Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

300 pracowników na pokładzie i szereg zaawansowanych technologicznie projektów. Sii Katowice ma powody do świętowania

Największy oddział Sii Polska w aglomeracji śląskiej rośnie w siłę. Zespół specjalistów przekroczył właśnie 300 osób i ma się powiększyć do 400 do końca 2020 roku. W związku z planami ekspansji firma zmienia lokalizację – wybrała .KTW I, nowoczesny obiekt w samym centrum miasta. Nową powierzchnię biurową lider usług IT i inżynieryjnych zajmie od września bieżącego roku. Co się przyczyniło do tego sukcesu, jakie projekty realizują i w jakie inicjatywy angażują się eksperci Sii?

Sii Katowice realizuje projekty dla największych firm z sektora bankowego, motoryzacyjnego, przemysłowego, kolejowego czy branży automatyki i robotyki. Zespoły specjalistów tworzą developerzy JAVA, .NET, ASP.NET, C#, C, C++, Python oraz eksperci PLC, Eplan, Robotycy, Testerzy Manualni i Automatyzujący.

W projekt dla jednego z klientów z sektora bankowego zaangażowany jest Maciej Sipko, który dołączył do Sii Polska w 2016 roku jako Java Developer. Obecnie, jako Lider Techniczny, odpowiada za rozwój i utrzymanie systemu do elektronicznego obiegu dokumentów oraz zarządzania procesami.

– Od 2 lat angażuję się w wykorzystanie metod uczenia maszynowego w celu automatyzacji tych procesów oraz przygotowanie platformy do wdrażania narzędzi napisanych w języku Python. Z racji łączenia wielu ról mogę rozwijać się w kilku obszarach: Java, Python, Machine Learning – mówi Maciej Sipko, Lider Techniczny w Sii Polska. – Moje zainteresowanie tematem sztucznej inteligencji zaczęło się na studiach magisterskich, gdzie w ramach pracy dyplomowej tworzyłem system do wczesnej diagnostyki choroby Alzheimera na podstawie wyników rezonansu magnetycznego. Dzięki Sii mogę rozwijać dalej swoje zainteresowania. Firma umożliwiła mi udział w konferencji ICCV w Seulu, gdzie byłem jednym z 8 Polaków wśród 7 500 uczestników. Jest to jedno z dwóch największych wydarzeń na świecie, które dotyczą tematyki widzenia maszynowego. Zaprezentowane tam rozwiązania uświadomiły mi zarówno ogrom zastosowań, jak i niesamowity progres, który każdego roku dokonuje się w tym obszarze. Lubię dzielić się wiedzą, dlatego niebawem dla koleżanek i kolegów z oddziału poprowadzę warsztat związany z tą tematyką – dodaje.

Zdarza się też, że pracownicy myślą o zmianie ścieżki rozwoju zawodowego i chcieliby rozpocząć przygodę w zupełnie nowym obszarze. Dzięki aplikacji Job Changer każdy ma możliwość zgłoszenia zmiany projektu, stanowiska czy lokalizacji pracy. Tak się stało w przypadku Mateusza Płachty, który zmienił ścieżkę kariery, przekwalifikowując się z konstruktora AutoCad na programistę. Obecnie na stanowisku Młodszego Inżyniera ds. Oprogramowania pracuje przy tworzeniu portalu obsługi klienta dla zagranicznego klienta z branży przemysłowej.

– Dzięki programowi Job Changer, ale przede wszystkim ludziom, którzy mnie otaczają, udało mi się kompletnie zmienić ścieżkę mojej kariery, na taką, która daje mi satysfakcję każdego dnia. Dlaczego padło na programowanie? Jest to zawód, w którym można się ciągle rozwijać i uczyć. Tu nie ma czasu i miejsca na nudę. W obecnym projekcie zajmuję się zadaniami zarówno z back-endu pisanego w Javie EE jak i front-endu opartego o framework Angulara. Dzięki różnorodności zadań stale zdobywam nowe umiejętności i chciałbym dalej rozwijać swoją karierę w kierunku Fullstack developera. Zobaczymy co przyniesie przyszłość. Póki co, robię to co lubię i to w doborowym towarzystwie – komentuje Mateusz Płachta, Młodszy Inżynier ds. Oprogramowania.

