top-image
WSTECZ

Przyszłość technologii jest w naszych rękach – Sii rozwija język C++ w ramach międzynarodowego komitetu standaryzacyjnego

Firma Sii Polska dołączyła do Komitetu Technicznego nr 331 ds. Języków Programowania przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Inżynierowie Sii biorą udział w pracach nad rozwojem i standaryzacją języka C++ na międzynarodowym forum. Dzięki możliwości zgłaszania własnych usprawnień i pomysłów, firma ma realny wpływ na kierunek zmian w tej technologii.

Komitet Techniczny nr 331 ds. Języków Programowania to zespół najlepszej klasy ekspertów C++, którzy mają prawo głosu na posiedzeniach międzynarodowego forum standaryzacyjnego, pracującego nad rozwojem tej technologii oraz dbaniem o spójność i zasadność wprowadzanych zmian. Sii zostało jego członkiem, co oznacza, że przedstawiciele firmy biorą aktywny udział w pracach standaryzacyjnych.

Funkcjonalności dla klientów Sii

Ze względu na szeroką grupę użytkowników końcowych języka, nad jego rozwojem pracują eksperci z wielu dziedzin: począwszy od urządzeń wbudowanych, przez obróbkę audio aż po Cloud Computing i High Performance Trading. W skład Międzynarodowego Komitetu Standaryzacyjnego wchodzą takie firmy, jak Adobe, Facebook, Google, Microsoft, Bloomberg czy MongoDB Inc. Wszystkie używają C++ jako podstawowego narzędzia do tworzenia swoich produktów. Pracując w Komitecie Technicznym, Sii może aktywnie rozwijać język w taki sposób, aby spełniał oczekiwania własnego zespołu oraz klientów.

– Mamy wielu klientów, dla których rozwiązania oparte o technologię C++ są podstawą portfolio produktowego. Język ten jest jednym z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia, ale jest obecny przede wszystkim wszędzie tam, gdzie liczy się duża moc obliczeniowa i optymalizacja zużycia zasobów – mówi Monika Jaworowska, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego Embedded. – W tej technologii tworzymy oprogramowanie wspierając naszych klientów w sektorze motoryzacyjnym i telekomunikacyjnym, jak i również tworzących rozwiązania z dziedziny IoT (Internetu Rzeczy), w szczególności pełne platformy obsługujące Smart Home (Inteligentny Dom). W najnowszej wersji C++ (17) pracujemy przy tworzeniu dedykowanych rozwiązań do obróbki, dystrybucji i transmisji wideo, jak i dla jednej znanej marki – przy tworzeniu szczegółowych map dla kartografów. Wszyscy ci klienci, dla których obycie z rozwiązaniami z najnowszego standardu C++ jest priorytetowe, stanowią grupę zainteresowaną możliwością proponowania zmian i ulepszeń do obecnego standardu języka – dodaje.

Prace nad rozwojem C++

Pierwsze posiedzenie Komitetu Standaryzacyjnego C++, w którym brali udział przedstawiciele z Polski, w tym z Sii, odbyło się w Konie (USA) w lutym 2019 roku. Zaakceptowano na nim największe zmiany  języka od czasów wersji C++11. Przyjęty szkic roboczy C++20, który będzie dostępny najprawdopodobniej od 2020 roku, jest ukoronowaniem ponad dekady prac międzynarodowego zespołu ekspertów.

– Nie można rozwiązywać problemów języka C++ w pierwszy lepszy sposób – mówi Marcin Grzebieluch, ekspert C++ z Sii, biorący udział w pracach standaryzacyjnych. – Rozwiązanie musi być koherentne i brać pod uwagę wszystkie inne aspekty języka, aby było możliwie najbardziej intuicyjne dla jego użytkowników. Uczestnictwo w posiedzeniach Komitetu to wisienka na torcie. Większość prac jego członków odbywa się na listach mailingowych, za pośrednictwem których zgłaszane są pierwsze wersje dokumentów i omawiane bieżące problemy. Regularnie (średnio 1-2 razy w miesiącu) odbywają się też telekonferencje, które są punktem wyjścia dla posiedzeń – dodaje.

Ciągła wymiana wiedzy, doświadczeń i propozycji między członkami Komitetu przekuwana jest w konkretne efekty 3 razy do roku. Eksperci spotykają się w ustalonym miejscu, by zatwierdzić wybrane punkty, które wchodzą do kolejnej wersji standardu, publikowanej co 3 lata.  Biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm opiera swoje systemy na języku C++, niektóre zmiany mogą być dla nich kluczowe. W przypadku Sii, obecność ekspertów w Komitecie stanowi źródło przewagi konkurencyjnej.

Więcej o technicznych szczegółach pracy Komitetu przeczytasz na naszym blogu.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?