Certyfikacja Atlassian, oferowana przez tę firmę, jest ścieżką, która może być bardzo dobrym sposobem potwierdzenia umiejętności w używaniu narzędziu JIRA. Proces przygotowania do egzaminu różni się w zależności od doświadczenia, ale sama nauka do niego pomoże nam w lepszym zrozumieniu konfiguracji i administracji. Uczestnictwo w kursach Atlassian University znacznie ułatwia przygotowanie do certyfikatu.
Z artykułu dowiesz się, czym jest egzamin ACP-620, jakie są wymagania, jak się przygotować, co wchodzi w jego zakres oraz poznasz strategie odpowiedzi na pytania. Zapraszam do lektury.
Czym jest ACP-620 Managing Jira Projects for Cloud Certification?
Certyfikaty Managing Jira Projects (ACP-610 i ACP-620) związane są z codziennymi zadaniami, na które napotykają Administratorzy projektów, Scrum Masterzy, czy też Project Managerowie. ACP-610 dotyczy użytkowników wersji Server i Data Center, natomiast ACP-620 rozwiązania chmurowego dostarczanego przez firmę Atlassian.
Istotną informacją jest to, że certyfikat jest ważny przez dwa lata (24 miesiące), jednakże jego przedłużenie nie zawsze wiąże się z ponownym egzaminem. Można go ominąć, zdobywając odznakę Pro Skills np. Issue Security in Jira, której koszt to 20$ plus podatek. Aby ją uzyskać, musimy w ciągu godziny odpowiedzieć na 20 pytań online. Jej uzyskanie przedłuża ważność certyfikatu na kolejne 24 miesiące.
Wymagania certyfikacji ACP-620
Samo przystąpienie do egzaminu nie jest trudne – wystarczy jedynie założyć konto na platformie Atlassian oraz uiścić opłatę za egzamin. Jednakże, zdanie egzaminu na poziomie umożliwiającym uzyskanie certyfikatu wymaga znacznie większego nakładu pracy i wysiłku.
Pytania, które pojawią się na egzaminie, będą dotyczyły m.in.:
- zapytań JQL,
- tworzenia reguł automatyzacji,
- poziomów uprawnień w Jirze.
Aby zdać egzamin, konieczna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale także praktyczna umiejętność korzystania z narzędzi. Celem egzaminu jest przetestowanie umiejętności i biegłości kandydatów w poruszaniu się po platformie Atlassian w warunkach niedających wielu czasu na zastanawianie. Bardziej musimy polegać na swoim doświadczeniu, a niżeli na informacjach, które staraliśmy się zapamiętać z dokumentacji.
Podsumowując, aby zdobyć certyfikat Atlassian, wymagana jest nie tylko znajomość teoretyczna, ale także umiejętność praktycznego wykorzystania narzędzia. Sam Atlassian sugeruje minimum 6-miesięczne doświadczenie w zarządzaniu projektami JIRA.
Przygotowanie teoretyczne
Przygotowanie teoretyczne powinno zacząć się od przejścia kursów szkoleniowych i przeglądnięcia dokumentacji dostępnej w Atlassian University. Zrozumienie koncepcji metodyki Agile jest podstawą samej administracji jak i konfiguracji narzędzia. Bez zrozumienia różnic pomiędzy modelem Scrum i Kanban nie jest możliwe opanowanie narzędzia.
Scrum to model zarządzania projektami, w którym praca jest dzielona na zdefiniowany, krótki okres czasu, podczas którego zespół skupia się na realizacji określonej liczby zadań, nazywanych sprintami. Sprint zazwyczaj trwa od tygodnia do miesiąca i ma na celu wykonanie zadań w ramach każdej iteracji. W Scrumie zespół zazwyczaj pracuje w ramach określonych ról, takich jak Scrum Master, Product Owner oraz Developer.
Z kolei Kanban to metodyka, która skupia się na ciągłym przepływie pracy, z naciskiem na maksymalizowanie wydajności oraz minimalizowanie czasu potrzebnego na realizację zadań. Kanban nie wymaga okresowych iteracji.
Warto zauważyć, że podstawowa różnica między Kanbanem a Scrumem leży w podejściu do organizacji pracy. Scrum koncentruje się na pracy w sprintach oraz określonych rolach, podczas gdy Kanban stawia nacisk na ciągły przepływ pracy i elastyczność w dostosowywaniu procesów.
