Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Gdy wiodący dostawca usług spotyka doskonały produkt – partnerstwo Sii z firmą Tricentis

Sii zostało oficjalnym partnerem firmy Tricentis, która stworzyła najnowocześniejszą na rynku platformę wspierającą testowanie oprogramowania w procesach wytwórczych Agile i DevOps.Dzięki doświadczeniu inżynierów z Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych Sii, Tricentis będzie mogło oferować swoje rozwiązanie w zakresie Continuous Testing dedykowane międzynarodowym korporacjom i pomagać klientom w zakresie transformacji cyfrowej (Digital Transformation).  Zobacz, jakie korzyści przyniesie ta współpraca i jak usługi testowania oprogramowania będą realizowane w przyszłości.

Z radością informujemy o nawiązaniu oficjalnego partnerstwa z firmą Tricentis, która stworzyła platformę Tosca skupiającą się na Continuous Testing (testowanie ciągłe). Dzięki temu rozwiązaniu proces testowy zostanie znacząco przyśpieszony i pozwoli nadążyć za szybką realizacją procesu wytwarzania oprogramowania jakie wymuszają Agile i DevOps. Gartner uznał Tricentis za lidera rynku trzy lata z rzędu: w 2015, 2016 i 2017 roku umieszczając Tricentis w czołówce swjego Magic Quadrant for Software Test Automation. Podobnie zrobił Forrester w swoim raporcie Forrester Wave for Functional Automation Tools i firma doradcza IDC.

— Sii zdecydowało się na partnerstwo z firmą Tricentis z kilku powodów. Przede wszystkim jest to globalny lider wśród dostawców rozwiązań wspierających testowanie oprogramowania. Ponadto, Tricentis inwestuje ogromne środki w rozwój swojego flagowego produktu Tosca, co z każdym rokiem powiększa jego przewagę nad rozwiązaniami konkurencyjnymi. Jednak najważniejszym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na współpracę jest to, że Tricentis doskonale czuje potrzeby biznesowe, jak DevOps oraz transformacja cyfrowa, i tworzy swój produkt tak, by odpowiadał na te potrzeby i rozwiązywał problemy, z którymi nasi klienci mierzą się na co dzień. Co więcej, Tricentis zatrudnia wspaniałych fachowców z dziedziny testowania oprogramowania, którzy mają bogate doświadczenie i potrafią przełożyć to na doskonały produkt — mówi Marcin Laksander, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych w Sii.

Z drugiej strony, współpraca z Sii jest szansą dla Tricentis na dynamiczną rozbudowę rozwiązania i wzmocnienie pozycji firmy w Polsce. — Renoma Sii jako czołowego dostawcy usług IT i inżynierii w Polsce była dla nas kluczowym czynnikiem decydującym o przystąpieniu do partnerstwa. Jesteśmy przekonani, że stale rosnący zespół ekspertów Sii pomoże nam rozwinąć usługi automatyzacji testów dostarczane dla klientów na całym świecie, a także w Polsce, gdzie pozycja Sii jest już ugruntowana — komentuje Peter Szedlacek, Director of EMEA Channels, Tricentis.

Nowe rozwiązania w testowaniu oprogramowania

Jednym z aspektów partnerstwa Sii z Tricentis będzie wspólna praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami, m.in. Tricentis Tosca – najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną na rynku platformą do Continuous Testing. Ten rodzaj testów jest bezpośrednio związany z procesem DevOps, a automatyzacja testów i integracja z innymi narzędziami, wpływają na przyspieszenie procedury dostarczania produktu. Testowanie, będące istotną częścią tego cyklu, musiało stać się szybkie, a jednocześnie dostarczać odpowiednie dane dotyczące jakości produktu w każdym momencie. Tosca –– łączy wiele różnych aspektów testowania oprogramowania, m.in: projektowanie przypadków testowych, automatyzację testów, zarządzanie i zabezpieczanie danych testowych, a także raportowanie, dzięki którym TOSCA dotrzymuje kroku DevOps i metodyce Agile.

— Platforma Continuous Testing musi być w stanie prezentować właścicielom biznesowym w czasie rzeczywistym informacje o aktualnym statusie zmian, które są wprowadzane przez programistów przed wydaniem produktu. Tosca stworzona przez Tricentis dostarcza właśnie takie dane — mówi Alan Ota, VP Business Development, Tricentis.

Platforma Continuous Testing firmy Tricentis została zaprojektowana w taki sposób, aby testowanie odbywało się szybciej i dzięki temu mogło podporządkować się dynamice procesu dostarczania produktu. Sercem platformy jest technologia „Model-Based Test Automation”, która wykrywa zmiany w testowanej aplikacji i pomaga szybko i łatwo dokonać modyfikacji w testach regresji, aby móc skupić się na testach nowych funkcjonalności.

