top-image
WSTECZ

Sii Power Volunteers walczą z wykluczeniem cyfrowym

W tym roku roku po raz 14. obchodzony jest Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, który przypada 17 maja. Z tej okazji na całym świecie organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społeczeństwa, a także  problemom z tym związanym. Jednym z takich zagrożeń – wykluczeniem cyfrowym seniorów, zajmują się wolontariusze Sii. O projekcie prowadzonym w ramach Programu Sii Power Volunteers w Sii Katowice opowiada Łukasz Hucz, Inżynier ds. Testów, lider projektu.

Na czym polega wykluczenie cyfrowe osób starszych i dlaczego się nim zająłeś?

Łukasz Hucz, Inżynier ds. Testów: Rozwijająca się technologia bardzo ułatwia życie młodym ludziom. Powszechne jest korzystanie z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, robienie zakupów przez Internet i korzystanie z aplikacji bankowych. Dla naszych rodziców czy dziadków większość spraw związanych z komputerem to po prostu czarna magia. Oni nie mieli informatyki w szkole, nigdy też nie korzystali z tych narzędzi w pracy (co najwyżej z maszyny do pisania). Ale to nie znaczy, że nie potrafią się tego nauczyć – wystarczy tylko stworzyć im odpowiednie warunki do nauki.

Od wielu lat udzielam się społecznie w różnych projektach, m.in. prowadzonych przez Fundację Piastun Wyrównywanie Szans. W oddziale w Siemianowicach Śląskich otworzyliśmy jakiś czas temu Klub Seniora. Pomyślałem, że skoro seniorzy są otwarci na poznanie narzędzi komputerowych, które tak bardzo ułatwiają nam życie, a ja pracuję w sektorze IT i mam sporą wiedzę w tym temacie, warto to wykorzystać. Tak powstał projekt zgłoszony do Programu Sii Power Volunteers, który prowadzimy razem z Fundacją.

Na czym dokładnie polega projekt?

Ł.H.: W ramach Klubu Seniora prowadzimy zajęcia z podstawowej obsługi komputera dla osób starszych. Program jest dostosowany do uczestników, którzy są podzieleni na 3 grupy: 2 podstawowe i 1 zaawansowaną. Uczymy obsługi e-maila czy pakietów biurowych, głównie Worda i Excela, poruszamy kwestie bezpiecznego korzystania z Internetu, a także bardzo praktyczne tematy związane z robieniem zakupów w sieci, rezerwacją pociągów i hoteli.

Zajęcia odbywają się w siedzibie Fundacji Piastun w każdą pracującą środę od godziny 16:00 do 19:00. Dzięki wsparciu Sii mamy do dyspozycji 5 stanowisk komputerowych oraz niezbędne wyposażenie biurowe, takie jak np. flipchart, a także co tydzień coś na osłodę trudów nauki.

Co daje Ci bycie wolontariuszem w takim projekcie?

Ł.H.: Dla mnie to pierwszy projekt skierowany stricte do seniorów. Wcześniej współtworzyłem wydarzenia czy akcje dla osób w różnym wieku. Na pewno mam dużą satysfakcję, gdy widzę zadowolenie uczestników i wiem, że zdobyta wiedza jest realną pomocą w ich codziennym życiu. Seniorzy są bardzo otwarci i chętni do nauki, to bardzo wdzięczna grupa. Już nawet jedno spotkanie z nimi daje poczucie dobrze wykonanej i potrzebnej pracy.

Czy planujecie poszerzenie tematyki zajęć?

Ł.H.: Tak, zakres jest tu w zasadzie dowolny. Im więcej wolontariuszy, tym więcej poruszonych tematów i tym bardziej urozmaicone spotkania. Może być to jednorazowa prezentacja lub cotygodniowe zajęcia. W planach mamy też przeprowadzenie zajęć teoretycznych, wtedy jednocześnie w takich warsztatach może wziąć udział większa grupa uczestników. W ramach Klubu Seniora będziemy też organizować inne zajęcia, takie jak: kurs pierwszej pomocy, zajęcia fizjoterapeutyczne oraz kursy związane z samorozwojem.

W ramach Programu Sii Power Volunteers prowadzone były lub są także inne projekty walczące z wykluczeniem cyfrowym dla różnych grup społecznych: warsztaty Bezpieczeństwo w sieci 50+ w Sii Poznań, punkt konsultacyjny IT w ramach Warszawskich Dni Seniora w Sii Warszawa, a także projekty dla dzieci i młodzieży: zajęcia z programowania i robotyki w Sii Poznań oraz trwające zajęcia komputerowe dla dzieci w świetlicy parafialnej prowadzone przez wolontariuszy z Sii Katowice.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?