Aplikacje mobilne to szansa na poprawę jakości pracy
Oszczędność czasu, wysoka jakość kodu i możliwość przygotowania narzędzia dla tysięcy odbiorców końcowych, bez względu na używane przez nich urządzenia to tylko kilka z wielu zalet technologii Xamarin, dzięki można budować cross-platformowe aplikacje mobilne. – Xamarin usprawnia pracę developerów ponieważ wymusza użycie dobrych wzorców. Zatem można zaryzykować stwierdzenie, że aplikacje stworzone w tej technologii będą wysokiej jakości – wyjaśnia Mateusz Kowalewski, Solution Architect w Sii.
Większość urządzeń mobilnych już w momencie zakupu jest wyposażona w podstawowy pakiet aplikacji. Następnie, przez cały okres użytkowania, do tej listy dołączają kolejne, dzięki którym smartfon lub tablet zyskuje nowe funkcjonalności: pozwala na zdalne zarządzanie domem, finansami, a nawet przeobraża się w centrum rozrywki.
Jednak aplikacje mobilne to nie tylko programy ułatwiające codzienne życie użytkownikom tych urządzeń. Wiele z nich pełni istotną rolę w firmach produkcyjnych, usługowych i w państwowych instytucjach. Mogą to być programy pozwalające na szybkie i bezbłędne wykrywanie awarii w halach produkcyjnych lub oferujące samorządom możliwość usprawnienia gospodarki odpadami.
– Sii specjalizuje się w rozwiązaniach dla biznesu i przemysłu. Skupiamy się na komunikacji między urządzeniami oraz na automatyzacji i optymalizacji pracy ludzkiej. Tworzymy kompleksowe rozwiązania, których jednym z interfejsów może być właśnie aplikacja mobilna. – mówi Dariusz Adamowski, Digital Competency Center Director w Sii.
Projektowanie dedykowanych rozwiązań mobilnych pozwala na uwzględnienie wielu, często niestandardowych, wymagań klienta. Zdarza się, że jednym z nich jest działanie systemów bez dostępu do Internetu. W innych przypadkach tworzone aplikacje stają się częścią większej, zastanej infrastruktury i konieczne jest zapewnienie dobrej komunikacji między jej wszystkimi elementami.
Od przemysłu do biznesu – aplikacje mobilne w praktyce
Aplikacje mobilne typu offline first, czyli pozwalające na korzystanie z ich najważniejszych funkcjonalności w trybie offline i synchronizujące dane po połączeniu z serwerem, znajdują zastosowanie m.in. w firmach, w których pracownicy prowadzą nadzór nad sprzętem znajdującym się w lokalizacji zewnętrznej. Technicy serwisujący urządzenia, które działają w odległych rejonach lub miejscach bez dostępu do Internetu, dzięki odpowiednio zaprojektowanej aplikacji, mogą przeprowadzić inspekcję i diagnostykę.
– Lokalizacja urządzenia nie ma znaczenia. Może znajdować się pod ziemią, w lesie lub na morzu. Korzystając ze spisu czynności serwisowych osadzonego w aplikacji, technik może zeskanować tabliczkę znamionową, zrobić zdjęcia lub nagrać film. Synchronizacja wprowadzonych danych z systemem następuje po ponownym połączeniu z Internetem – mówi Mateusz Kowalewski, Solution Architect w Sii.
Przy tworzeniu aplikacji mobilnych inżynierowie Sii chętnie korzystają z technologii Xamarin. Umożliwia ona sprawne budowanie cross-platformowych rozwiązań, dzięki współdzieleniu części kodu. W ten sposób jeden zespół tworzy produkty przeznaczone na systemy Android, iOS i Windows. Za wyborem tego rozwiązania przemawiają oszczędność czasu, wysoka jakość kodu i możliwość przygotowania narzędzia dla tysięcy odbiorców końcowych, bez względu na używane przez nich urządzenia.
– Xamarin świetnie sprawdza się w projektach skierowanych do szerokiego grona odbiorców. W tym przypadku, do obsługi aplikacji, serwisanci używali własnego sprzętu. Nie mogliśmy zatem założyć, że rozwiązanie byłoby przeznaczone na konkretny system operacyjny, lecz musieliśmy przygotować produkt działający na wszystkich platformach – wyjaśnia Mateusz Kowalewski.