W trosce o ludzkie życie

Specjaliści z katowickiego oddziału współtworzą także systemy bezpieczeństwa transportu kolejowego wykorzystywanego na całym świecie. W projekty realizowane dla firmy Bombardier zaangażowanych jest około 80 inżynierów. Wśród nich są m.in. Kamil Górecki, Tomasz Herzog, Łukasz Hucz i Izabela Kołodziej. Czym dokładnie się zajmują?

– W Sii jestem 1,5 roku. W projekcie dla Bombardiera zajmuję się projektowaniem wyposażenia szaf sterowniczych urządzeń kolejowych. Największym urozmaiceniem, a zarazem wyzwaniem w moich codziennych obowiązkach jest kontakt z działem produkcji, do którego trafia przygotowana przeze mnie dokumentacja. Niejednokrotnie rozwiązuję pojawiające się nieścisłości, aby przyspieszyć i w przyszłości usprawnić finalny proces montażu urządzeń, które mają bezpośredni wpływ na sterowanie semaforami, zwrotnicami, tarczami manewrowymi i ostrzegawczymi. W przypadku niewyłapania błędu, dyżurny ruchu nie miałby możliwości sterowania ruchem kolejowym – tłumaczy Kamil Górecki, Konstruktor

– W większości projektów, w które jesteśmy zaangażowani, w grę wchodzi tak naprawdę ludzkie życie. Wśród nich są m.in. urządzenia do przekazywania informacji o dozwolonej prędkości na danym odcinku czy te realizujące komunikację pomiędzy komponentami na lokomotywie a urządzeniami przytorowymi – dodaje Tomasz Herzog, Inżynier ds. Oprogramowania, programujący głównie w językach C/C++/C#.

Specjaliści Sii Katowice są również częścią zespołu testerskiego, odpowiadającego za projekt, którego celem jest monitorowanie podstawowych parametrów urządzeń i systemów szynowych.

– Jest to webowa aplikacja, która gromadzi, przetwarza i przechowuje dane, a następnie prezentuje je w przejrzysty sposób. Do moich głównych zadań należy automatyzacja testów z użyciem Robot Frameworka – mówi Łukasz Hucz, Inżynier ds. Testów.

Poza zaawansowanymi technologicznie projektami, część zespołu mierzy się również z innymi wyzwaniami.

– Delegacje i komunikacja w języku niemieckim z wykorzystaniem pojęć z dziedziny kolejnictwa to dla mnie możliwość sprawdzenia się i szlifowania umiejętności komunikacji w obcym języku. W tym przypadku pomocna jest możliwość uczestnictwa w dodatkowych lektoratach, które oferuje firma – dodaje Izabela Kołodziej, Młodszy Inżynier ds. Oprogramowania.

Pasja nie tylko do technologii

Pracownicy Sii Katowice nie tylko dzielą pasję do technologii, ale również wspólnie spędzają czas na realizowaniu swoich hobby i akcji wolontariackich. Pomagają w tym wewnętrzne programy Passion Sponsorship  i Power Volunteers, które jednoczą pasjonatów i wolontariuszy ze wszystkich oddziałów Sii Polska.

– Niezwykle sobie cenię to, że nasza firma oferuje wiele dodatkowych aktywności, w których możemy brać udział, np. wyjazdy integracyjne, spotkania przy grach planszowych, czy grupa biegowa, której od ostatniej wiosny jestem członkiem. Bieganiem zacząłem się pasjonować w 2016 roku i pomogło mi ono schudnąć 20kg na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Przed dołączeniem do Sii Running Team, nie brałem udziału w profesjonalnych biegach. W barwach naszej firmy zaliczyłem już trzy, w tym dwa półmaratony – mówi Kamil Górecki, Konstruktor.

