Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Jak znaleźć pracę w branży IT? Poznaj historie uczestników szkoleń Sii

Szkolenia z serii Zostań Specjalistą IT są organizowane przez Sii już od 6 lat. Skorzystało z nich ponad 2 000 osób, które postanowiły zmienić swoją ścieżkę kariery i wejść do branży technologicznej. Przeczytaj historie Zuzanny, Magdaleny i Michała, którzy po ukończeniu naszych kursów znaleźli pracę w Sii Polska.

Czym zajmowaliście się, zanim podjęliście decyzję o zmianie ścieżki kariery i co zmotywowało Was do takiej zmiany?

Zuzanna Stanisławska, absolwentka szkolenia Zostań Analitykiem Biznesowym, Konsultant w Sii Polska: Byłam Managerem ds. marketingu w dużej globalnej firmie, a jeszcze wcześniej pracowałam w agencjach reklamowych. Zdecydowałam się na zmianę, bo zależało mi na wejściu do branży IT, którą postrzegam jako bardzo przyszłościową. Jest to obszar, który daje mnóstwo możliwości rozwoju, szybko się zmienia i stawia przed pracownikami dużo wyzwań.

Magdalena Podemska, absolwentka szkolenia Zostań Testerem, Junior Test & Analysis Engineer w Sii Polska: W poprzedniej pracy byłam skrzypaczką – koncertmistrzem orkiestry symfonicznej, co wiąże się z zajętymi wieczorami oraz sporą liczbą wyjazdów. Postanowiłam w życiu spróbować czegoś nowego, a do tego zostałam mamą i dlatego chciałam uwolnić wieczory w moim grafiku. Bardzo zależało mi, żeby robić nadal coś pomysłowego, interesującego, wciągającego i ambitnego. Coś, w czym dalej będę specjalistą i będę mogła się rozwijać.

Michał Węsierski, absolwent szkolenia Zostań Developerem Java, Junior Software Engineer w Sii Polska: Pracowałem w dziedzinie bardzo pokrewnej do IT – zajmowałem się programowaniem sterowników PLC, a konkretnie urządzeń w lakierniach samochodowych. Niestety moja praca wiązała się z bardzo częstymi wyjazdami służbowymi, dlatego zdecydowałem się na zmianę. Zależało mi na zatrudnieniu w branży, która jest bliska temu, co robię, a jednocześnie da mi możliwość pracy na bardziej elastycznych warunkach i więcej czasu na życie prywatne. Stąd wybór IT.

Dlaczego zdecydowaliście się na szkolenie Sii?

Z.S.: Szukałam obszaru, który pozwoliłby mi wykorzystać wiedzę, którą już zdobyłam w trakcie mojej kariery zawodowej. Dodatkowo – mam umiejętności analityczne, których niestety wcześniej nie miałam okazji wykorzystywać w pełni. Dlatego, po sprawdzeniu różnych możliwości rozwoju w obszarze IT, zainteresowała mnie analiza biznesowa. Na szkolenie Zostań Analitykiem Biznesowym Sii trafiłam w sieci, a do zapisu przekonały mnie m.in.: dobrze przygotowane merytoryczne materiały, opinie innych uczestników szkoleń oraz webinar poświęcony pracy analityka biznesowego, które znalazłam na stronie Sii.

M.P.: Wszystko zaczęło się od tego, że moja koleżanka, również skrzypaczka, która została testerką, poleciła mi książkę o zawodzie testera. Ta ścieżka kariery bardzo mnie zainteresowała i chciałam dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Z kolei druga koleżanka powiedziała mi o kursie Zostań Testerem organizowanym przez Sii. Program szkolenia wyglądał bardzo obiecująco, więc zdecydowałam się wziąć w nim udział.

M.W.: Mam kilku znajomych, którzy pracują w Sii i rekomendowali mi tę firmę. Spodobało mi się też to, że po kursie istnieje możliwość odbycia stażu w firmie – z doświadczenia wiem, że to dużo uczy o faktycznej pracy na danym stanowisku, a pracodawcy przychylnie patrzą na takie doświadczenie.

Jak wspominacie sam kurs?

Z.S.: Od samego początku byłam zachwycona szkoleniem! Kurs pokazywał pracę analityka bardzo kompleksowo, w różnych ujęciach. Przygotowaliśmy się do certyfikacji, poznaliśmy rolę analizy biznesowej w kontekście zwinnych metodyk prowadzenia projektów, omówiliśmy wiele kwestii technicznych i ćwiczyliśmy w grupach. Mieliśmy też świetnego trenera, który jest nie tylko teoretykiem, ale na co dzień pracuje jako analityk. Ze szkolenia wyniosłam wszystko to, o czym była mowa w opisie kursu.