Ta sama technologia została wykorzystana w projekcie Sii dedykowanym działom sprzedaży. W tym przypadku przedstawiciele handlowi otrzymali możliwość tworzenia spersonalizowanych katalogów produktowych w trakcie spotkania z klientem. Zainstalowana na tablecie aplikacja, posiadająca dostęp do rozbudowanej bazy danych, pozwoliła na wybieranie konkretnych stron z produktami i prezentowanie ich klientowi, a następnie generowanie z nich pliku PDF. Wszystko to bez dostępu do Internetu.
– Jedyna czynność, która była wykonywana online, to aktualizacja – podkreśla Mateusz Kowalewski. – Dodatkowym wymaganiem była konieczność zbudowania aplikacji działającej w warunkach wolnego połączenia z Internetem. W związku z tym użyliśmy mechanizmu, który nazywa się event sourcing. Oznacza to, że podczas aktualizacji zapisywana jest tylko informacja o zmianach, co pozwala zaoszczędzić bardzo dużo danych transferowanych. Pojedyncza zmiana nie powoduje bowiem konieczności ponownego pobrania całej bazy danych lub jej dużego wycinka – dodaje ekspert.
Jakość i bezpieczeństwo
– Wykorzystanie technologii Xamarin usprawnia pracę developerów, ponieważ wymusza użycie dobrych wzorców. Zatem można zaryzykować stwierdzenie, że aplikacje stworzone w tej technologii będą wysokiej jakości – wyjaśnia Mateusz Kowalewski.
Dostarczanie produktów najwyższej jakości jest kluczowym wyróżnikiem firmy na rynku polskim i zagranicznym. Był to jeden z powodów, dla których Sii zdecydowało się rozwijać swoje kompetencje w tym obszarze. Ponadto, eksperci Sii aktywnie wspierają inicjatywy mające na celu edukację i popularyzowanie tego systemu.
– Jesteśmy największym w Polsce dostawcą usług z wykorzystaniem technologii Xamarin – mówi Dariusz Adamowski. – W ramach partnerstwa Sii z Microsoft, do którego obecnie należy Xamarin, zorganizowaliśmy konferencję w Kopenhadze poświęconą tej tematyce. Co więcej, nasi architekci posiadają certyfikację Xamarin i biorą udział w meetupach, podczas których prezentują możliwości, jakie daje zastosowanie tego rozwiązania przy tworzeniu aplikacji mobilnych – dodaje.
Coraz więcej organizacji dostrzega zalety budowania kompleksowych narzędzi służących poprawie efektywności pracy ludzkiej. Przynosi to zysk w postaci lepszego zarządzania czasem, sprawnego dostarczania wysokiej klasy usług i produktów, a także sprzyja dynamicznemu rozwojowi przedsiębiorstwa. Z wieloma z nich współpracuje Sii, dostarczając dedykowane rozwiązania w trybie zdalnym. Dzięki certyfikatom ISO oraz Common Criteria, zapewnia bezpieczeństwo własności intelektualnej klienta oraz jego sprzętu. Duże znaczenie ma również wypracowana metodyka i dobra komunikacja.
– Większość naszych usług była realizowana jako projekty Agile. Dzięki temu byliśmy bardzo elastyczni, a jednocześnie mogliśmy realizować usługi dla klientów zdalnie. Na podstawie wymagań mogliśmy wytworzyć oprogramowanie i bardzo szybko oddać je do weryfikacji zamawiającemu – wyjaśnia Dariusz Adamowski.
Jaka zatem przyszłość czeka branżę technologiczną w sektorze mobile? – Zgodnie z naszymi obserwacjami, perspektywy są pozytywne. W szczególności dotyczy to tych projektów, których celem jest automatyzacja i optymalizacja pracy ludzkiej w przemyśle i w biznesie, między innymi w działach technicznych, administracji oraz kadr i płac – podsumowuje Dariusz Adamowski.
Jeśli zatem praca poszczególnych działów w firmie wymaga usprawnienia, warto wziąć pod uwagę możliwości, jakie dają aplikacje mobilne. W tym obszarze natomiast, szczególnie w przypadku narzędzi skierowanych do licznych użytkowników, najlepszym rozwiązaniem może okazać się technologia Xamarin. Eksperci Sii z sukcesem realizują takie projekty dla wielu polskich i zagranicznych firm dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, wystarczy skontaktować się z nami.