top-image
WSTECZ

Rozwój dzięki innowacjom – eksperci Sii Polska doceniani w inżynieryjnych projektach R&D

Nowoczesne fotele samochodowe dla marek premium, urządzenia i sprzęt  serwisowy do obsługi maszyn wyposażających w układy scalone miliardy urządzeń na całym świecie oraz innowacyjne rozwiązania dla branży mleczarskiej wykorzystywane na tysiącach farm – to tylko niektóre z prac badawczo-rozwojowych prowadzonych obecnie przez inżynierów Sii Polska. Dowiedz się więcej na temat ich wyzwań i realizowanych projektów.

Jak zostać liderem na rynku oraz zdobyć uznanie klientów? To wyzwanie dla ogromnej rzeszy przedsiębiorców, także tych z branży produkcyjnej.

– Na pewno ważnym składnikiem sukcesu jest produkt, który ściśle odpowiada na potrzeby klientów, ale także zmienia się w czasie poprzez rozbudowę funkcjonalności oraz na skutek rynkowych zmian wywołanych np. nowymi regulacjami – wyjaśnia Szymon Woźnica, Business Development Manager w Sii Polska.Obecna sytuacja na rynku powoduje, że prace nad produktem dotyczą nie tylko jego funkcjonalności, ale obejmują wszelkie działania mające na celu poprawienie efektywności produkcyjnej, marżowości oraz czasu życia produktu. Kompleksowość tego zagadnienia sprawia, że aby prawidłowo realizować pełen zakres prac związanych z R&D, potrzebne jest posiadanie złożonych struktur opartych na wysoce wykwalifikowanej kadrze – dodaje Szymon Woźnica.

Wsparcie ekspertów Sii Polska, budujących swoje doświadczenie podczas współpracy z klientami z całego świata, jest odpowiedzią na te potrzeby.

Nowoczesne wyposażenie aut przyszłości

Jednym z przykładów jest współpraca z międzynarodową firmą specjalizującą się w projektowaniu i produkcji części do samochodów wielu światowych marek. Inżynierowie Sii Polska pracują w dziale, który zajmuje się nowoczesnymi systemami pneumatycznymi, mającymi zastosowanie w fotelach samochodowych, takich jak np. poduszki do masażera.

– Dużym sukcesem w ostatnim czasie było stworzenie przez nas pierwszej wersji aplikacji webowej do sterowania demonstratorem fotela samochodowego wyposażonego w elementy zwiększające komfort kierowcy, m.in. masażery – wyjaśnia Maria Wójcik, Business Manager w Sii Polska.

Aplikacja pozwalająca na sterowanie poduszkami masującymi powstała w oparciu o technologie frontendowe, takie jak HTML, CSS i JavaScript, a także backendowe – m.in. RaspberryPi i Python. Jej wcześniejszą wersję opartą o LabView zastąpiono nową, dzięki czemu zniesiono szereg ograniczeń i niedogodności, z jakimi mierzył się klient końcowy testujący prezentowane fotele.

– Nowa, stworzona przez nasz zespół aplikacja działa szybko, wygląda estetycznie i jest bardzo elastyczna. Każdą zmianę można wprowadzić błyskawicznie. Odczuwalnie zwiększyła wygodę korzystania z demonstratora oraz przyspieszyła i ułatwiła pracę przy konfiguracji kolejnych wersji pokazowych – dodaje Maria Wójcik.

Eksperci Sii Polska wspierają również cały zespół Design Office w obszarze szeroko pojętej mechatroniki oraz są odpowiedzialni za budowanie testerów End Of Line i stacji pomiarowych dla protytypowni. Są one wykorzystywane przez klienta do testowania funkcjonalności i szczelności zarówno poszczególnych elementów, jak i całych bloków zaworowych, które są kluczowe dla poprawnego funkcjonowania rozwiązań zwiększających komfort kierowcy w nowoczesnych fotelach samochodów marek premium.

Zaawansowane rozwiązania dla branży półprzewodników

Eksperci Sii Polska współpracują również z Cematec Engineering bv,, holenderską firmą inżynieryjną specjalizującą się w projektowaniu i budowie maszyn oraz wyposażenia specjalnego przeznaczenia. Zespół realizuje projekty dla producenta bardzo złożonych i zaawansowanych technologicznie maszyn wykorzystywanych w branży półprzewodników. Odbiorcami tych maszyn są wszyscy wiodący w skali światowej producenci chipów, których szeroka gama trafia docelowo do miliardów urządzeń elektronicznych na całym świecie.

– Zakres działań wykonywanych przez inżynierów obejmuje projektowanie urządzeń i wyposażenia do podnoszenia, transportu i wymiany wybranych modułów maszyny, a także narzędzi wykorzystywanych podczas pierwszego montażu i serwisowania jej części – mówi Błażej Pezała, Business Manager w Sii Polska. – Odpowiadamy za wszystkie fazy projektowania: koncepcję, niezbędne obliczenia, ostateczny model 3D, dokumentację techniczną i testy postprodukcyjne. To bardzo duże wyzwanie, ale poczucie, że nasz wkład jest istotną częścią procesu tworzenia produktu, dzięki któremu powstaną miliardy elektronicznych urządzeń na całym świecie, naprawdę napawa dumądodaje.

