Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Ambitne zadania i współpraca z zagranicznymi klientami – to daje satysfakcję inżynierom Sii

Piotr Kątny, Product Owner i Analityk Biznesowy, pracujący w firmie ponad 4 lata,  wspomina, że od pierwszych dni pracy w Sii Polska wszystko toczy się bardzo dynamicznie. Już na początku dostał  rozwojowe zadania oraz możliwość współpracy z zagranicznymi klientami. Nim przyjął role, w których obecnie się sprawdza, pracował jako Programista Aplikacji Mobilnych, a następnie jako Technical Leader. Nieustannie szuka okazji do rozwoju.

W ramach najnowszego cyklu przedstawiamy pracowników Sii Polska, którzy są przykładami tego, co Sii Power People oznacza w praktyce. Bohaterowie artykułów chcą podzielić się z innymi swoją pasją, motywacją i dumą. Czują się spełnieni, bo tworzą w pracy coś ważnego i satysfakcja napędza ich do dalszego działania. Są zadowoleni, bo mogą realizować się wspólnie z zespołem poprzez pracę lub pasję, albo działając na rzecz potrzebujących. Bardzo ważne jest dla nich to, że wartości, jakie wyznają w życiu, pokrywają się z tymi, które w swoim DNA ma firma.

Masz doświadczenie w roli Technical Leadera i często korzystasz z tych kompetencji. Co jest ważne na tym stanowisku?

Piotr Kątny, Product Owner i Analityk Biznesowy: Lider techniczny czy też lider zespołu to osoba, która musi myśleć przyszłościowo, aby usprawniać pracę swojego teamu. Czasem trzeba wybiec myślami w przyszłość, czasem stanąć z boku, by spojrzeć na zespół z dystansem. Służy on swoim doświadczeniem i wiedzą, a czasami po prostu załatwia rzeczy, które innym nie przychodzą tak łatwo. Ot, taki człowiek-orkiestra. A jeśli jeszcze do tego swoją osobowością potrafi zainspirować innych do tego, aby wykonywali z przyjemnością i zaangażowaniem swoją pracę – to ma wszystko, czego potrzeba na tym stanowisku.

Nad czym teraz pracuje Twój zespół?

P.K.: Pracujemy nad aplikacją desktopową oraz przeglądarkową pozwalającą wykonywać pomiary odległości w przestrzeni 3D na teoretycznie dwuwymiarowych obrazkach, robionych za pomocą specjalnych urządzeń. Może nie brzmi to wyjątkowo nadzwyczajnie, ale kryje się za tym dużo zaawansowanej technologicznie elektroniki, a my odpowiadamy za to, aby za pomocą komputera jak najwięcej z tego wyciągnąć. Jak w każdym przypadku tworzenia aplikacji, dużo frajdy daje już to, że nasz produkt po prostu działa! ???? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to tylko prosta aplikacja zapisująca i odczytująca dane we współpracy z jakąś bazą. Dużą satysfakcję daje też poczucie, że z narzędzia, które wyszło spod naszych rąk, korzystają setki, a docelowo tysiące, profesjonalistów z branży budowlanej na całym świecie.

Co motywuje Cię do działania?

P.K.:  To niezwykle fajne uczucie, kiedy wszystko, co się zrobiło, działa jak należy i z dumą można to zaprezentować klientowi lub znajomym – mamy poczucie, że nasza praca ma sens i chcemy to robić dalej. Podobnie w życiu prywatnym – jeśli potrafimy zrobić coś samemu i widzimy zadowalający rezultat, chce się nam więcej! To często są nawet małe rzeczy – ja osobiście bardzo lubię skręcać meble. ????

Ale wracając do pracy i inspiracji, żaden projekt w IT nie ma szans zakończyć się sukcesem bez zaangażowania całego zespołu. Według mnie kluczem jest takie zorganizowanie pracy, aby wszyscy czuli, że lider bierze na siebie odpowiedzialność, jednocześnie darząc innych zaufaniem i doceniając wyniki ich pracy. Jeśli coś idzie nie tak, siadamy do tego razem i wspólnie rozwiązujemy problem. Dzięki temu koledzy i koleżanki czują wspólny cel i pracują najlepiej jak potrafią. Takie poczucie stanowi naprawdę dobrą motywację.

Jak sam powiedziałeś, zaangażowania całego zespołu jest kluczowe. Co jeśli ktoś czuje się zdemotywowany i nie do końca jest zadowolony z tego co robi?

P.K.: Zawsze warto spróbować poszukać innego projektu. Takiego, który da nam możliwość wykorzystania swoich umiejętności lub pozwoli nauczyć się czegoś nowego. Taką możliwość daje nasza aplikacja Job Changer. Znam osoby, które z powodzeniem dokonały zmiany i czerpią dzisiaj dużo więcej satysfakcji z pracy.

Jak z Twojej perspektywy wygląda kwestia podnoszenia kompetencji w Sii?

P.K.: Okazji do rozwoju i zaprezentowania swoich umiejętności zdecydowanie w Sii nie brakuje. Przykładem są organizowane przez nas cykliczne tech-talki, podczas których pracownicy mogą w roli prelegenta podzielić się swoją wiedzą z innymi osobami w ramach organizacji, są też wydarzenia otwarte dla uczestników z zewnątrz. Jest to świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności jako mówca, a także sposób na nabranie większej pewności siebie. Na początek na pewno łatwiej jest prezentować merytoryczne treści przed kolegami i koleżankami niż przed zupełnie obcą widownią – to bardzo dobre forum, nawet jeśli ktoś nie ma jeszcze doświadczenia jako prelegent.

Udział w różnego rodzaju spotkaniach technologicznych jako prelegent, czy też jako słuchacz, to ciekawa ścieżka rozwoju osobistego. Zawsze jestem pod wrażeniem osób potrafiących robić świetne wystąpienia. Często biorę udział w konferencjach i niemal na każdej z nich zdarzają się jakieś „perełki”. Po takich prezentacjach wyszukuję inne wystąpienia tych osób, analizuję je i traktuję jako inspirację. Te kompetencje przydają się nie tylko przed większą publicznością, ale także przy codziennych kontaktach ze współpracownikami.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?