top-image
WSTECZ

Zarządzanie usługami IT w dobie cyfrowej transformacji. Najnowsze szkolenie ITIL®4 już dostępne w ofercie Praktyki Szkoleniowej Sii

Na początku tego roku opublikowana została najnowsza, czwarta edycja ITIL® ze znacznie poszerzoną i bardziej praktyczną bazą wiedzy. W ofercie Sii dostępne jest szkolenie z podstaw zarządzania projektami IT zgodne z założeniami tej nowej koncepcji, nad którą pracowało ponad 150 ekspertów z całego świata.

ITIL® (Information Technology Infrastructure Library) to zbiór dobrych praktyk zarządzania usługami IT, który od 30 lat określa sposób działania wielu największych organizacji na świecie. Swoją popularność ITIL® zyskał między innymi dzięki temu, że praktyki w nim opisane sprawdzają się w dowolnej branży, niezależnie od obowiązujących w niej standardów, metodyk oraz modeli operacyjnych. Przez kolejne lata zbiór zmieniał się tak, aby jak najlepiej odpowiadać na aktualne wyzwania, przed którymi stawały zespoły IT.

Zmiany w branży IT a zarządzanie usługami

– W lutym 2019 roku opublikowana została 4 edycja ITIL®. Jest to odpowiedź na nowe technologie i sposoby zarządzania, które zyskały uznanie działów IT na przestrzeni ostatnich lat – mówi Rafał Kwatek, Training Practice Manager Deputy & Trainer w Sii Polska. – Pamiętajmy, że poprzednia wersja ITIL® powstała ponad 10 lat temu i została poddane wyłącznie drobnym modyfikacjom w 2011 roku. Od tamtego czasu wielu zmieniło się w świecie IT. Popularność zdobyły sztuczna inteligencja, machine learning, robotic process automation, data science, blockchain czy internet of things. Ponadto upowszechniły się rozwiązania mobilne oraz chmurowe. Autorzy ITIL®4 dostrzegają te zmiany i dostarczają nam rozwiązanie bazujące na niezmiennych podstawach zarzadzania usługami IT dostosowanych do ery cyfrowej transformacji – mówi Kwatek.

W ITIL®4 znajdziemy wiele koncepcji znanych z wcześniejszych wersji biblioteki. Nowa edycja również bazuje na założeniu, że rolą IT jest dostarczanie wartości klientowi poprzez świadczenie usług IT wspierających odbiorcę w uzyskaniu odpowiednich rezultatów biznesowych. Także najpopularniejsze pojęcia zdefiniowane w słowniku dobrych praktyk ITIL®, takie jak „incydent”, „problem” czy „zmiana” są obecne w 4 edycji. Co zatem się zmieniło?

– Nowa edycja koncentruje się przede wszystkim na dostarczeniu praktycznego podejścia, wspierającego organizacje w realizacji cyfrowych transformacji. Model ITIL®4 jest lepiej dopasowany do organizacji elastycznie podchodzących do zarządzania, bazujących na takich frameworkach jak Lean, Agile czy DevOps – mówi Rafał Kwatek.

Szkolenia z ITIL®4 w ofercie Praktyki Szkoleniowej Sii

Od marca 2019 Praktyka Szkoleniowa Sii oferuje swoim klientom szkolenie z nowej, czwartej edycji biblioteki – ITIL®4 Foundation, wprowadzające uczestników w najważniejsze założenia koncepcji zarządzania usługami IT.

– Chcemy dostarczać naszym klientom najlepsze i najnowsze rozwiązania, dlatego będziemy na bieżąco dodawali do naszej oferty szkoleniowej wszelkie akredytowane szkolenia ITIL®4, które będą dostępne na rynku – mówi Rafał Kwatek.

Właściciel ITIL® ma w planach wprowadzenie w najbliższych miesiącach szkoleń z 4 edycji biblioteki na wyższych poziomach niż Foundation. Zobacz schemat docelowego modelu certyfikacji (Źródło: axelos.com)

Nowy schemat zakłada możliwość aktualizowania certyfikatu ITIL®(V3) wyłącznie na poziomie ITIL®(V3) Expert. Służyć do tego będzie szkolenie ITIL®4 Managing Professional (MP) Transition, które prawdopodobnie pojawi się na rynku pod koniec 2019 roku. Do połowy roku 2020 będzie jeszcze możliwość uczestnictwa w kursach ITIL® w wersji 3. w celu uzyskania ITIL®(V3) Expert. Aby go otrzymać wymagane jest ukończenie szkolenia i zdania egzaminu na poziomie ITIL® (V3) Managing across the Lifecycle oraz zdobycie minimum 17 kredytów za inne certyfikaty ze ścieżki ITIL®(V3).

Zobacz szczegóły systemu kredytowego ITIL® (Źródło: axelos.com)

W przypadku poziomu Foundation, nie przewiduje się aktualizacji poprzednich certyfikatów. Osoby, które chcą uzyskać certyfikat ITIL®4 Foundation powinny ukończyć nowy kurs i zdać egzamin, niezależnie od posiadania certyfikatu z wersji 3. Obecnie na rynku dostępne są szkolenia i egzaminy ITIL®4 Foundation wyłącznie w angielskiej wersji językowej. Wersja polska będzie dostępna w najbliższych miesiącach.

– Miliony profesjonalistów na całym świecie pracują zgodnie z dobrymi praktykami ITIL®. Co roku nowe firmy wdrażają je i dostosowują do nich swoje praktyki biznesowe, a także podnoszą kwalifikacje swoich pracowników w tym zakresie – mówi Rafał Kwatek. – Ta inwestycja szybko się zwraca. Praktyki ITIL® pozwalają uzyskać lepszą jakość oraz dopasowanie usług IT do potrzeb biznesu przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów. Sposób działania IT zostaje zmodernizowany, a komunikacja usprawniona, co bezpośrednio przekłada się na większą efektywność, a w konsekwencji satysfakcję klientów i użytkowników – dodaje Kwatek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ITIL®4 i innych szkoleniach, które mogą usprawnić pracę w Twojej firmie oraz rozwinąć Twoją karierę w IT, odwiedź stronę Praktyki Szkoleniowej Sii.

ITIL® jest zastrzeżonym znakiem towarowym AXELOS Limited, używanym za zgodą AXELOS Limited. The Swirl logo ™ jest znakiem towarowym AXELOS Limited, używanym za zgodą AXELOS Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone. W zakresie akredytowanych szkoleń i egzaminów ITIL® Praktyka Szkoleniowa Sii działa jako Affiliate we współpracy z Quint Wellington Redwood, który posiada status Accredited Training Organization (ATO).

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?