Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

“Dzielenie się wiedzą to wkład w rozwój świata”. Anastasiia Naiboikina – inżynierka z misją

Sii niedawno świętowało przekroczenie liczby 4 000 pracowników. „Power People” to osoby, które podchodzą do swojej pracy z prawdziwą pasją i stanowią inspirację dla swojego otoczenia. Jedną z nich jest Anastasiia Naiboikina, Senior Test Development Engineer w Sii, wielokrotna prelegentka na meet-upach i konferencjach testerskich, która w swoim rozwoju zawodowym kładzie bardzo duży nacisk na dzielenia się wiedzą.

Anastasiia Naiboikina, Senior Test Development Engineer jest rozpoznawalna wśród poznańskiej społeczności testerskiej, ponieważ występuje jako prelegentka na meet-upach i konferencjach, m.in. na Agile & Automation Days, Geek Girls Carrots Poznań i na spotkaniach grupy PTAQ (Poznań Testing and Quality Group). Anastasiia opowiada tym dlaczego przy okazji dzielenia się wiedzą korzyści czerpią obydwie strony oraz jak przygotowuje się do wystąpień i co jest jej siłą napędową.

Zacznijmy od tego czym zajmujesz się w Sii na co dzień?

Obecnie jako Senior Test Development Engineer w Sii zajmuję się projektem inteligentnych domów. Praca na tym stanowisku daje mi możliwość nie tylko analizy jakości projektu, ale również kodowania, co bardzo sobie cenię. To dla mnie idealne połączenie i wymarzona ścieżka kariery, ponieważ uwielbiam kodować i szukać w oprogramowaniu niedoskonałości i obszarów do usprawnień.

W pracy mam bezpośredni wpływ na decyzje dotyczące projektu, w tym optymalizacji rozwiązań. Lubię tworzyć nowe rzeczy, które przyczyniają się do poprawy otaczającego mnie świata. Może to dotyczyć zarówno fragmentów oprogramowania, frameworków, symulatorów, warstw komunikacyjnych, jak i wyników badań – wszystko, co może wnieść określoną wartość do projektu i dla zespołu. Przyznaję, jestem perfekcjonistką! Za niezwykle ważne uważam stworzenie dla siebie i ludzi wokół jak najbardziej dogodnych warunków i komfortu pracy. Jeśli daną rzecz da się zautomatyzować, zawsze podejmę wyzwanie, by zoptymalizować wysiłek zespołu. Naturalnie, takie zadania bywają trudne i czasochłonne, ale ostatecznie to rodzaj inwestycji, na której skorzystamy. Dodatkowo, to doskonała okazja do zdobywania nowych doświadczeń podczas ich wdrażania.

Brzmi to jak sytuacja win-win. Skąd w Tobie ta potrzeba dzielenia się wiedzą?

Jak już wspomniałam, lubię podejmować się wszelkiego rodzaju usprawnień. Mam tu na myśli zarówno pracę nad własnym rozwojem, jak i otaczającego mnie świata. Dzielenie się wiedzą to jeden ze sposobów na to – sprawia, że beneficjentami są obydwie strony, pomaga się rozwijać.

Z mojego punktu widzenia główną ideą stojącą za wszelkiego rodzaju kursami, szkoleniami i mentoringiem, jest zasianie w odbiorcach ciekawości i pokazanie im, jak nieograniczone są możliwości, które przed nimi stoją. Muszą być jednak przy tym dociekliwi. Dzieląc się wiedzą, chcę zachęcić innych do robienia wielkich rzeczy i sprawić, by byli pewni siebie. Chcę, żeby wszyscy uwierzyli, że „sky is not the limit”!

A czy sama masz swoich mentorów czy wolisz raczej doszkalać się samodzielnie uczestnicząc w meet-upach i konferencjach?

Wierzę w moc rozwiązywania problemów wspólnie, w związku z czym zawsze miałam wokół siebie mentorów. Miałam szczęście na początku swojej drogi zawodowej spotkać kilka niezwykle wartościowych osób. Jedną z lekcji, jakie wyniosłam z tego czasu, było to, że najlepsze decyzje to te, które weryfikuje się z paroma źródłami. Obecnie bardzo często konsultuję się z koleżankami i kolegami z zespołu oraz z osobami ze społeczności, której jestem członkiem.

Oczywiście uczestniczę również w różnego rodzaju konferencjach i meet-upach. Jednym z moich ulubionych jest TestBash organizowany przez Ministry of Testing. Lubię też brać udział w wydarzeniach skierowanych do programistów i DevOps, by dowiedzieć się więcej o inżynierii.

Jak przygotowujesz się do prezentacji?

Najpierw tworzę listę tematów, jakie chcę przekazać odbiorcom. Później zazwyczaj zaczynam improwizować i opowiadać o nich w formie monologu do samej siebie, by zobaczyć jak moje założenia i pomysły do siebie pasują, czy tworzą spójny, logiczny ciąg. W trakcie robię notatki. Na koniec, jeśli jest to wymóg, tworzę slajdy do prezentacji, której najważniejszą częścią jest wyszukanie zabawnych obrazków.

Moją małą tajemnicą jest fakt, że tworzenie slajdów przychodzi mi z trudem. Nie przepadam za tym etapem procesu, ponieważ czuję, że zakłócają płynność opowiadanych przeze mnie historii. Wolę prowadzić czysto praktyczne spotkanie lub sesję kodowania na żywo.

O czym było Twoje ostatnie wystąpienie?

Tematem mojej ostatniej prezentacji była „Automatyzacja automatyzacji”. Pomimo tego, że temat może wskazywać na automatyzację testów, dotyczył on integracji ciągłej. Opowiadałam o automatycznym generowaniu zadań Jenkinsa oraz sposobach ich implementacji w projektach. Zgodnie z tradycją, część przeprowadziliśmy również w formie praktyki i kodowania na żywo.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Anastasii w temacie testowania opublikowanym na łamach <bloger_sii/>, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem optymalizacji pod hasłem „Reaching object-oriented environmental elegance”. Osoby zainteresowane przyszłymi wydarzeniami z udziałem Anastasii oraz pozostałymi organizowanymi przez Sii eventami zapraszamy do dołączenia do dedykowanej grupy na Facebooku.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?