Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Dowiedz się więcej o naszej bezkolizyjnej współpracy z Alstom. Sprawdź, jak Generator Aplikacji zapewnia bezpieczeństwo pociągom, które przemierzają 21 000 km dziennie!

Od 8 lat Sii Polska wspiera firmy kolejowe w wytwarzaniu oprogramowania i urządzeń skupiających się na zwiększeniu bezpieczeństwa milionów pasażerów na całym świecie. Jednym z rozwiązań wykonanym dla firmy Alstom, globalnego lidera branży kolejowej, jest narzędzie do aplikowania systemu liczników osi, które dostarczają informacji stanowiących podstawę prowadzenia bezkolizyjnego ruchu pociągów.

Posiadająca 100 tys. pociągów na świecie, firma Alstom nieustannie inwestuje w zrównoważoną mobilność i technologie cyfrowe. Systemy bezpieczeństwa, napęd alternatywny czy wysokowydajna technologia sygnalizacyjna to tylko niektóre projekty, które zwiększają bezpieczeństwo pasażerów.

Jednym ze wspólnych celów Alstom i Sii Polska było stworzenie Generatora Aplikacji (GA) do aplikowania systemu liczników osi w infrastrukturze kolejowej. Ich zadaniem jest zapewnienie bezkolizyjnego ruchu pociągów poprzez określanie stanu odcinków torowych, zwrotnicowych czy odstawczych oraz dostarczanie tej informacji do systemów sterowania ruchem.

– Praca nad Generatorem Aplikacji rozpoczęła się od spotkań z ekspertami po stronie Alstom. Dzięki temu, mogliśmy dobrze poznać potrzeby klienta. Naszym zadaniem było stworzenie oprogramowania, dzięki któremu większość danych będzie generowana automatycznie, a wprowadzanie elementów będzie się odbywało w wygodny sposób metodą przeciągnij i upuść. Aplikacja miała dostarczać zaawansowanych funkcjonalności i jednocześnie być łatwa w obsłudze – mówi Arkadiusz Stankiewicz, Lider Zespołu w Sii Polska.

W ramach tworzenia Generatora Aplikacji eksperci Sii nie tylko zaprojektowali interfejs użytkownika, ale również zaprogramowali logikę rozmieszczania liczników osi na torach i wyznaczania sekcji (stref kontrolowanych przez liczniki osi). GA to narzędzie umożliwiające budowanie złożonych aplikacji kolejowych – definiowanie relacji i zależności między nimi.

– Liczniki osi odgrywają kluczową rolę w sterowaniu kolejowym. To właśnie dzięki nim wiemy, kiedy dany odcinek toru jest wolny i może tam w sposób bezkolizyjny wjechać kolejny pojazd szynowy – mówi Adam Szczeponik, Product Manager odpowiedzialny za System Liczników Osi. – Jestem bardzo zadowolony z pracy zespołu Sii przy tym projekcie. Dzięki przyjętej metodologii prac, w przypadku której największe znaczenie miały spotkania z zespołem i współpraca, bieżące uszczegółowianie wymagań i reagowanie na pojawiające się podczas realizacji problemy, zagwarantowało nam, że w efekcie powstał produkt, który spełnia nasze oczekiwania – dodaje.

Generator Aplikacji został napisany w języku C#, korzystając ze środowiska Visual Studio 2017. Zespół Sii, który pracował nad rozwiązaniem składał się z dwóch programistów, testera, UX designera, scrum mastera i koordynatora projektu.

– Od kilku lat programuję aplikacje opowiadające na potrzeby kolejnictwa. Tutaj dostaliśmy możliwość wykonania całościowego rozwiązania „pod klucz”, co czyniło moją pracę jeszcze bardziej odpowiedzialną. Myślę, że największym wyzwaniem było stworzenie części aplikacji sprawdzającej poprawność wykonania pracy projektanta, zgodnie z logiką działania systemu i zasad sterowania ruchem kolejowym – mówi Anna Janiczek, .NET Developer w Sii Polska.

Ale to nie koniec prac nad tym rozwiązaniem. – Przed dopuszczeniem narzędzia do użytkowania mamy jeszcze trochę do zrobienia – mówi Adam Szczeponik. – Zgodnie z obowiązującymi normami CENELEC, dla narzędzia tego typu wymagane jest przeprowadzenie procesu walidacji. Tutaj kluczową kwestią jest dostępność dokumentacji takiej jak spis wymagań, specyfikacja testów czy raport z testów. Zastosowanie zwinnej metody prowadzenia projektu z wymaganiami w postaci historyjek użytkownika, dokumentacją oprogramowania w formie skomentowanego kodu, nie do końca wpisuje się w procesy obowiązujące w systemach bezpiecznych. Jednak jestem przekonany, że dzięki wsparciu zespołu projektowego Sii i tę ostatnią fazę uda nam się zakończyć sukcesem – dodaje ekspert Alstom.

Sii Polska od wielu lat rozwija zespoły specjalistów pod kątem realizowanych projektów kolejowych dla firm z Polski i zagranicy. Wśród rozwiązań, które udało się stworzyć jest m.in. symulator ruchu jazdy pociągów w całej Europie, który pomoże w testowaniu zmian parametrów jazdy pojazdów szynowych. Eksperci Sii byli także zaangażowani we wdrożenie systemu diagnostycznego dla kolejki miejskiej w Nowym Jorku czy opracowanie rozwiązania dla linii holenderskich, spełniających najsurowsze kryteria związane z bezpieczeństwem ruchu – Safety Integrity Level – SIL4.

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach, które oferuje Sii Polska dla branży kolejowej – skontaktuj się z nami.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?