Jak znaleźć pracę w branży IT? Poznaj historie uczestników szkoleń Sii
Szkolenia z serii Zostań Specjalistą IT są organizowane przez Sii już od 6 lat. Skorzystało z nich ponad 2 000 osób, które postanowiły zmienić swoją ścieżkę kariery i wejść do branży technologicznej. Przeczytaj historie Zuzanny, Magdaleny i Michała, którzy po ukończeniu naszych kursów znaleźli pracę w Sii Polska.
Czym zajmowaliście się, zanim podjęliście decyzję o zmianie ścieżki kariery i co zmotywowało Was do takiej zmiany?
Zuzanna Stanisławska, absolwentka szkolenia Zostań Analitykiem Biznesowym, Konsultant w Sii Polska: Byłam Managerem ds. marketingu w dużej globalnej firmie, a jeszcze wcześniej pracowałam w agencjach reklamowych. Zdecydowałam się na zmianę, bo zależało mi na wejściu do branży IT, którą postrzegam jako bardzo przyszłościową. Jest to obszar, który daje mnóstwo możliwości rozwoju, szybko się zmienia i stawia przed pracownikami dużo wyzwań.
Magdalena Podemska, absolwentka szkolenia Zostań Testerem, Junior Test & Analysis Engineer w Sii Polska: W poprzedniej pracy byłam skrzypaczką – koncertmistrzem orkiestry symfonicznej, co wiąże się z zajętymi wieczorami oraz sporą liczbą wyjazdów. Postanowiłam w życiu spróbować czegoś nowego, a do tego zostałam mamą i dlatego chciałam uwolnić wieczory w moim grafiku. Bardzo zależało mi, żeby robić nadal coś pomysłowego, interesującego, wciągającego i ambitnego. Coś, w czym dalej będę specjalistą i będę mogła się rozwijać.
Michał Węsierski, absolwent szkolenia Zostań Developerem Java, Junior Software Engineer w Sii Polska: Pracowałem w dziedzinie bardzo pokrewnej do IT – zajmowałem się programowaniem sterowników PLC, a konkretnie urządzeń w lakierniach samochodowych. Niestety moja praca wiązała się z bardzo częstymi wyjazdami służbowymi, dlatego zdecydowałem się na zmianę. Zależało mi na zatrudnieniu w branży, która jest bliska temu, co robię, a jednocześnie da mi możliwość pracy na bardziej elastycznych warunkach i więcej czasu na życie prywatne. Stąd wybór IT.
Dlaczego zdecydowaliście się na szkolenie Sii?
Z.S.: Szukałam obszaru, który pozwoliłby mi wykorzystać wiedzę, którą już zdobyłam w trakcie mojej kariery zawodowej. Dodatkowo – mam umiejętności analityczne, których niestety wcześniej nie miałam okazji wykorzystywać w pełni. Dlatego, po sprawdzeniu różnych możliwości rozwoju w obszarze IT, zainteresowała mnie analiza biznesowa. Na szkolenie Zostań Analitykiem Biznesowym Sii trafiłam w sieci, a do zapisu przekonały mnie m.in.: dobrze przygotowane merytoryczne materiały, opinie innych uczestników szkoleń oraz webinar poświęcony pracy analityka biznesowego, które znalazłam na stronie Sii.
M.P.: Wszystko zaczęło się od tego, że moja koleżanka, również skrzypaczka, która została testerką, poleciła mi książkę o zawodzie testera. Ta ścieżka kariery bardzo mnie zainteresowała i chciałam dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Z kolei druga koleżanka powiedziała mi o kursie Zostań Testerem organizowanym przez Sii. Program szkolenia wyglądał bardzo obiecująco, więc zdecydowałam się wziąć w nim udział.
M.W.: Mam kilku znajomych, którzy pracują w Sii i rekomendowali mi tę firmę. Spodobało mi się też to, że po kursie istnieje możliwość odbycia stażu w firmie – z doświadczenia wiem, że to dużo uczy o faktycznej pracy na danym stanowisku, a pracodawcy przychylnie patrzą na takie doświadczenie.
Jak wspominacie sam kurs?
Z.S.: Od samego początku byłam zachwycona szkoleniem! Kurs pokazywał pracę analityka bardzo kompleksowo, w różnych ujęciach. Przygotowaliśmy się do certyfikacji, poznaliśmy rolę analizy biznesowej w kontekście zwinnych metodyk prowadzenia projektów, omówiliśmy wiele kwestii technicznych i ćwiczyliśmy w grupach. Mieliśmy też świetnego trenera, który jest nie tylko teoretykiem, ale na co dzień pracuje jako analityk. Ze szkolenia wyniosłam wszystko to, o czym była mowa w opisie kursu.
