Confitura 2017 – warszawskie święto Javy
Confitura to największe w Polsce wydarzenie dedykowane społeczności programistów Java. Każdego roku bierze w niej udział około 1 400 osób. Specjaliści dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat nowych technologii podczas sesji i przerw. Konferencja jest okazją do nawiązania nowych znajomości i przydatnych kontaktów biznesowych.
Organizatorzy tegorocznej edycji przygotowali wiele prelekcji, o zróżnicowanej tematyce. Będzie mowa m.in. o: stosowaniu DDD, klientach HTTP czy podstawach bezpieczeństwa aplikacji webowych. Jeżeli mowa o aplikacjach to prelegenci postarają się również odpowiedzieć na pytanie, czy firma może obyć się bez działającej aplikacji czy baz danych. Na uczestników czeka również prezentacja o OData w Javie czyli wprowadzenie do Apache Olingo. To tylko niektóre z wielu ciekawych zagadnień przygotowanych przez prelegentów. Całość programu można znaleźć na stronie Confitury.
„Podczas tego wydarzenia firma, która występuje jako jeden z partnerów, otrzymuje możliwość reklamowania się w specjalistycznym środowisku IT, co bardzo dobrze wpływa na pozytywny odbiór i budowę marki. Przekłada się to na rozpoznawalność firmy wśród inżynierów i ułatwia pozyskanie nowych, kompetentnych pracowników. Ze względu na bardzo dużą popularność i profesjonalne przygotowanie Confitura jest prestiżową imprezą, w której firmy konsultingowe oraz softwarowe powinny uczestniczyć. Nie bez powodu postanowiliśmy zostać srebrnym partnerem konferencji” – mówi Tomasz Czerwonka, architekt rozwiązań z Centrum Kompetencyjnego Sii Polska.
Z punktu widzenia uczestnika Confitura daje możliwość poznania wielu ciekawych osób, posłuchania „o czym się mówi” i jakie są obowiązujące trendy w branży programistycznej. Spotkania te są zawsze inspiracją do poznania czegoś nowego, nakłaniają do spróbowania wyjścia ze swojej strefy komfortu, żeby sprawdzić w praktyce nową technologię, framework czy bibliotekę. Z całą pewnością uczestnictwo w konferencji Confitura to okazja do doskonalenia swoich umiejętności programistycznych w tym języku oraz możliwość poznania nowości i smaczków Javowego świata. Można także zobaczyć jak myślą i pracują inni. Dzięki tej zdrowej konkurencji mamy lepszy ogląd na to w jakim kierunku my sami chcielibyśmy się rozwijać.
Co ciekawe, Confitura w pierwszych latach była wydarzeniem, na które można było przyjść bezpłatnie, lecz ze względu na ogromną popularność wprowadzono płatne wejściówki. Organizatorzy postanowili zrobić przy okazji konferencji coś dobrego dla innych i organizują co roku aukcję wejściówek na wydarzenie za pośrednictwem portalu Allegro Charytatywni. Chętnych na wydarzenie nie brakuje, a dostępne bilety rozchodzą się w okamgnieniu. Mimo sporej liczy dostępnych wejściówek, wciąż pozostaje duża ilość osób, które nie zdobyły swojego biletu wstępu.
Popularność konferencji wynika bezpośrednio z popularności języka Java, który był jednym z pierwszych języków, w którym programowało się dużo łatwiej niż w konkurencyjnym C++. Historycznie Java zyskała rzesze fanów także ze względu na możliwość programowania na wiele różnych platform jednocześnie w tym także na urządzenia mobilne. Od wczesnych lat 90, aż do teraz powstało wiele systemów, produktów, aplikacji na bazie tego języka. Dodatkowym i silnym atutem Java zawsze jest to, że istnieje mnóstwo darmowych narzędzi, baz danych, serwerów aplikacyjnych, z których można tworzyć zaawansowane platformy i systemy. Java jest również stosunkowo prostym językiem programowania, a w Internecie można znaleźć wiele materiałów do nauki. Trudność programowania w tym języku polega czasami na tym, że z wielu różnych frameworków trzeba wybrać te odpowiednie dla siebie i na nich oprzeć swoje rozwiązanie. Czasami trudniej nauczyć się nowego frameworku, niż podstaw samego języka programowania.”
„W Sii dostrzegamy ciągle rosnący potencjał tego języka. Mamy sporą liczbę programistów Java, którzy pracują w różnych zespołach – zarówno w firmie, jak i po stronie klienta w różnych formach outsourcingu: body leasing, team leasing czy managed services. W samym Centrum Kompetencyjnym Application Services jest to grupa około 30 pracowników. Udało nam się w zespole wypracować dobre podstawy procesu wytwórczego, opartego o najnowsze technologie takie jak Angular, Vaadin, Spring oraz produkty firmy Atlassian. Kładziemy mocny nacisk na rozwój naszych pracowników i ich umiejętności, dlatego regularnie organizujemy szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne” – dodaje Tomasz Czerwonka.
Konferencja Confitura odbędzie się 1 lipca 2017 roku, od godziny 9.00 do 19.00 w Centrum Konferencyjnym przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie.