top-image
WSTECZ

Spełniony rodzic w pracy – jak Sii Polska pomaga pogodzić rolę rodzinną i zawodową

Przełom maja i czerwca to szczególny czas dla wszystkich rodziców. 23 czerwca przypada Dzień Ojca, a niecały miesiąc temu obchodziliśmy Dzień MatkiWśród pracowników Sii Polska powodów do świętowania jest coraz więcej – tylko w ciągu ostatniego roku w firmie przybyło blisko 200 świeżo upieczonych rodziców. Wszystkim – także tym, którzy mają już starsze dzieci, firma stara się zapewniać jak największe wsparcie w godzeniu obowiązków zawodowych i prywatnych. 

Doświadczenia zbierane podczas pandemii COVID19 znacząco podkreśliły potrzebę elastycznego łączenia roli ojca lub matki z rolą profesjonalisty. Rodzic opiekujący się dzieckiem według Kodeksu Pracy ma pewne specjalne przywileje, ale w rzeczywistości to od pracodawcy zależy, czy firma daje mu poczucie bezpieczeństwa i możliwość samorealizacji. Sii Polska jako 6-krotny laureat tytułu Great Place to Work bardzo poważnie traktuje te równoległe role swoich pracowników i wspiera je w wielu aspektach. Dotyczy to w równym stopniu matek (więcej o opiniach mam w tekście „Dlaczego mamy są ważne i co ważne jest dla mam”), jak ojców. 

Możliwość pracy zdalnej 

Dzięki narzędziom Office 365 wdrożonym w Sii Polska, firma stała się nowoczesnym Digital Workplace, co daje każdemu pracownikowi realną możliwość pracy zdalnej. Potwierdziła to tegoroczna globalna sytuacja izolacji społecznej, na początku której 95% zespołu Sii Polska z dnia na dzień przeszło na tryb pracy z domu. Zarówno infrastruktura IT, jak i narzędzia służące do komunikacji zespołów rozproszonych gwarantują, że ten sposób wykonywania obowiązków nie odbiega jakością i wydajnością od pracy w biurze. Jedynie od charakteru projektu i Line Managera zależy, czy rodzic może skorzystać z tej możliwości. Na co dzień wielu pracowników Sii pracuje wyłącznie z domu, część z nich wykorzystuje tę formę regularnie w niepełnym wymiarze.  

– Mam kilkuletnie doświadczenie w pracy zdalnej i uważam, że to najlepszy system, jaki można wybrać dla rodzica. Nie tracisz czasu na dojazdy do biura, możesz zrobić sobie przerwę i pobawić się z dziećmi lub po prostu zjeść z nimi obiad. Oczywiście – są takie dni, kiedy sytuacja nie jest tak łatwa i przyjemna, ale zdecydowanie częściej jest spokojnie i miło. Taka praca wymaga też doskonałej organizacji i samodyscypliny – mówi Grzegorz Gronkiewicz, Project Manager, tata 8-letniej Marysi i 4-letniej Helenki. 

– Od kiedy pracuję zdalnie, mam więcej czasu dla siebie i dzieci, ale też więcej siły i chęci, by spędzać ten czas aktywnie i kreatywnie. Jednocześnie bycie w domu z maluchami wymaga także podziału obowiązków między rodzicamiczasem prowadzenia „domowego przedszkola”, co potrafi być wykańczające. Najważniejsze jest chyba jasne ustanowienie reguł i równy podział zadań – mówi Jadwiga Drozdzińska-Pazurek, Test & Analysis Engineer, mama 4-latki i 2-latka. 

Zrozumienie i samorealizacja 

Dla pracujących rodziców najważniejsze są zrozumienie wśród przełożonych i współpracowników oraz możliwości rozwojuWejście w ważną rolę w życiu prywatnym nie oznacza końca rozwoju zawodowego – także w przypadku kobiet! Liczne przypadki pokazują, że mamy Sii Polska świetnie sobie radzą po powrocie do pracy: awansują czy podejmują nowe wyzwania. Mając zrozumienie zespołu, nie boją się nowych obowiązków. 

Zrozumienie potrzeb rodziców jest niezwykle ważne w sytuacjach wyjątkowych. Przykładem może być strajk nauczycieli w Polsce w 2019 roku, kiedy dzieci nie mogły iść do przedszkoli i szkół. Firma Sii Polska zaprosiła wtedy pracowników wraz z dziećmi do biur, oferując jednocześnie pomoc w opiece w czasie pracy.  

Firma otwarta była także na pomoc w czasie restrykcyjnej kwarantanny podczas pandemii COVID19. Lokalne działy HR organizowały wiele akcji, aby pracując zdalnie nie tracić kontaktu z pracownikami i wspierać ich również w obowiązkach służbowych i rodzicielskich. Podczas zorganizowanej na wewnętrznym Sii Portalu akcji Giełda Pomaganiapodczas której pracownicy oferując pomoc dzielili się swoimi umiejętnościami w tym trudnym okresie, powstał dwuczęściowy poradnik rekomendujący dodatkowe aktywności dla dzieci podczas gdy rodzic pracuje z domu. Pracownicy chętnie brali też udział w konkursie #zostańwdomu, chwaląc się swoim nowym hobby z okresu kwarantanny, czy w oddziałowej rywalizacji wspólnego spalania kalorii podczas domowych aktywności sportowych. W Krakowie i Łodzi można było pochwalić się wspólnie stworzoną kartką wielkanocną, a prawie we wszystkich oddziałach zorganizowano spotkania na poranną kawę i funkcjonowały zdalne grupy wsparcia czy meetupy online.  