Poza grupą biegową, w Katowicach rozwija się również grupa miłośników wspinaczki, która działa pod szyldem Sii Climbing Team. W zespole aktywnie działa m.in. Tomasz Herzog, Inżynier ds. Oprogramowania. Na początku były to prywatne wyjścia garstki znajomych z pracy. Później dzięki wsparciu działu HR udało się zorganizować większy zespół, który działa w ramach Programu Sponsoringu Pasji. Wiosną grupa organizuje wspólny wyjazd na Jurę Krakowsko-Częstochowską, do którego przyłączą się pasjonaci z innych oddziałów Sii Polska.

Zespoły, które otrzymują wsparcie w ramach Programu Sponsoringu Pasji to nie tylko grupy sportowe. Jednym z ciekawszych projektów jest budowa Sumo Robota.

– Kiedy w 2019 roku powstał kolejny sezon Battlebots, okazało się, że jest kilka osób w naszym katowickim oddziale, które chciałoby zbudować robota do walk. Postanowiliśmy połączyć siły i złożyć wniosek do Programu Sponsoringu Pasji. Zdecydowaliśmy się na robota z kategorii określanej jako Sumo Standard, czyli jeżdżący robot Sumo walczący autonomicznie, o maksymalnej wadze 3 kg i szerokości oraz długości nieprzekraczającej 20 cm. Udało się zdobyć dofinansowanie i tak na tę chwilę, mamy już w Sii własny ring do testów zwany „dohyo” oraz jeżdżącego robota w wersji prototypowej. Szykujemy się na zawody robotów Jurabot, które odbędą się 2 maja 2020 roku. Co musimy zrobić, aby zwyciężyć? Wyrzucić drugiego robota z wyznaczonego dohyo – komentuje Tomasz Herzog, Inżynier ds. Oprogramowania.

W Sii Katowice jest równie dużo inicjatyw związanych z wolontariatem. Wśród nich m.in. warsztaty dla seniorów, których ideą jest walka z wykluczeniem cyfrowym osób starszych.

– Jako że udzielam się społecznie od wielu lat, naturalnym dla mnie było skorzystanie z możliwości, które daje Sii Power Volunteers. W ramach programu postanowiłem zorganizować zajęcia dla seniorów z obsługi komputera. Wydawać by się mogło, że dzisiaj każdy bez problemu potrafi korzystać z nowych technologii. Niestety wśród seniorów są osoby, które mają z tym problem i potrzebują pomocy, żeby nauczyć się podstawowych czynności – mówi Łukasz Hucz, Inżynier ds. Testów.

Inną akcją, która zjednoczyła wolontariuszy ze wszystkich oddziałów Sii Polska, była katowicka inicjatywa, w ramach której pomalowane i ozdobione zostały pomieszczenia przylegającego do pracowni rezonansu magnetycznego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II. W akcję zaangażowało się ponad 25 pracowników Sii Katowice.

Zespół Sii Katowice cały czas dynamicznie się rozwija. Aktualnie poszukiwani są developerzy Java, .NET Fullstack, Scrum Masterzy czy Testerzy Automatyzujący z Javą. Projekty, do których mogą dołączyć specjaliści dotyczą m.in. sektora bankowego, a dokładniej rozwoju systemu personalizującego komunikaty na podstawie zachowań użytkowników w sieci lub platformy obsługującej płatności bezgotówkowe. Inne projekty są związane m.in. z rozbudową systemu do zarządzania sieciami hotelarskimi na świecie. A to tylko niektóre z rozwiązań, nad którymi pracują eksperci w Sii Katowice. W związku z planami ekspansji firma zmienia lokalizację – wybrała .KTW I, nowoczesny obiekt w samym centrum miasta. Nową powierzchnię biurową lider usług IT i inżynieryjnych zajmie od września bieżącego roku.

 

Więcej informacji na temat ofert pracy w Sii Katowice można znaleźć w zakładce kariera.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?