Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Jak efektywnie rozwijać oprogramowanie sterujące napędami hybrydowymi pomimo odległości i pandemii?

Schaeffler, jedna z największych na świecie firm rodzinnych, która jest ekspertem w dziedzinie innowacyjnych, zrównoważonych technologii, produktów i usług, wybrała Sii jako partnera do symulacji komputerowej. Firma ma kluczowe znaczenie dla rozwoju oprogramowania do samochodów hybrydowych takich producentów jak Volkswagen, Honda i DAF. 

Przed rozpoczęciem podróży wybierz odpowiedniego partnera

Grupa Schaeffler jest niemieckim producentem elementów tocznych dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i innych sektorów. Na terenie Słowacji Schaeffler wytwarza systemy do mechanizmów  napędowych i podwozi, a także rozwiązania w zakresie łożysk tocznych i ślizgowych do szerokiej gamy zastosowań przemysłowych. Firma jest ekspertem oferującym innowacyjne technologie, produkty i usługi w obszarze napędów niskoemisyjnych, elektromobilności, Przemysłu 4.0, cyfryzacji i energii odnawialnych. Przedsiębiorstwo technologiczne produkuje również wysoce precyzyjne komponenty do układów napędowych. W 2020 r. Schaeffler Group osiągnęła przychód rzędu 12,6 mld euro. Zatrudniając około 83 900 pracowników, Schaeffler jest jedną z największych firm rodzinnych na świecie i posiada globalną sieć zakładów produkcyjnych, placówek badawczo-rozwojowych oraz firm handlowych z około 200 lokalizacjami w ponad 50 krajach.

Współpraca Sii Polska z Schaefflerem rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku. Ponieważ jesteśmy dostawcą dobrze znanym innym polskim firmom, staliśmy się również atrakcyjnym partnerem dla klientów zagranicznych. Początkowe rozmowy dotyczyły przede wszystkim naszej działalności, realizowanych projektów oraz możliwości wsparcia w obszarze R&D.

Następnie określcie wspólny cel i jasny plan na przyszłość

Schaeffler miał trudności ze znalezieniem doświadczonych inżynierów na słowackim rynku. Równocześnie firma podjęła decyzję o rozbudowie działu badawczo-rozwojowego, więc potrzeba zatrudnienia profesjonalistów stała się priorytetem. Schaeffler znał rynek polski, Sii było więc postrzegane jako naturalny partner do współpracy międzynarodowej.

W lipcu 2021 r. Schaeffler zgłosił sprecyzowane zapotrzebowanie w obszarze R&D na doświadczonych programistów software/hardware specjalizujących się w symulacji komputerowej (Matlab/Simulink). 

– Wstępnie ustaliliśmy wszystkie wymagania dotyczące współpracy oraz zakres obowiązków naszych inżynierów i po upływie zaledwie kilku tygodni mieliśmy już czteroosobowy zespół gotowy do rozpoczęcia pracy na początku września. Przez pierwszy tydzień w biurze klienta w regionie Kysuce na Słowacji, a następnie w pełni zdalnie, z możliwością odbywania podróży służbowych na Słowację. Dynamika pracy i wielkość zespołu jest uzależniona od konkretnych potrzeb firmy Schaeffler, którą Sii wspiera ekspercką wiedzą. Rozpoczęcie projektu z Schaefflerem jest dla nas prawdziwym kamieniem milowym. Mamy nadzieję na wzmocnienie naszej współpracy i rozwój na innych rynkach – mówi Kamil Korziuk, Head of Automotive Industry w Sii Polska

Początek partnerstwa przebiegł bardzo płynnie. Po zdefiniowaniu głównego zadania, jakim jest opracowanie oprogramowania sterującego systemami elektrycznymi przeznaczonymi do hybrydowych układów napędowych, mogliśmy rozpocząć rekrutację najbardziej doświadczonych inżynierów oprogramowania i sprzętu. Schaeffler zaakceptował wybrany zespół bez większych zastrzeżeń. Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19, zespołowi Sii udało się sprawnie rozpocząć tygodniowe wdrożenie w słowackiej fabryce przedsiębiorstwa. Po przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji – szkoleń, informacji o zakładzie i produktach oraz strukturze organizacji, zespół był gotowy do pracy zdalnej. Do tej pory inżynierowie Sii przeprowadzili testy na wybranych podsystemach w oparciu o uprzednio zdefiniowane scenariusze, wdrożyli funkcjonalności związane z routingiem sygnałów i identyfikowalnością systemów oraz przyczynili się do rozwoju prototypu podsystemu sterowania momentem obrotowym. Co najważniejsze, ich zadania zostały zweryfikowane, zaakceptowane i zintegrowane przez klienta.

Na koniec podziel się efektem z innymi

– Schaeffler zyskał solidnego partnera biznesowego i doświadczony zespół IT. Nasza udana współpraca ma kluczowe znaczenie dla rozwoju oprogramowania do samochodów hybrydowych takich producentów jak Volkswagen, Honda i DAF ­– mówi Francis Moebs, Electric Drive System Manager w Schaeffler Slovakia.

Z perspektywy Sii projekt udowadnia, jak dobrze zarządzamy pracą zdalną. Każdy z członków naszego zespołu pochodzi z innego miasta, a mimo to udaje nam się podtrzymywać ducha współpracy i dostarczać naszym klientom wysokiej jakości rozwiązania. 

Poznaj więcej projektów Sii dla sektora motoryzacyjnego i skontaktuj się z naszym ekspertem Kamilem.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?