DevOps (od ang. development and operations) to kultura organizacyjna i filozofia skupiająca się na wspólnej pracy jako zespół. Termin DevOps powstał z połączenia słów „development” (programowanie) i „operations” (operacje). Określa on metodykę łączącą ludzi, procesy i technologie, aby umożliwić ciągłe dostarczanie wartości klientom. Zwraca uwagę na bliską komunikację i wzajemne zaangażowanie obu działów w celu usprawnienia procesów i jakości produktu.
DevOps reprezentuje zmianę sposobu myślenia w kulturze IT. Opierając się na praktykach Agile, Lean i teorii systemów, DevOps koncentruje się na przyrostowym rozwoju i szybkim dostarczaniu oprogramowania. Sukces zależy od umiejętności stworzenia kultury odpowiedzialności, lepszej współpracy, empatii i wspólnej odpowiedzialności za wyniki biznesowe.
Z artykułu dowiesz się więcej na temat metodyki DevOps, jej zasad i faz rozwoju, a także poznasz Platformę DevOps. Przedstawię ponadto korzyści płynące z jej integracji z Dynamics 365 Finance and Operations.
Podstawowe zasady DevOps
Metodyka DevOps obejmuje cztery kluczowe zasady, które przekładają się na zwiększoną efektywność i wydajność tworzenia oraz wdrażania oprogramowania. Zasady te, wymienione poniżej, skupiają się na najlepszych aspektach tworzenia nowoczesnego oprogramowania:
- Automatyzacja cyklu wytwarzania i utrzymania oprogramowania – obejmuje automatyzację testowania, kompilacji, wydań, udostępnianie środowisk programistycznych i innych zadań wykonywanych ręcznie w innych metodykach, które mogą spowolnić proces dostarczania oprogramowania lub wprowadzić błąd ludzki.
- Współpraca i komunikacja – dobry zespół DevOps charakteryzuje się automatyzacją pracy, ale elitarny zespół DevOps charakteryzuje się także efektywną współpracą i komunikacją.
- Ciągłe doskonalenie i minimalizacja błędów – zespoły DevOps o wysokiej wydajności regularnie szukają obszarów, które można ulepszyć: od automatyzacji powtarzalnych zadań po obserwowanie wskaźników wydajności w celu skrócenia czasu wydania kolejnych wersji oprogramowania.
- Hiperkoncentracja na potrzebach użytkowników – dzięki automatyzacji, lepszej komunikacji i współpracy oraz ciągłemu doskonaleniu zespoły DevOps mogą wygospodarować czas i skupić się na tym, czego naprawdę chcą prawdziwi użytkownicy i jak im to zapewnić.
Przyjmując te zasady, organizacje mogą poprawić jakość kodu, skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek i zaangażować się w ciągłe ulepszanie wytwarzania oprogramowania.
Cztery fazy rozwoju DevOps
Wraz z ewolucją metodyki DevOps ewoluowała jej złożoność. Wynika ona z dwóch czynników:
- Organizacje przechodzą od architektur monolitycznych do architektur usług. W miarę dojrzewania DevOps firmy potrzebują coraz więcej narzędzi DevOps w projekcie.
- Rezultatem większej liczby projektów i większej liczby narzędzi na projekt był wykładniczy wzrost liczby integracji narzędzi projektowych.
Ewolucja ta przebiegała w czterech fazach przybliżonych poniżej.
Faza 1: Przynieś własne DevOps (ang. Bring Your Own DevOps)
W fazie Bring Your Own DevOps każdy zespół wybierał własne narzędzia. Takie podejście powodowało problemy, gdy zespoły próbowały współpracować, ponieważ nie były zaznajomione z narzędziami innych zespołów.
Faza 2: Najlepszy w swojej klasie DevOps (ang. Best in group DevOps)
Aby stawić czoła wyzwaniom związanym z używaniem odmiennych narzędzi, organizacje przeszły do drugiej fazy – najlepszego w swojej klasie DevOps. Na tym etapie organizacje standaryzowały ten sam zestaw narzędzi, z jednym preferowanym narzędziem na każdym etapie cyklu życia DevOps. Pomogło to zespołom współpracować ze sobą, ale problemem stało się przenoszenie zmian w oprogramowaniu za pomocą narzędzi na każdym etapie.
Faza 3: DevOps „zrób to sam” (ang. Do-it-yourself DevOps)
Aby zaradzić temu problemowi, przyjęto metody DevOps typu „zrób to sam”, opierając się na swoich narzędziach. Uczestnicy wykonali wiele niestandardowych prac, aby zintegrować ze sobą własne rozwiązania. Ponieważ jednak narzędzia te zostały opracowane niezależnie, bez myślą o integracji, nigdy nie pasowały do siebie. Dla wielu organizacji utrzymanie samodzielnego DevOps było znaczącym wysiłkiem i skutkowało wyższymi kosztami, ponieważ inżynierowie utrzymywali integrację narzędzi, zamiast pracować nad swoim podstawowym oprogramowaniem.
Faza 4: Platforma DevOps
Podejście oparte na platformie pojedynczej aplikacji poprawia doświadczenie zespołu i efektywność biznesową. Platforma DevOps zapewnia lepszą widoczność i kontrolę nad wszystkimi etapami procesu DevOps.
Platforma DevOps w praktyce
DevOps stanowi kompleksową platformę programistyczno-analityczną, oferującą niezbędne funkcje, takie jak:
- kontrola wersji,
- repozytorium,
- usługi integracji i wdrażania kodu,
- przechowywanie i katalogowanie dokumentacji analitycznej.
