top-image
WSTECZ

Radość dzielenia się wiedzą – wolontariusze z Sii Polska prowadzą zajęcia informatyczne dla dzieci

W ramach programu Sii Power Volunteers inżynierowie z Sii Katowice od ubiegłego roku regularnie prowadzą lekcje informatyki dla dzieci i młodzieży w świetlicy parafialnej św. Franciszka w Panewnikach – najdalej na zachód wysuniętej dzielnicy Katowic. Zapewniają, że każda godzina poświęcona na dzielenie się wiedzą z dziećmi zagrożonymi technologicznym wykluczeniem, przynosi ogromną satysfakcję i jest cennym doświadczeniem dla obu stron. Jest to jeden z kilku projektów realizowanych przez pracowników firmy. W tym roku Sii Polska przeznaczy na działania wolontariuszy aż 190 000 zł.

Co Was zainspirowało do zaangażowania się w akurat taką działalność?
Malwina Bartków, Account Resource Manager, Robert Goleniec, Service Delivery Manager: Pomysł kółka informatycznego był odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby dzieciaków. Robert, który od pewnego czasu współpracował ze świetlicą jako wolontariusz, zauważył u podopiecznych placówki duże zainteresowanie podstawami IT i ogromny potencjał na ich rozwój w tym obszarze. Świetlica prowadzi szereg działań dla dzieci i młodzieży przede wszystkim z rodzin uboższych i środowisk patologicznych. Wykluczenie technologiczne to jeden z problemów, który ich mocno dotyka – żyjemy w czasach, w których prawie wszystko organizuje się za pośrednictwem komputera i Internetu. Nasz projekt pozwolił podzielić się wiedzą, która w przyszłości będzie dla nich niezbędna i bardzo pomocna w szkole, życiu prywatnym i zawodowym.

Jak często prowadzicie zajęcia?
M.B., R.G.: Zajęcia są prowadzone od września 2018 roku. Staraliśmy się, aby spotkania miały miejsce przynajmniej raz w miesiącu. Grupy liczą od 6 do 8 osób – taka liczba zapewnia maksymalny komfort na zajęciach zarówno uczestnikom, jak i prowadzącym. Każde dziecko jest mile widziane, zakres zajęć obejmuje zagadnienia z podstaw obsługi komputera czy bezpiecznego używania Internetu.

Podczas naszych zajęć dzieci korzystają z niezbędnego sprzętu, który podarowała Sii Polska jako wsparcie w ramach Sii Power Volunteers. Potrzebne nam były biurka, krzesła, 2 podstawowe stanowiska komputerowe oraz drukarka, co umożliwiło zbudowanie niewielkiej sieci wewnętrznej z możliwością podłączenia do Internetu.

Jakie macie dalsze plany związane z wolontariatem?
M.B., R.G.: W okresie wakacyjnym świetlica jest zamknięta ze względu na liczne wyjazdy organizowane przez placówkę. Dla nas to dobry moment na podsumowanie zeszłego roku szkolnego i ustalenie dalszego planu działania. Będziemy promować nasz program w Sii Katowice – mamy nadzieję, że znajdzie się więcej osób, które zechcą do nas dołączyć. Dlaczego warto? Zadowolenie na twarzy dzieciaków, ich radość i postępy w nauce jest największą nagrodą dla wolontariusza. To, że można podzielić się swoją wiedzą i pasją, dać od siebie trochę serca i energii – to wraca do nas z podwójną siłą.

Program Sii Power Volunteers – 6. edycja w toku!

Warsztaty dla dzieci w świetlicy parafialnej w Panewnikach są jednym z kilku projektów prowadzonych w ramach Sii Power Volunteers. Obecnie realizowane są pomysły w ramach 6. edycji Programu – kolejny nabór odbędzie się we wrześniu.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?