, w dramatycznej sytuacji życiowej. Potrzebują namiastki normalności, oderwania uwagi od trudności, a przede wszystkim życzliwych i pomocnych osób. Będziemy opiekować się rodzinami, podpowiadać im, jak poruszać się po mieście, proponować wspólne aktywności sportowe, zajęcia dla dzieciaków z programowania czy np. wspólne gotowanie. Różnorodność projektów zależy od inicjatywy naszych wolontariuszy, ale wiem, że mogę na nich liczyć!

Jak zachęcisz osoby, które chciałyby przyłączyć się do działań w ramach Sii Power Volunteers?

S.S.: Przyznam z radością, że nie muszę nikogo specjalnie zachęcać 😊 Jest w nas tyle potrzeby pomagania innym, poświęcenia czasu i energii, że dodatkowe zachęty nie są konieczne. Wystarczy tylko informacja, że są potrzebni ludzie, a od razu pojawiają się wolontariusze. To dla wielu osób z Sii Warszawa doskonały pomysł, by wspólnie zrobić coś dobrego, ale też spotkać się i zintegrować.  Wolontariat ma ten “skutek uboczny”, że mocno integruje, uczy współpracy, dążenia do wspólnego celu i budowania relacji. To wszystko sprawia, że bardziej wierzę w ludzi, w to, że naprawdę razem możemy więcej!

Sii Power Volunteers to program grantowy, w którym pracownicy Sii Polska otrzymują fundusze i pomoc organizacyjną w realizacji projektów prospołecznych i dobroczynnych. Co roku budżet programów wolontariatu i sponsoringu pasji wynosi 500 000 zł. W lutym Sii Polska wybrała kolejne projekty charytatywne, które będą realizowane z pieniędzy i przy wsparciu wolontariuszy z firmy już w ramach 10. edycji Sii Power Volunteers. O projektach, które były realizowane w ostatnim czasie, przeczytaj tutaj.

Jeśli chcesz pracować w firmie wrażliwej na problemy społeczne, chcesz wspólnie z nami pomagać innym i rozwijać się jako lider w projektach charytatywnych, zapoznaj się z ofertami pracy.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?