Rozwiązanie Tricentis koncentruje się na Risk-based testing (podejściu opartym o analizę ryzyka biznesowego). Proces rozpoczyna się od identyfikowania kluczowych ścieżek biznesowych (uwzględniając ryzyko zarówno pod katem częstotliwości występowania, jak i dotkliwości błędu), a następnie przechodzi do optymalizacji zestawu testów, aby pokrycie ryzyka biznesowego było jak największe. W efekcie powstaje bardzo efektywny zestaw testów, które można przeprowadzić szybko, a jednocześnie jest łatwy w utrzymaniu.  Średnio, takie podejście pozwala na uzyskanie znacznie lepszego efektu ochrony przed ryzykiem przy zmniejszonej nawet o 66% liczbie testów.

Intuicyjny interfejs, łatwy do odczytu również dla użytkowników biznesowych sprawia, że automatyzacja testów dotyczących ponad 100 technologii – od aplikacji webowych po pakietowe, jak SAP, SFDC, Oracle, Workday oraz starsze technologie i API – staje się prosta w realizacji. Proces może być przeprowadzony bez konieczności pisania skryptów do automatyzacji testów, co eliminuje dodatkowe problemy związane z ich zarządzaniem.

Trzy najczęstsze problemy pokonane dzięki wspólnemu wysiłkowi

Rola specjalistów z Centrum Kompetencyjnego Usług Testowych Sii polega na wspieraniu klientów firmy Tricentis w implementacji oraz prowadzeniu testów z wykorzystaniem platformy Tricentis Tosca.

— Nasza oferta została wzbogacona o usługi testowania oparte na Model-based oraz Risk-based testing, dzięki czemu możemy pomóc klientom usprawnić i przyśpieszyć proces DevOps. Testowanie przestało już być wąskim gardłem w metodyce Agile, a stało się źródłem cennej informacji zwrotnej dotyczącej jakości testowanego oprogramowania. Nasz team ekspertów pracujący przy platformie Tosca cały czas dynamicznie rośnie i obecnie jesteśmy gotowi, aby przeprowadzać naszych klientów przez proces transformacji cyfrowej — mówi Szymon Wróblak, Sii’s Testing Business Development Manager.

Posiadając 12-letnie doświadczenie w dostarczaniu usług testowych, Sii uznaje platformę Tricentis Tosca za najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku, które stanowi odpowiedź na trzy najpowszechniejsze problemy. Pierwszy z nich dotyczył wysokiego kosztu utrzymania automatyzacji testów. Z platformą Tosca jest on zdecydowanie niższy, dzięki podejściu eliminującemu skrypty (Model-Based). Testerzy manualni mogą łatwo zautomatyzować testy i utrzymywać je nawet dla skomplikowanych systemów.

Drugi problem, jakim było tworzenie i utrzymanie odpowiednich danych testowych, został rozwiązany poprzez funkcjonalność pozwalającą na stworzenie syntetycznych danych lub wykorzystanie danych produkcyjnych, które zostają zanominowane i mogą być wykorzystywane do testów bez obawy o naruszenie postanowień RODO.

Ostatnim wyzwaniem było umożliwienie wykonywania testów aplikacji niezależnie od dostępności innych systemów lub podsystemów, z którymi testowane oprogramowanie się integruje, a jakie mogą być niedostępne podczas sesji testów. Rozwiązaniem okazało się wykorzystanie funkcjonalności wirtualizacji usług, która zapewnia zespołowi testującemu możliwość prowadzenia testów niezależnie od pozostałych systemów, poprzez zaślepianie systemów zależnych i symulację komunikacji międzysystemowej.

Jak usługi testowe będą realizowane w przyszłości?

Sii jest liderem usług testowych w Polsce obsługującym wielu klientów w kraju i za granicą. Spółka współpracuje z firmami z różnych branż, m.in. bankowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz ubezpieczeniowej. Większość klientów Sii chce wdrażać zmiany w swoim oprogramowaniu jak najczęściej. Nie da się tego osiągnąć bez rozwiązań Continuous Testing dlatego popyt na produkty firmy Tricentis jest w Polsce ogromny.

— Przyszłość testowania oprogramowania wiąże się z automatyzacją. Celem nie jest zastąpienie człowieka powodowane chęcią zmniejszenia kosztów. Chodzi o to, aby firmy mogły wprowadzać częste zmiany w swoich systemach i w efekcie pozostawać konkurencyjnymi. Do tego potrzebne są precyzyjne i szybkie testy regresji potwierdzające prawidłowe działanie systemów informatycznych. Człowiek nie jest w stanie manualnie wykonać tysięcy testów w ciągu godziny czy nawet minut, a testy automatyczne są w stanie to zrobić — podsumowuje Marcin Laksander.

Zachęcamy wszystkie firmy przechodzące transformację cyfrową do kontaktu z Sii i zapoznania się z możliwościami platformy Tosca. Rozwiązując popularne problemy pojawiające się w trakcie testowania, pozwala ona na przyspieszenie procesu DevOps i pracę zgodnie z wymaganiami metodyki Agile. Postaw na Continuous Testing. Kliknij na obrazek poniżej i zobacz, co możemy ci zaoferować.

sii testing

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?