Richard Thomson, Dyrektor zarządzający Cematec Engineering, otwarcie przyznaje, że w sektorze półprzewodników sporym wyzwaniem jest sprostanie potrzebie, jaką jest posiadanie wysoko wykwalifikowanych pracowników, w tym inżynierów wyspecjalizowanych w dziedzinie mechaniki precyzyjnej.  – Niedobór talentów zmusza nas do optymalizacji istniejących strategii i szukania alternatyw. Jedną z nich było nawiązanie współpracy z Sii w Polsce. Tutejsi pracownicy posiadają doświadczenie w mechanice, są chętni do działania, dobrze wykształceni, mobilni i elastyczni. Rok temu rozpoczęliśmy współpracę nad naszymi złożonymi projektami dla branży Semicon. Pierwszym okresem było zapoznanie się z naszą kulturą, nawykami i sposobem działania. Zgodnie z obietnicami Sii, eksperci uczyli się i wdrażali bardzo szybko, dzięki czemu zarówno my, jak i nasz klient jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani – mówi Richard Thomson.  Obecnie inżynierowie Sii Polska pracują zdalnie, w gdańskim biurze firmy, ale regularnie bywają w holenderskim oddziale Cematec.

Zautomatyzowana farma i patenty dla branży mleczarskiej

Sii Polska wspiera również jedną z największych i najbardziej znanych na świecie firm dostarczających zintegrowane rozwiązania dla branży mleczarskiej. Tak ogromna skala działalności i szeroki asortyment produktów wymagają niezawodnych i nowoczesnych narzędzi i systemów, tym bardziej, że część z nich przeznaczona jest do bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Każdego dnia obsługiwane są ich setki tysięcy. Urządzenia dopuszczone do pracy z nimi muszą sprostać trudnym warunkom środowiskowym oraz spełniać szczególnie wymagające normy. To ogromne wyzwanie, któremu z powodzeniem stawiają czoła inżynierowie Sii Polska.

Jednym z projektów, w który są zaangażowani, jest najnowocześniejszy na rynku system do automatycznego dojenia krów. Eksperci Sii wspierają klienta przy projektowaniu urządzeń elektrycznych, testowaniu i certyfikowaniu. To jednak nie wszystko. – Sprawdzamy się w różnych rolach. Zapewniamy zaplecze testerskie podczas rozwijania produktów, współpracujemy z programistami klienta na etapie rozwoju oprogramowania, ale również sami je tworzymy do niektórych produktów, prowadząc prace aż do etapu uruchomienia ich w miejscu docelowym na farmach – wyjaśnia Artur Halko, Control Systems Engineer w Sii Polska. Artur jest jednym z członków zespołu, który testuje i integruje m.in. systemy sterowania platformami do udoju krów, systemy paszowe oraz urządzenia do usuwania nieczystości oparte o sterowniki PLC i falowniki.

W ramach powierzonych zadań inżynierowie budują i programują stanowiska testowe wspomnianych systemów, a także przeprowadzają testy i uruchomienia w laboratoriach oraz na farmach, które odbywają się zarówno w Polsce, jak i za granicą. – W tym celu parokrotnie byliśmy w Nowej Zelandii, gdzie mogliśmy weryfikować, jak system zachowuje się w warunkach docelowych. Dysponujemy również laboratorium na miejscu z pełnowymiarowym sprzętem, by móc kontrolować efekty pracy na bieżąco – mówi Artur Halko.

W zależności od potrzeby klienta Sii Polska organizuje lub wspiera testy certyfikacyjne w oparciu o obowiązujące normy oraz zapewnia zaplecze techniczne dla działających farm podczas usprawniania oprogramowania. – Nasi inżynierowie pracujący u klienta już dwukrotnie byli współodpowiedzialni za nowe patenty. Co więcej, możemy pochwalić się również wsparciem przy uruchomieniu w Niemczech i Nowej Zelandii nowych, pierwszych tego typu w firmie, systemów sterowania karuzelami udojowymi oraz paszowymi, które zapewniają automatyczne karmienie krów podczas dojenia – mówi Steven Clegg, Account Executive w Sii Polska. Mechanizm sterowania w ramach tego rozwiązania został zintegrowany z systemem zarządzania gospodarstwem w architekturze klient-serwer, dzięki czemu, właściciel gospodarstwa ma nie tylko ciągły dostęp do takich informacji jak ilość wydojonego mleka od każdego zwierzęcia i tempo konsumpcji paszy, ale również może konfigurować ilość pożywienia, które zostanie podane.

Sii Polska jest doświadczonym dostawcą usług IT, inżynieryjnych i BPO, zatrudniającym ponad 4 500 wykwalifikowanych specjalistów. Odwiedź naszą stronę i sprawdź, jak możemy pomóc Ci rozwinąć Twój biznes: www.sii.pl.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