Niezwykle pomocnym jest skorzystanie z Atlassian University – platformy e-learningowej, na której znajdują się darmowe materiały szkoleniowe. Warto zajrzeć i przejść przez ścieżkę szkoleniową dla roli Jira Project Administrator.
Przygotowanie praktyczne
W celu ugruntowania wiedzy przed egzaminem, warto przetestować swoje umiejętności w praktyce. Dobrym pomysłem jest zrozumienie różnic pomiędzy projektami zarządzanymi przez zespół lub organizację, a także przypomnienie konfiguracji tablic Scrum i Kanban. Jeśli posiadasz dostęp do instancji typu dev/sandbox, należałoby założyć kilka projektów i konfigurować różne opcje, aby porównać ich ograniczenia oraz możliwości.
Przykładowym zadaniem, które może pojawić się na egzaminie, jest tworzenie swimlanes czy filtrów oraz quick filtrów na tablicach.
Koniecznie jest również rozumienie takich scenariuszach, jak np. sprawdzanie czy użytkownik może wykonać określone zadania w zależności od jego roli lub uprawnień. Warto także dowiedzieć się, jak konfigurować widoki listy zadań na tablicy Scrum i Kanban oraz w jaki sposób przypisane są zadania, jeśli używamy komponentów z domyślnym assignee.
Atlassian University oferuje zestaw przykładowych pytań egzaminacyjnych, które „opłaca się” dokładnie przećwiczyć – przynajmniej dwa razy. Sposób formułowania pytań będzie podobny na egzaminie, dlatego należy zapoznać się z nimi bardzo dokładnie, aby nie być zaskoczonym później.
Podsumowując, praktyczne testowanie wiedzy związanej z tworzeniem i zarządzaniem projektami jest niezwykle ważne. Pozwala ono zrozumieć różnice pomiędzy różnymi projektami, jak również nauczyć się konfigurować tablice Scrum i Kanban. Powinno się być biegłym w rozumieniu różnych scenariuszy, jakie mogą spotkać użytkowników oraz dokładnie przećwiczyć pytania z Atlassian University, aby przygotować się najlepiej, jak to możliwe do egzaminu.
Zakres egzaminu ACP-620 Managing Jira Projects for Cloud Certification
Zakres egzaminu jest określony przez Atlassian. Na pewno pojawią się pytania z każdego z wymienionych wcześniej obszarów. Nie jest tajemnicą, że są to wymagające egzaminy i nie zawsze udaje się je zdać za pierwszym razem. Jeśli czujesz się niewystarczająco mocny na którejś z tych płaszczyzn, poświęć trochę więcej czasu oraz koniecznie sprawdź na środowisku testowym, jak działała dana funkcjonalność.
Z uwagi na to, że cały proces odbywa się w języku angielskim (określenie zakresu, udostępnione materiały i sam egzamin), wymagania również przedstawię w tym języku.
Project Creation (10-15% of exam)
- Given a scenario, recommend a project implementation (classic, next-gen, project templates, shared configuration).
- Create and configure next-gen projects (access, issue types, fields, project features).
- Given business requirements, recommend an issue type configuration for a classic project.
- Describe how to manage general project configurations (project details, project sidebar).
Board Configuration (25-35% of exam)
- Given a scenario, recommend an appropriate board type (Scrum, Kanban, Kanban with backlog).
- Given business requirements, configure boards across multiple teams and projects.
- Configure board columns to match a workflow process.
- Translate requirements into board filters, sub-filters, and quick filters.
- Determine the effects of estimation and time tracking on Scrum boards.
- Configure board swimlanes, card colors, card layout, working days, and issue detail view.
- Troubleshoot board and filter configurations.
Managing Projects (25-35% of exam)
- Determine appropriate permissions for project team members (project, global).
- Assign team members to project roles.
- Implement versioning, manage releases, predict the impact of scope changes.
- Recommend a method to sub-categorize issues (components, labels, custom fields).
- Configure and troubleshoot automatic issue assignment (project default, components).
- Configure issue field layout.
- Evaluate ways to enrich issues (attachments, links, time tracking, developer information).
Automation (15-20% of exam)
- Identify ways to automate Jira (bulk change, workflow, automation, apps).
