Previous Page

Aktualności

“Dzielenie się wiedzą to wkład w rozwój świata”. Anastasiia Naiboikina – inżynierka z misją
Strona główna Aktualności Newsy “Dzielenie się wiedzą to wkład w rozwój świata”. Anastasiia Naiboikina – inżynierka z misją

“Dzielenie się wiedzą to wkład w rozwój świata”. Anastasiia Naiboikina – inżynierka z misją

Przewiń w dół

16 maja 2019

  • podziel się:

Sii niedawno świętowało przekroczenie liczby 4 000 pracowników. „Power People” to osoby, które podchodzą do swojej pracy z prawdziwą pasją i stanowią inspirację dla swojego otoczenia. Jedną z nich jest Anastasiia Naiboikina, Senior Test Development Engineer w Sii, wielokrotna prelegentka na meet-upach i konferencjach testerskich, która w swoim rozwoju zawodowym kładzie bardzo duży nacisk na dzielenia się wiedzą.

Anastasiia Naiboikina, Senior Test Development Engineer jest rozpoznawalna wśród poznańskiej społeczności testerskiej, ponieważ występuje jako prelegentka na meet-upach i konferencjach, m.in. na Agile & Automation Days, Geek Girls Carrots Poznań i na spotkaniach grupy PTAQ (Poznań Testing and Quality Group). Anastasiia opowiada tym dlaczego przy okazji dzielenia się wiedzą korzyści czerpią obydwie strony oraz jak przygotowuje się do wystąpień i co jest jej siłą napędową.

Zacznijmy od tego czym zajmujesz się w Sii na co dzień?

Obecnie jako Senior Test Development Engineer w Sii zajmuję się projektem inteligentnych domów. Praca na tym stanowisku daje mi możliwość nie tylko analizy jakości projektu, ale również kodowania, co bardzo sobie cenię. To dla mnie idealne połączenie i wymarzona ścieżka kariery, ponieważ uwielbiam kodować i szukać w oprogramowaniu niedoskonałości i obszarów do usprawnień.

W pracy mam bezpośredni wpływ na decyzje dotyczące projektu, w tym optymalizacji rozwiązań. Lubię tworzyć nowe rzeczy, które przyczyniają się do poprawy otaczającego mnie świata. Może to dotyczyć zarówno fragmentów oprogramowania, frameworków, symulatorów, warstw komunikacyjnych, jak i wyników badań – wszystko, co może wnieść określoną wartość do projektu i dla zespołu. Przyznaję, jestem perfekcjonistką! Za niezwykle ważne uważam stworzenie dla siebie i ludzi wokół jak najbardziej dogodnych warunków i komfortu pracy. Jeśli daną rzecz da się zautomatyzować, zawsze podejmę wyzwanie, by zoptymalizować wysiłek zespołu. Naturalnie, takie zadania bywają trudne i czasochłonne, ale ostatecznie to rodzaj inwestycji, na której skorzystamy. Dodatkowo, to doskonała okazja do zdobywania nowych doświadczeń podczas ich wdrażania.

Brzmi to jak sytuacja win-win. Skąd w Tobie ta potrzeba dzielenia się wiedzą?

Jak już wspomniałam, lubię podejmować się wszelkiego rodzaju usprawnień. Mam tu na myśli zarówno pracę nad własnym rozwojem, jak i otaczającego mnie świata. Dzielenie się wiedzą to jeden ze sposobów na to – sprawia, że beneficjentami są obydwie strony, pomaga się rozwijać.

Z mojego punktu widzenia główną ideą stojącą za wszelkiego rodzaju kursami, szkoleniami i mentoringiem, jest zasianie w odbiorcach ciekawości i pokazanie im, jak nieograniczone są możliwości, które przed nimi stoją. Muszą być jednak przy tym dociekliwi. Dzieląc się wiedzą, chcę zachęcić innych do robienia wielkich rzeczy i sprawić, by byli pewni siebie. Chcę, żeby wszyscy uwierzyli, że „sky is not the limit”!

A czy sama masz swoich mentorów czy wolisz raczej doszkalać się samodzielnie uczestnicząc w meet-upach i konferencjach?

Wierzę w moc rozwiązywania problemów wspólnie, w związku z czym zawsze miałam wokół siebie mentorów. Miałam szczęście na początku swojej drogi zawodowej spotkać kilka niezwykle wartościowych osób. Jedną z lekcji, jakie wyniosłam z tego czasu, było to, że najlepsze decyzje to te, które weryfikuje się z paroma źródłami. Obecnie bardzo często konsultuję się z koleżankami i kolegami z zespołu oraz z osobami ze społeczności, której jestem członkiem.

Oczywiście uczestniczę również w różnego rodzaju konferencjach i meet-upach. Jednym z moich ulubionych jest TestBash organizowany przez Ministry of Testing. Lubię też brać udział w wydarzeniach skierowanych do programistów i DevOps, by dowiedzieć się więcej o inżynierii.

Jak przygotowujesz się do prezentacji?

Najpierw tworzę listę tematów, jakie chcę przekazać odbiorcom. Później zazwyczaj zaczynam improwizować i opowiadać o nich w formie monologu do samej siebie, by zobaczyć jak moje założenia i pomysły do siebie pasują, czy tworzą spójny, logiczny ciąg. W trakcie robię notatki. Na koniec, jeśli jest to wymóg, tworzę slajdy do prezentacji, której najważniejszą częścią jest wyszukanie zabawnych obrazków.

Moją małą tajemnicą jest fakt, że tworzenie slajdów przychodzi mi z trudem. Nie przepadam za tym etapem procesu, ponieważ czuję, że zakłócają płynność opowiadanych przeze mnie historii. Wolę prowadzić czysto praktyczne spotkanie lub sesję kodowania na żywo.

O czym było Twoje ostatnie wystąpienie?

Tematem mojej ostatniej prezentacji była „Automatyzacja automatyzacji”. Pomimo tego, że temat może wskazywać na automatyzację testów, dotyczył on integracji ciągłej. Opowiadałam o automatycznym generowaniu zadań Jenkinsa oraz sposobach ich implementacji w projektach. Zgodnie z tradycją, część przeprowadziliśmy również w formie praktyki i kodowania na żywo.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Anastasii w temacie testowania opublikowanym na łamach <bloger_sii/>, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem optymalizacji pod hasłem „Reaching object-oriented environmental elegance”. Osoby zainteresowane przyszłymi wydarzeniami z udziałem Anastasii oraz pozostałymi organizowanymi przez Sii eventami zapraszamy do dołączenia do dedykowanej grupy na Facebooku.

To również może Cię zainteresować

podziel się ze znajomymi

[contact-form-7 id="8498" title="Share form PL"]