top-image
WSTECZ

Poznań jako ośrodek IT rośnie w siłę. Za nami pierwsza edycja współorganizowanej przez Sii konferencji pozitive technologies

Pod koniec września w Poznaniu odbyła się pierwsza edycja konferencji pozitive technologies – wydarzenia skierowanego do specjalistów z branży IT. Pośród prelegentów nie zabrakło ekspertów Sii, którzy poruszyli tematy z obszarów architektury IT, mikrousług oraz sztucznej inteligencji i robotic proces automation. W odpowiedzi na entuzjastyczny feedback uczestników, Sii wraz z głównym organizatorem – miastem Poznań, oraz innymi firmami technologicznymi z regionu, rozpoczęło już prace nad kolejną edycją.

Rozwój branży w IT w Poznaniu i jej wyzwania

Poznań staje się coraz silniejszym ośrodkiem IT. Swoje siedziby lub oddziały ma tu wiele firm technologicznych, w tym Sii, które w stolicy Wielkopolski działa od 2010 roku. W efekcie dynamicznego rozwoju firmy oraz całej branży, zatrudnionych jest tu już ponad 400 specjalistów, którzy realizują projekty dla klientów z całego świata. Ich społeczność w regionie rośnie.

O potrzebach, z jakich wyrosła inicjatywa konferencji, opowiada Monika Tyczyńska-Płaczek, Kierownik Działu Rekrutacji w Sii Poznań:

– Pomysł pojawił się ponad rok temu, kiedy to przedstawiciele Biura Obsługi Inwestora w Poznaniu odwiedzili nasze biuro. Poruszyliśmy wówczas kwestie promocji Poznania jako Ośrodka IT. Rozmawialiśmy o potrzebach tutejszych pracodawców i sposobach, w jakich możemy promować Poznań. Doszliśmy do wniosku, że taka specjalistyczna konferencja przyciągnie jeszcze więcej specjalistów z tej branży do Poznania, co pomoże zaspokoić potrzeby pracodawców, a z drugiej strony pokaże Poznań jako miasto, gdzie po prostu dobrze się mieszka i gdzie rozwijają się firmy, które wykorzystują nowoczesne technologie. Po kilku tygodniach przedstawiciele BOI zaprosili więcej firm zainteresowanych wydarzeniem i tak powstała grupa robocza pracodawców, którzy od samego początku z dużym wsparciem Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania przez blisko rok spotykała się i tworzyła cały plan konferencji – mówi Monika Tyczyńska-Płaczek.

19 odsłon pozytywnych technologii

Na nowopowstałej idei zyskała również społeczność specjalistów IT, która dzięki wydarzeniu może czerpać wartościową i merytoryczną wiedzę na temat aktualnie popularnych technologii i trendów bezpośrednio od doświadczonych praktyków. – Konferencja odpowiada na aktualne potrzeby specjalistów pracujących już w branży IT w Poznaniu. Zaraz po uruchomieniu promocji wydarzenia, wielu inżynierów z Sii zgłaszało się do mnie wyrażając chęć wzięcia udziału w wydarzeniu ze względu na szereg interesujących ich prelekcji. To był strzał w dziesiątkę – dodaje Monika Tyczyńska-Płaczek.

Podczas całodniowego wydarzenia, które odbyło się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zaprezentowano i omówiono zagadnienia związane m.in. z mikrousługami, sztuczną inteligencją, systemami rozproszonymi i bezpieczeństwem.

Wyborom tematów przyświecała koncepcja, w której technologie postrzega się szerzej niż tylko przez pryzmat poszczególnych języków programowania, a więc również poprzez ich kontekst, stosowanie różnych koncepcji i mieszanie paradygmatów dla osiągnięcia lepszych efektów.

Na program wydarzenia złożyło się aż 19 prezentacji. Na scenie swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili się również eksperci z Sii: Michał Kowalski, Solution Architect, który zaprezentował temat związany z architekturami rozproszonymi „Distributed architectures – behind the hype” oraz Paweł Satalecki, Business Development Manager, który przybliżył zebranym ideę wykorzystania zrobotyzowanej automatyzacji procesów w biznesie „From RPA to AI: How to make a company smarter and faster”.

Kolejna edycja w 2020 roku

To pierwsze takie wydarzenie w Poznaniu i duży sukces organizatorów, którym udało się zgromadzić aż ok. 250 uczestników. Zachęceni powodzeniem pierwszej edycji, główny organizator – miasto Poznań oraz dotychczasowi organizatorzy, m.in. poznański oddział Sii, podjęli decyzję o kontynuacji tej inicjatywy. Główny organizator, miasto Poznań, oraz dotychczasowi organizatorzy, m.in. poznański oddział Sii, podjęli decyzję o kontynuacji tej inicjatywy. Prace nad kolejną edycją właśnie się rozpoczęły. Chcesz na bieżąco śledzić wydarzenia organizowane przez Sii? Zapisz się do grupy Sii, gdzie jako pierwszy dowiesz się o nadchodzących meetupach i konferencjach Sii Polska.

________________________________________________________

Ominęła Cię pierwsza edycja? Michał Kowalski dzieli się swoją wiedzą na łamach bloga technologicznego Sii

Jedną z prelekcji, które odbyły się na konferencji, poprowadził Michał Kowalski, Solution Architect w poznańskim oddziale Sii Polska, Programista i zwolennik rzemieślniczego podejścia do tworzenia oprogramowania, który od kilku lat zawodowo i hobbystycznie interesuje się także tematyką bezpieczeństwa aplikacji. Nie było Cię na konferencji? Zajrzyj na blog technologiczny Sii, gdzie Michał podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat stosowania architektur rozproszonych w praktyce.

– Przy wyborze architektury dla nowego projektu, duże – a często wręcz zbyt duże – znaczenie mają aktualne trendy branżowe. Popularność danego wzorca czy technologii czasem bierze górę nad użytecznością w danym ich zastosowaniu, a to przekłada się (niestety) na szanse powodzenia takiego przedsięwzięcia.

Tak samo jest w przypadku nowoczesnych architektur takich jak choćby mikrousługi. Zaślepieni obietnicami zasłyszanymi na konferencjach zapominamy, że tworzenie systemów rozproszonych wciąż jest trudne. Co więc może pójść niezgodnie z planem w takich rozwiązaniach? Na jakie problemy trzeba być przygotowanym? Po odpowiedzi zapraszam do lektury wpisu na blogu Sii, który powstał w oparciu o moje wystąpienie na tegorocznej edycji Pozitive technologies – mówi Michał Kowalski.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?