M.P.: Szkolenie było prowadzone klarownie i upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Prowadzący kurs wysyłali nam dużo dodatkowych materiałów mailowo i oferowali pomoc, jeżeli będziemy mieć pytania. Muszę przyznać, że z chęcią skorzystałam z tej propozycji. Trener poświęcił mi dużo swojego czasu, odpisując na wiele maili, sprawdzając zgłoszone bugi czy napisane przypadki testowe oraz pomagając w znalezieniu odpowiedzi na niektóre pytania do egzaminu ISTQB.

M.W.: Na szkoleniu dostaliśmy bardzo dużą dawkę wiedzy. Poznałem podstawy Javy, dzięki którym mogłem wykonywać powierzone mi w trakcie stażu zadania. Sam staż był rewelacyjny i bardzo dobrze przygotował mnie do pracy w projekcie. Mogłem sprawdzić nie tylko swoją wiedzę w praktyce, ale również poznać narzędzia niezbędne w pracy developera oraz zwinne metodyki pracy – pracowaliśmy w cotygodniowych sprintach, dzień zaczynaliśmy od daily, na którym opisywaliśmy, co zrobiliśmy poprzedniego dnia i co planujemy. Dokładnie tak samo pracuję w obecnym projekcie.

Jak trafiliście do Sii i czym się obecnie zajmujecie?

Z.S.: Już na szkoleniu poznałam wiele osób, które pracują w Sii i rozmowy z nimi pokazały mi, że jest to miejsce, w którym warto pracować. Po zakończonym kursie zostałam przez naszego trenera rekomendowana do Sii i po przejściu procesu rekrutacyjnego dołączyłam do zespołu Centrum Kompetencyjnego Salesforce jako Konsultant Pardot. Na tym stanowisku doskonale łączę moje dotychczasowe doświadczenie w marketingu z umiejętnościami, które zdobyłam na szkoleniu – zajmuję się analizą potrzeb klienta i rekomenduję rozwiązania, które będą najlepsze dla jego biznesu.

M.P.: Po skończonym kursie dostałam telefon z Sii z propozycją odbycia rozmowy o pracę, a następnie trafiłam do dużego projektu w branży farmaceutycznej jako tester manualny. Praca jest bardzo ciekawa i wciągająca, pracuję już prawie rok i jeszcze nigdy nie miałam sytuacji, w której byłabym znudzona swoimi zadaniami, a do tego mój zespół to świetni, pomocni ludzie. Najbardziej podoba mi się ciągłe główkowanie i wyszukiwanie błędów, a znalezione bugi to coś, co tester lubi najbardziej.

M.W.: Po ukończeniu stażu zacząłem pracę dla jednego z klientów Sii – amerykańskiego banku. Co ciekawe, zajmuję się teraz dużo częściej front-endem. Nie jest to zbieżne ze szkoleniem, które ukończyłem, ale bardzo mnie cieszy, bo ciągle się rozwijam i uczę nowych rzeczy. Robię to, co lubię, bo bardzo lubię programować. Zajmuję się głównie zadaniami utrzymaniowymi – naprawianiem luk bezpieczeństwa w aplikacji, poprawianiem funkcji, które przestały działać lub nie działają w pełni z założeniami, naprawą błędów i dodawaniem nowych funkcjonalności.

Jakie macie rady dla osób, które też myślą o przebranżowieniu?

Z.S.: Na pewno warto sprawdzić różne możliwości i ścieżki rozwoju w branży, która nas interesuje oraz porozmawiać z osobami, które wykonują dany zawód, żeby dowiedzieć się więcej o ich pracy. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, jakie umiejętności z poprzedniej pracy można wykorzystać w nowej. Często okazuje się, że nasza nowa ścieżka kariery ma wiele punktów stycznych z obecną.

M.P.: Na początku warto uczestniczyć w webinarach, a jeżeli jest możliwość, to podpytać znajomych, jak wygląda ich praca, zaopatrzyć się w książki i poszukać odpowiednich grup w mediach społecznościowych. Jeżeli jesteś osobą skrupulatną, która lubi dopatrywać się szczegółów i główkować, to myślę, że śmiało możesz zacząć myśleć o karierze testera.

M.W.: Wejść do branży IT na pewno jest łatwiej osobom technicznym, ale znam osoby z wykształceniem humanistycznym, które też świetnie sobie radzą w tym sektorze. Bardzo ważne jest, aby mieć dużo motywacji i samozaparcia. Rzeczy, które na początku wydają się trudne, później stają się zrozumiałe i są dla nas codziennością. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie jest to krótkotrwały proces, ale jeśli ktoś odnajdzie w tym pasję, takie przebranżowienie jest jak najbardziej do zrealizowania.

Myślisz o pracy w IT? Sprawdź nasze szkolenia. Przekonaj się, czy masz naturalne predyspozycje do IT.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?