- Create an automation rule based on business requirements.
- Troubleshoot Jira automation.
Reporting (15-20% of exam)
- Translate business requirements into appropriate JQL queries.
- Determine an appropriate gadget and dashboard configuration.
- Analyze information from agile reports and issue analysis reports.
- Recognize how Jira can facilitate agile at scale.
Jeśli przejdziesz bezproblemowo przez zestaw przykładowych pytań umieszczonych na stronach Atlassian University, to czas, aby pomyśleć o zapisaniu się na egzamin i umówieniu terminu.
Online czy stacjonarnie?
Egzamin jest realizowany przez międzynarodową firmę PSI, która dostarcza usługi certyfikacji dla wielu technologii (m.in.: AWS, Red Hat, czy Linux). Podczas zapisywania się na egzamin będziemy mogli wybrać centrum egzaminacyjne lub egzamin w formie online. Ważna informacja – na egzamin zapisujemy się przez Atlassian Certification Portal, który dopiero później przekierowuje nas na stronę PSI.
Czy zdalnie, czy online? To już zależy od naszych preferencji. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Jeśli masz daleko do centrum egzaminacyjnego i dysponujesz odpowiednimi warunkami technicznymi (musisz być sam w pomieszczeniu, mieć sprawną kamerę oraz mikrofon), a ustawienia na twoim komputerze pozwalają na ściągniecie programu i jego instalację, to warto rozważyć zdawanie online. Jeśli jednak masz tylko jeden firmowy laptop z ograniczonymi uprawieniami, słaby dostęp do Internetu oraz warunki w domu, które uniemożliwiają spokojne 3-godzinne zdawanie egzaminu – to warto zdawać w centrum egzaminacyjnym.
Strategie odpowiedzi na pytania
W przypadku, gdy wszystkie odpowiedzi wydają się złe (lub prawidłowe), spróbuj odnaleźć tę, która jest najmniej złym wyborem, eliminując te, które wydają się najgorsze. W przypadku, gdy dwie odpowiedzi wydają się równie dobre, wybierz jedną z nich – w końcu jest to tylko 50% szans na pomyłkę.
Istotne jest również zrozumienie opisu zadania i tego, w jaki sposób dana sytuacja ma wpływ na konfigurację środowiska. Na przykład: dwa zespoły pracują na osobnych projektach JIRA, ale chciałyby stworzyć jedną tablicę, aby były na niej widoczne zadania z obydwu projektów. Jakie możliwości realizacji takie zadania ma administrator, co będzie możliwe, a co nie dla takiego przypadku?
Podsumowanie
ACP-620 Managing Jira Projects for Cloud Certification to certyfikat potwierdzający umiejętności wymagane w codziennej pracy Administratorów JIRY, Project Managerów i Scrum Masterów. O ile przystąpienie do egzaminu nie jest zbyt trudne, o tyle zdanie egzaminu wymaga znacznego wysiłku i praktycznego doświadczenia w posługiwaniu się narzędziami. Przygotowanie teoretyczne należy rozpocząć od uczestnictwa w kursach i dokumentacji Atlassian University. Zrozumienie metodologii Agile jest niezbędne zarówno do administrowania, jak i konfiguracji narzędzi.
Posiadanie tego certyfikatu przynosi nam wiele korzyści. Po pierwsze, będziemy dysponować certyfikatem potwierdzającym wiedzę i umiejętności. Po drugie, przygotowanie i nauka do egzaminu oraz jego zdanie umożliwia nam lepsze wykorzystanie narzędzi JIRA w taki sposób, jak zostały zaprojektowane.
Osobiście przygotowywałem się ponad miesiąc, systematycznie powtarzając materiał i rozwiązując testy z Atlassian University, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie certyfikatu. Równocześnie zagadnienia, z którymi byłem mniej obeznany (raporty czy reguły automatyzacji), testowałem na środowisku deweloperskim. Przygotowanie się do egzaminu wymaga czasu i systematycznej nauki, ale efekty są warte włożonego wysiłku.
***
Jeśli interesuje Cię obszar Atlassian, odsyłamy do innych artykułów naszych ekspertów. Tym, którzy zastanawiają się nad certyfikacją, polecamy wpisy przygotowane przez naszych specjalistów.
Zostaw komentarz