Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Co łączy robotykę i tenisa stołowego? Dowiedz się więcej o nowym laboratorium robotyki Sii Wrocław stworzonym w ramach Programu Sponsoringu Pasji

Co łączy robotykę i… tenisa stołowego? Jak się okazuje, nietypowe zestawienie pasji napędzane przez Team Spirit pozwala realizować pasje i czerpać radość z pracy. We wrocławskim oddziale Sii Polska inżynierowie pracują nad utworzeniem Robotics Workspace – przestrzeni, gdzie wszyscy zainteresowani pracownicy będą mieli szansę spróbować swoich sił w budowaniu robotów i inteligentnych urządzeń, a także poćwiczyć grę w tenisa stołowego. Inicjatywa jest realizowana w ramach Programu Sponsoringu Pasji.

Od koncepcji do projektu

Wszystko zaczęło się od gry w tenisa stołowego. Zmagając się z wyzwaniami i wymagającymi zadaniami dnia codziennego, kilku inżynierów z wrocławskiego oddziału Sii Polska postanowiło spotykać się regularnie w biurze podczas gry w tenisa stołowego. To była świetna przerwa, żeby się trochę rozluźnić, zintegrować, pobawić i złapać nową perspektywę na bieżące zadania w projektach. Wiele bugów zostało naprawionych podczas szybkiej wymiany zdań, doświadczeń i piłek!

– Z czasem coraz więcej osób zaczęło się przyłączać lub nas obserwować – opowiada Michał Wagner, Software Engineer w Sii Polska. Pomiędzy grami a mnóstwem inspirującej pracy zaczęła się rodzić idea stworzenia technologicznej przestrzeni poświęconej robotyce. Nasze umiejętności i doświadczenie są bardzo zróżnicowane, jesteśmy inżynierami oprogramowania, programistami systemów wbudowanych i mobilnych, testerami, menedżerami, specjalistami IT. Chcemy połączyć naszą pasję do programowania z inną miłością: grą w tenisa stołowego. Wierzymy, że dzięki tej prostej grze nasze relacje stają się silniejsze, łatwiej i lepiej się komunikujemy, a nasza praca też staje się bardziej wydajna – dodaje Michał.

Uwaga, robot w budowie!

Istnieją roboty treningowe do tenisa stołowego, które po prostu rzucają piłeczki, są hałaśliwe i działają dobrze podczas szybkiego treningu, ale nie pokazują graczowi, jakie położenie i ruch rakietki jest potrzebny do wysłania piłki. Inżynierowie z Sii Polska tworzą unikalny nowy typ robota, który pozwoli graczom zobaczyć rakietkę i nauczyć się, jak wykorzystać tę informację do jeszcze lepszego treningu. Prace się rozpoczęły i potrwają co najmniej do końca roku, a już teraz gracze we Wrocławiu korzystają z prostego robota TIBHAR.

– Trening z maszyną do tenisa stołowego jest świetny, ale oznacza również, że wiele piłeczek może szybko wypełnić całą salę. Nowy typ robota zbierającego piłeczki, wykorzystujący rozpoznawanie obrazu, będzie działał zwinniej i inteligentniej niż typowe roboty odkurzające. Pozwoli to na szybsze wznowienie treningu i zwiększenie bezpieczeństwa podczas gry – podkreśla Michał Wagner. W ramach projektu realizowanego w Programie Sponsoringu Pasji planujemy też warsztaty z robotyki dla dzieci pracowników i oczywiście lekcje pokazowe z naszym robotem! – podsumowuje.

Ambicja i Team Spirit napędzają działanie

Od ponad miesiąca wszyscy pracownicy wrocławskiego biura mają dostęp do treningów z robotem ping-pongowym i cieszą się one dużą popularnością. Społeczność tenisa stołowego w oddziale rozrosła się z 32 do 48 aktywnych graczy.

Równocześnie trwają prace nad drukami 3D potrzebnymi do opracowania robota Sii: w pokoju przeznaczonym na pracownię robotyczną inżynierowie uruchomili i przetestowali dwie drukarki 3D. Team projektowy stale się powiększa: obecnie dołączyły 3 osoby, które będą wspierać zespół od strony oprogramowania.

– Realizacja projektu Robotics Workspace jest możliwa dzięki dotacji uzyskanej z Programu Sponsoringu Pasji, na który Sii Polska przeznacza co roku ok. 500 000 zł – mówi Katarzyna Domańska, CSR Manager, odpowiedzialna za Program. Cieszę się, że realizujemy wspólnie obok pasji sportowych i kulturalnych także te technologiczne i że pozwalają one na rozwijanie kluczowych kompetencji naszych inżynierów. Powstają przy tym interdyscyplinarne zespoły, które realizują projekty, takie jak np. budowa symulatora samochodów wyścigowych w Gdańsku czy konstrukcja sumo-robota w Katowicach – dodaje.

Chcesz rozwijać swoje kompetencje techniczne, sportowe i kulturalne ze wsparciem Programu Sponsoringu Pasji? Chcesz dzielić swoje technologiczne hobby z koleżankami i kolegami z zespołu? Sprawdź oferty i aplikuj!

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?