 Mam w domu trójkę maluchów, którą zabierałem do biura po pracy, żeby moja żona mogła odetchnąć – mówi Łukasz AnyszkaSoftware Engineer Sii Łódź. – Kiedy ja pracowałem, ona zajmowała się całą trójką. Dzieci, mimo że potrafią się bawić same, mają dużą potrzebę uwagi i spędzenia czasu z rodzicami. Nasze biuro i jego duża przestrzeń były dla nich ogromną atrakcją, zwłaszcza huśtawki. Chętnie też słuchają, co my tu w firmie robimy. Cieszę się też, że spotkaliśmy się z taką otwartością ze strony firmy. Sii to moje pierwszmiejsce pracy, gdzie obecność dzieci jest tak mile widziana i to naprawdę jest bardzo istotne dla mnie jako taty – dodaje Łukasz. 

Także realizowane w Sii programy dla pracowników: Program Sponsoringu Pasji i Sii Power Volunteersprzyciągają wielu rodziców, którzy dzięki nim mogą rozwijać swoje hobby i zainteresowania. Są one często okazją do pokazania dzieciom dodatkowych aktywności, np. pasji sportowych czy działań na rzecz społeczeństwa. Wolontariusze z Sii często angażują w projekty swoje rodziny, jak np. w przypadku akcji PSii Patrol. 

 To było dobre doświadczenie dla całej naszej rodziny. Dziewczynki bardzo przeżyły wizytę w schronisku. Oczywiście najchętniej przygarnęłyby każdego psiaka i kociaka. Dodatkowo, pozytywnym efektem tej wizyty jest to, że Natalia odlicza czas, żeby osiągnąć odpowiedni wiek i zostać wolontariusz  mówi Monika Piepiórka, Project Administration Specialist, mama 11-letniej Natalii i 6-letniej Karoliny. 

 Jestem liderem Sii Running Team i uczestniczę jako jej członek w wielu oficjalnych biegach w całej Polsce. Prawie zawsze towarzyszy mi rodzina. Dzieciaki przyzwyczaiły się już do kibicowania niebieskim koszulkom z logo Sii, których zawsze na biegu jest sporo. Mają też wtedy często okazję do wzięcia udziału w firmowym Pasta Party przed biegiem, odwiedzenia naszych biur i poznania moich koleżanek i kolegów z pracy. Były nawet z nami na maratonie w Sztokholmie: ten wyjazd dał okazję maratończykom z Sii na małą rodzinną integrację przed biegiem. Dla mnie najważniejsze jest, że dzieciaki widzą, co znaczy sportowa pasja i wsparcie zespołu w dążeniu do celu – mówi Bartek Dryl, Senior Financial Analyst, tata 10-letniej Julki i 10-letniego Michała.  

Sii dla dzieci 

Jednym z udogodnień dla rodziców, wprowadzonych w biurach w Gdańsku i Łodzi, jest pokój do pracy z dzieckiem. Jak mówi Iza Sobolew, Office Manager w Sii Gdańsk, mama 10letniej Poli i 8-letniej Toli, jej córki chętnie korzystają z tego rozwiązania i odwiedzają miejsce pracy mamy. – Stworzyliśmy przestrzeń, w której pracownik jest blisko swojej pociechy i ma wszystko, czego potrzebuje do pracy. Dzieciaki mają zabawki, gry planszowe, kącik do rysowania, starsze konsolę PS4. Staramy się, żeby wszyscy po takim dniu byli zadowolenitakże współpracownicy, którym „młodzież”, zajęta atrakcjami w dedykowanym pomieszczeniu, nie przeszkadza w pracy  mówi Iza Sobolew. 

Nie sposób też nie wspomnieć o wydarzeniach Sii dedykowanych najmłodszym. Każdego roku firma organizuje dwa wyjątkowe spotkania: Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka oraz grudniowe Mikołajki. Sii Polska zapewnia dzieciom w różnym wieku mnóstwo atrakcji, które trwają zazwyczaj kilka godzin, przynoszą wiele pozytywnych przeżyć nie tylko pociechom, ale także rodzicom. – Bardzo lubię te dzieciowe święta! – mówi Katarzyna Domańska, CSR Manager, mama 4-letniej Jagny– Dopóki sama nie zostałam mamą, nie uczestniczyłam w nich, mimo że możemy przyjść na nie np. z dzieckiem z rodziny. Teraz wielką frajdę sprawia mi patrzenie na moich współpracowników w zupełnie innej roli. Obecność dziecka, które rozemocjonowane ciągnie mamę czy tatę do Mikołaja, sprawia, że jest się wtedy przede wszystkim rodzicem, a nie dyrektorem działu, ekspertem, managerką, inżynierką czy testerem. To pozwala na spojrzenie na kolegów i koleżanki z pracy w szerszym kontekście. Czasem dowiaduję się zaskoczona, że ktoś ma 4 dzieci, w tym jedno 3-miesięczne, a przecież w biurze zupełnie by mi to do głowy nie przyszło! To bardzo pozytywne doświadczenie, które pozwala pogłębić relacje z pracy  dodaje. 

Bycie rodzicem daje nowe spojrzenie na świat, pozwala rozwinąć nowe kompetencje, jak organizacja czasu, multitasking czy odpowiedzialność. To bardzo ważne cechy także u dobrego pracownika. Dlatego dbanie o rodziców w miejscu pracy przynosi obopólne korzyści. Rolą Najlepszego Miejsca Pracy w Polsce jest ułatwianie pogodzenia życiowych ról tak, by zespół mógł skupić się na realizowaniu celów i czerpaniu satysfakcji z wykonywanej pracy. 

Dołącz do zespołu Sii Polska, sprawdź nasze oferty pracy. 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?