Współpraca wymienionych wyżej platform pomaga przedsiębiorstwom w ujednoliceniu zasad, metodyk oraz norm w zakresie rozwoju i zarządzania projektami wdrażania systemu D365 F&O.
DevOps łączy w sobie rozwój i operacje, dzięki temu zwiększa się wydajność, szybkość oraz bezpieczeństwo tworzenia i dostarczania oprogramowania w porównaniu z tradycyjnymi procesami. Bardziej elastyczny cykl życia oprogramowania, oferowany przez DevOps, zapewnia przewagę konkurencyjną firmom i ich klientom.
Zalety integracji Dynamics 365 Finance and Operations z Azure DevOps
Wśród zalet integracji wymienić możemy przede wszystkim kilka opisanych poniżej.
Ujednolicone zarządzanie projektami
Integracja Dynamics 365 Finance and Operations z Azure DevOps oznacza bezproblemową synchronizację zadań zarządzania projektami i elementami pracy pomiędzy narzędziami. Integrując je, organizacje mogą scentralizować zarządzanie elementami pracy, śledzenie postępów w czasie rzeczywistym i komunikację zespołową w ramach ujednoliconego interfejsu.
Ciągła integracja i ciągłe wdrażanie (CI/CD)
Ciągła integracja i ciągłe wdrażanie we współpracy Dynamics 365 Finance and Operations z Azure DevOps odnosi się do zautomatyzowanej praktyki programistycznej, która usprawnia procesy kompilacji, testowania i wdrażania rozwiązania ERP. Konfigurując potoki CI/CD w Azure DevOps, zmiany w kodzie wprowadzone w D365 F&O są automatycznie budowane, sprawdzane i wdrażane w środowiskach docelowych.
Automatyzacja ogranicza błędy, skraca cykl programowania i zapewnia niezawodne wydania oprogramowania. Gdy programiści zatwierdzają zmiany w kodzie, potoki CI/CD uruchamiają automatyczne kompilacje, włączają predefiniowane testy w celu sprawdzenia funkcjonalności i jakości, a następnie wdrażają zmiany w wyznaczonych środowiskach. Ta płynna integracja ułatwia szybką informację zwrotną, przyspiesza dostarczanie nowych funkcji i poprawek błędów oraz poprawę wydajności aplikacji D365 Finance and Operations.
Kontrola wersji i współpraca nad kodem
Zespoły programistów mogą efektywnie współpracować, skutecznie zarządzać zmianami w kodzie i utrzymywać przejrzystą historię modyfikacji.
Zautomatyzowane testowanie i zapewnienie jakości
Automatyczne testowanie i zapewnianie jakości w integracji Dynamics 365 Finance and Operations z Azure DevOps odnosi się do włączenia praktyk automatycznego testowania w celu sprawdzenia funkcjonalności rozwiązania ERP. Wykorzystując Azure DevOps, organizacje mogą integrować różne platformy testowe i narzędzia do potoków CI/CD. W przypadku zatwierdzenia zmian w kodzie zautomatyzowane testy są uruchamiane, co pozwala na szybką i systematyczną walidację aplikacji.
Dzięki ciągłemu przeprowadzaniu testów automatycznych firmy mogą identyfikować i rozwiązywać potencjalne problemy na wczesnym etapie procesu programowania. Tak szybkie testowanie znacząco wpływa na jakość wytwarzanego produktu.
Identyfikowalność i raportowanie
Traceability and Reporting w integracji D365 F&O z Azure DevOps umożliwia śledzenie i zarządzanie informacjami związanymi z projektem, elementami pracy i zmianami w kodzie w całym cyklu rozwoju. Integracja ustanawia płynne połączenie pomiędzy Dynamics 365 Finance i Operations a Azure DevOps, umożliwiając łatwe śledzenie wymagań, elementów pracy i zatwierdzeń kodu.
Łącząc wymagania biznesowe i historie użytkowników w D365 F&O z odpowiednimi elementami pracy i zmianami w kodzie w Azure DevOps, organizacje mogą zachować przejrzystą ścieżkę audytu postępu projektu.
Podsumowanie
Współpraca Dynamics 365 Finance and Operations z Azure DevOps zapewnia firmom potężne rozwiązanie usprawniające procesy programistyczne i usprawniające współpracę. Ujednolicając zarządzanie projektami, przeprowadzając automatyzację CI/CD, wykorzystując kontrolę wersji i wdrażając zautomatyzowane testowanie, organizacje mogą efektywnie dostarczać rozwiązania wysokiej jakości.
Przyjęcie platformy oraz metodyki DevOps przełamuje bariery, dzięki czemu zespoły programistyczne i operacyjne nie są już izolowane oraz mają bardziej efektywny sposób pracy w całym cyklu życia aplikacji i programowania. Bez DevOps organizacje często doświadczają tarć w przekazywaniu zadań, co opóźnia dostarczanie wersji oprogramowania i negatywnie wpływa na wyniki biznesowe.
DevOps jest odpowiedzią organizacji na zwiększanie efektywności operacyjnej, przyspieszanie dostaw i wprowadzanie innowacyjnych produktów. Organizacje, które wdrożyły kulturę DevOps, doświadczają korzyści wynikających ze zwiększonej współpracy, płynnej reakcji i krótszych czasów cykli.
***
Jeśli interesuje Cię tematyka Dynamics 365, zajrzyj również do innych artykułów naszych ekspertów.
Zostaw komentarz