Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Przyszłość technologii jest w naszych rękach – Sii rozwija język C++ w ramach międzynarodowego komitetu standaryzacyjnego

Firma Sii Polska dołączyła do Komitetu Technicznego nr 331 ds. Języków Programowania przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Inżynierowie Sii biorą udział w pracach nad rozwojem i standaryzacją języka C++ na międzynarodowym forum. Dzięki możliwości zgłaszania własnych usprawnień i pomysłów, firma ma realny wpływ na kierunek zmian w tej technologii.

Komitet Techniczny nr 331 ds. Języków Programowania to zespół najlepszej klasy ekspertów C++, którzy mają prawo głosu na posiedzeniach międzynarodowego forum standaryzacyjnego, pracującego nad rozwojem tej technologii oraz dbaniem o spójność i zasadność wprowadzanych zmian. Sii zostało jego członkiem, co oznacza, że przedstawiciele firmy biorą aktywny udział w pracach standaryzacyjnych.

Funkcjonalności dla klientów Sii

Ze względu na szeroką grupę użytkowników końcowych języka, nad jego rozwojem pracują eksperci z wielu dziedzin: począwszy od urządzeń wbudowanych, przez obróbkę audio aż po Cloud Computing i High Performance Trading. W skład Międzynarodowego Komitetu Standaryzacyjnego wchodzą takie firmy, jak Adobe, Facebook, Google, Microsoft, Bloomberg czy MongoDB Inc. Wszystkie używają C++ jako podstawowego narzędzia do tworzenia swoich produktów. Pracując w Komitecie Technicznym, Sii może aktywnie rozwijać język w taki sposób, aby spełniał oczekiwania własnego zespołu oraz klientów.

– Mamy wielu klientów, dla których rozwiązania oparte o technologię C++ są podstawą portfolio produktowego. Język ten jest jednym z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia, ale jest obecny przede wszystkim wszędzie tam, gdzie liczy się duża moc obliczeniowa i optymalizacja zużycia zasobów – mówi Monika Jaworowska, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego Embedded. – W tej technologii tworzymy oprogramowanie wspierając naszych klientów w sektorze motoryzacyjnym i telekomunikacyjnym, jak i również tworzących rozwiązania z dziedziny IoT (Internetu Rzeczy), w szczególności pełne platformy obsługujące Smart Home (Inteligentny Dom). W najnowszej wersji C++ (17) pracujemy przy tworzeniu dedykowanych rozwiązań do obróbki, dystrybucji i transmisji wideo, jak i dla jednej znanej marki – przy tworzeniu szczegółowych map dla kartografów. Wszyscy ci klienci, dla których obycie z rozwiązaniami z najnowszego standardu C++ jest priorytetowe, stanowią grupę zainteresowaną możliwością proponowania zmian i ulepszeń do obecnego standardu języka – dodaje.

Prace nad rozwojem C++

Pierwsze posiedzenie Komitetu Standaryzacyjnego C++, w którym brali udział przedstawiciele z Polski, w tym z Sii, odbyło się w Konie (USA) w lutym 2019 roku. Zaakceptowano na nim największe zmiany  języka od czasów wersji C++11. Przyjęty szkic roboczy C++20, który będzie dostępny najprawdopodobniej od 2020 roku, jest ukoronowaniem ponad dekady prac międzynarodowego zespołu ekspertów.

– Nie można rozwiązywać problemów języka C++ w pierwszy lepszy sposób – mówi Marcin Grzebieluch, ekspert C++ z Sii, biorący udział w pracach standaryzacyjnych. – Rozwiązanie musi być koherentne i brać pod uwagę wszystkie inne aspekty języka, aby było możliwie najbardziej intuicyjne dla jego użytkowników. Uczestnictwo w posiedzeniach Komitetu to wisienka na torcie. Większość prac jego członków odbywa się na listach mailingowych, za pośrednictwem których zgłaszane są pierwsze wersje dokumentów i omawiane bieżące problemy. Regularnie (średnio 1-2 razy w miesiącu) odbywają się też telekonferencje, które są punktem wyjścia dla posiedzeń – dodaje.

Ciągła wymiana wiedzy, doświadczeń i propozycji między członkami Komitetu przekuwana jest w konkretne efekty 3 razy do roku. Eksperci spotykają się w ustalonym miejscu, by zatwierdzić wybrane punkty, które wchodzą do kolejnej wersji standardu, publikowanej co 3 lata.  Biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm opiera swoje systemy na języku C++, niektóre zmiany mogą być dla nich kluczowe. W przypadku Sii, obecność ekspertów w Komitecie stanowi źródło przewagi konkurencyjnej.

Więcej o technicznych szczegółach pracy Komitetu przeczytasz na naszym blogu.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?