M.P.: Szkolenie było prowadzone klarownie i upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Prowadzący kurs wysyłali nam dużo dodatkowych materiałów mailowo i oferowali pomoc, jeżeli będziemy mieć pytania. Muszę przyznać, że z chęcią skorzystałam z tej propozycji. Trener poświęcił mi dużo swojego czasu, odpisując na wiele maili, sprawdzając zgłoszone bugi czy napisane przypadki testowe oraz pomagając w znalezieniu odpowiedzi na niektóre pytania do egzaminu ISTQB.
M.W.: Na szkoleniu dostaliśmy bardzo dużą dawkę wiedzy. Poznałem podstawy Javy, dzięki którym mogłem wykonywać powierzone mi w trakcie stażu zadania. Sam staż był rewelacyjny i bardzo dobrze przygotował mnie do pracy w projekcie. Mogłem sprawdzić nie tylko swoją wiedzę w praktyce, ale również poznać narzędzia niezbędne w pracy developera oraz zwinne metodyki pracy – pracowaliśmy w cotygodniowych sprintach, dzień zaczynaliśmy od daily, na którym opisywaliśmy, co zrobiliśmy poprzedniego dnia i co planujemy. Dokładnie tak samo pracuję w obecnym projekcie.
Jak trafiliście do Sii i czym się obecnie zajmujecie?
Z.S.: Już na szkoleniu poznałam wiele osób, które pracują w Sii i rozmowy z nimi pokazały mi, że jest to miejsce, w którym warto pracować. Po zakończonym kursie zostałam przez naszego trenera rekomendowana do Sii i po przejściu procesu rekrutacyjnego dołączyłam do zespołu Centrum Kompetencyjnego Salesforce jako Konsultant Pardot. Na tym stanowisku doskonale łączę moje dotychczasowe doświadczenie w marketingu z umiejętnościami, które zdobyłam na szkoleniu – zajmuję się analizą potrzeb klienta i rekomenduję rozwiązania, które będą najlepsze dla jego biznesu.
M.P.: Po skończonym kursie dostałam telefon z Sii z propozycją odbycia rozmowy o pracę, a następnie trafiłam do dużego projektu w branży farmaceutycznej jako tester manualny. Praca jest bardzo ciekawa i wciągająca, pracuję już prawie rok i jeszcze nigdy nie miałam sytuacji, w której byłabym znudzona swoimi zadaniami, a do tego mój zespół to świetni, pomocni ludzie. Najbardziej podoba mi się ciągłe główkowanie i wyszukiwanie błędów, a znalezione bugi to coś, co tester lubi najbardziej.
M.W.: Po ukończeniu stażu zacząłem pracę dla jednego z klientów Sii – amerykańskiego banku. Co ciekawe, zajmuję się teraz dużo częściej front-endem. Nie jest to zbieżne ze szkoleniem, które ukończyłem, ale bardzo mnie cieszy, bo ciągle się rozwijam i uczę nowych rzeczy. Robię to, co lubię, bo bardzo lubię programować. Zajmuję się głównie zadaniami utrzymaniowymi – naprawianiem luk bezpieczeństwa w aplikacji, poprawianiem funkcji, które przestały działać lub nie działają w pełni z założeniami, naprawą błędów i dodawaniem nowych funkcjonalności.
Jakie macie rady dla osób, które też myślą o przebranżowieniu?
Z.S.: Na pewno warto sprawdzić różne możliwości i ścieżki rozwoju w branży, która nas interesuje oraz porozmawiać z osobami, które wykonują dany zawód, żeby dowiedzieć się więcej o ich pracy. Dobrym pomysłem jest zastanowienie się, jakie umiejętności z poprzedniej pracy można wykorzystać w nowej. Często okazuje się, że nasza nowa ścieżka kariery ma wiele punktów stycznych z obecną.
M.P.: Na początku warto uczestniczyć w webinarach, a jeżeli jest możliwość, to podpytać znajomych, jak wygląda ich praca, zaopatrzyć się w książki i poszukać odpowiednich grup w mediach społecznościowych. Jeżeli jesteś osobą skrupulatną, która lubi dopatrywać się szczegółów i główkować, to myślę, że śmiało możesz zacząć myśleć o karierze testera.
M.W.: Wejść do branży IT na pewno jest łatwiej osobom technicznym, ale znam osoby z wykształceniem humanistycznym, które też świetnie sobie radzą w tym sektorze. Bardzo ważne jest, aby mieć dużo motywacji i samozaparcia. Rzeczy, które na początku wydają się trudne, później stają się zrozumiałe i są dla nas codziennością. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie jest to krótkotrwały proces, ale jeśli ktoś odnajdzie w tym pasję, takie przebranżowienie jest jak najbardziej do zrealizowania.
Myślisz o pracy w IT? Sprawdź nasze szkolenia. Przekonaj się, czy masz naturalne predyspozycje do IT.