Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Inżynieria to dla nich więcej niż pasja – poznaj technologiczne projekty kobiet z Sii

23. czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii. To kampania pod patronatem UNESCO, która od 2016 roku celebruje osiągnięcia kobiet w dziedzinach ścisłych. Z tej okazji postanowiliśmy zapytać ekspertki z Centrum Kompetencyjnego Inżynierii o to, czym zajmują się na co dzień oraz co najbardziej lubią w swojej pracy.

Różnorodne kompetencje specjalistek z Sii

W Centrum Kompetencyjnym Inżynierii pracują ekspertki z zakresu m.in. automatyki, robotyki, konstrukcji mechanicznej, programowania sterowników PLC czy programowania systemów MES oraz aplikacji SCADA. Na co dzień tworzą projekty dla klientów z takich branż jak automotive czy intralogistyki. Jednocześnie zespół Sii Polska wciąż dynamicznie się rozwija – bierzemy udział w licznych projektach dla międzynarodowych klientów, dlatego stale poszukujemy nowych talentów i poszerzamy nasz team w oddziałach na terenie całej Polski.

– Jestem programistką systemów MES oraz aplikacji SCADA – mówi Magdalena Marks, inżynier ds. oprogramowania w Sii Polska. – Tworzę system, który łączy dane z różnych źródeł i prezentuję je sposób przyjazny dla operatora. Przykładowo: pobieram dane o tym, jaki produkt ma być wykonany w fabryce według harmonogramu przygotowanego przez planistę lub analityka. Następnie pobieram informacje o recepturze/nastawach z bazy danych. W kolejnym kroku programuję komunikację, aby informacje te dotarły do maszyn odpowiadających za produkcję. Finalnie, prezentuję wszystko na monitorze, dzięki czemu operator może zmienić nastawy danej produkcji lub po prostu skontrolować cały proces, sprawdzić temperaturę czy inne parametry – dodaje.

Inżynieria to dla nas więcej niż praca

Skąd zainteresowanie dziedzinami ścisłymi? Ekspertki Sii Polska już od najmłodszych lat rozwijały pasję do technologii. – Zawsze byłam ciekawa, jak działają przedmioty i dlaczego właśnie akurat w ten sposób. Ponadto, mój dziadek był pracownikiem Politechniki Gdańskiej i spędzałam tam sporą część wakacji. Chodziłam z nim po pracowniach i z zaciekawieniem patrzyłam na wszystkie kable i druty. Po latach, poszłam na ten sam wydział, na którym pracował – mówi Magdalena Marks.

– Pracuję jako Mechanical Design Engineer, od ponad 2,5 roku projektuję przeróżne narzędzia umożliwiające serwis maszyn dla klienta z branży półprzewodników – mówi Katarzyna Suwińska z Sii Polska. – Od dziecka każde wakacje spędzałam w warsztacie samochodowym z dziadkiem, który we mnie i w bracie rozpalał zamiłowanie do motoryzacji i techniki i tak już pozostało. Jako inżynier, najbardziej cenię sobie różnorodność. Każda faza projektu wiąże się z innym zakresem prac i innymi zadaniami do zrealizowania. Jednego dnia są to obliczenia, innego dnia modelowanie 3D, a jeszcze innego rysunki 2D. Dzięki takim zmianom w ramach różnych zadań, ani przez chwilę nie czuje monotonni w pracy – dodaje.

Sii Polska stawia na rozwój i pasję

Praca w Centrum Kompetencyjnym Inżynierii to nie tylko ciekawe projekty realizowane dla klientów z całego świata. Sii stawia przede wszystkim na rozwój swoich pracowników dzięki Programowi Sponsoringu Pasji, mogą oni bez przeszkód realizować dodatkowe projekty i spełniać (nie tylko konstruktorskie) marzenia. Specjalistki z obszaru inżynierii z Sii Polska już skorzystały z tej możliwości.

– Projekt, z którego jestem najbardziej dumna to DMI Robot wykonany z ramienia Sii dla marki Bombardier oraz Siimulator, czyli symulator wyścigów, zaprojektowany po godzinach pracy i sfinansowany z Programu Sponsoringu Pasji. Oba te projekty były realizowane w interdyscyplinarnych teamach, co wiązało się ze zdobywanie doświadczenia w innych sektorach inżynierii i poszerzaniem horyzontów – mówi Katarzyna Suwińska.

– Lubię to, że ta praca ciągle się zmienia. Każdy projekt różni się od poprzedniego. Ponadto, technologia idzie cały czas naprzód, wychodzą nowe wersje programów czy zmieniają się trendy. To wszystko powoduje, że ciężko o nudę – mówi Magdalena Marks. Cieszy mnie każdy wdrożony projekt. Najbardziej satysfakcjonuje mnie, gdy widzę, że osoby pracujące na co dzień z moim systemem są zadowolone. Miło mi jak słyszę, że to co zrobiłam działa sprawnie, że ma znaczenie. Bo przecież wszystko to co robię w Sii, ma ułatwiać im codzienną pracę – dodaje.

Dołącz do zespołu inżynierii Sii.

Dowiedz się więcej o Siimulatorze i Programie Sponsoringu Pasji.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?