Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Konsultant User Experience, czyli nowa ścieżka kariery w obszarze SAP

Już teraz specjaliści User Experience mogą rozwijać swoją karierę w Sii Polska jako konsultanci UI5/Fiori w Centrum Kompetencyjnym SAP. Stanowisko łączy umiejętności z obszaru front-end developmentu, wiedzę z zakresu UX oraz znajomość interfejsu użytkownika SAP. O specyfice pracy w tym obszarze opowiedział Tomasz Polański, Konsultant UI5/Fiori w poznańskim oddziale firmy.

Co warto wiedzieć o SAP Fiori?

Tomasz Polański, Konsultant UI5/Fiori w Sii Polska: SAPUI5/Fiori to stosunkowo nowa technologia – interfejs Fiori jest dostępny na rynku zaledwie od 2013 roku. Dzięki niemu znacznie poprawia się komfort pracy użytkowników, którzy mogą swobodnie korzystać ze znanych im aplikacji, zarówno w chmurze, jak i lokalnie. Otrzymują spójne, responsywne i proste środowisko do wykonywania codziennych zadań, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu pracują.

Czym się zajmujesz jako konsultant UI5/ Fiori, jak wyglądała twoja kariera?

T.P.: Początkowo nie byłem nawet specjalnie zainteresowany tematyką Fiori, moją uwagę przyciągał inny, świeży w tamtym momencie JavaScriptowy framework – Angular. Zauważyłem jednak zmieniające się trendy na rynku pracy i wzrastającą popularność biblioteki SAPUI5. Wokół tematyki SAP dostrzegłem niszę i ostatecznie zdecydowałem się przyjąć pracę programisty front-endowego w tej właśnie technologii.

W Sii Polska zajmuję się głównie projektami utrzymaniowymi. W związku z tym, do moich najczęstszych zadań należy typowy front-endowy debugging oraz wdrażanie usprawnień. Pojawiają się jednak również zadania polegające na zaprojektowaniu oraz zaimplementowaniu od podstaw zupełnie nowej aplikacji. W takich przypadkach szczególnie potrzebne jest połączenie wiedzy i umiejętności z zakresu nie tylko samego front-end developmentu, ale również UI i UX designu. Pomocne są tu także narzucone przez framework zasady projektowania SAP Fiori, które pomagają utrzymać spójność całego interfejsu użytkownika aplikacji.

Niewątpliwym atutem pracy w Sii Polska jest możliwość pracy zdalnej oraz elastyczny czas pracy, dzięki czemu mogę łatwiej planować podróże, które są moją pasją. Moim zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie rozwiązania problemu. To, jak zorganizuję sobie czas i miejsce pracy, odgrywa drugorzędne znaczenie i zależy w znacznej mierze ode mnie.

Czym różni się praca konsultanta UI od programisty ABAP?

T.P.: Właściwie tym samym, czym praca front-end developera od back-end developera dla każdej innej technologii. Zajmując się warstwą UI aplikacji dbam o to, aby dostarczone z back-endu dane wyświetlały się poprawnie oraz żeby korzystanie z nich było wygodne dla użytkownika. Moim zadaniem jest umożliwienie wykonywania wszelkich akcji zaplanowanych w funkcjonalności aplikacji w możliwie najprostszy, najszybszy i intuicyjny sposób. Rolą programisty ABAP jest z kolei wynajdowanie danych w odmętach baz danych systemu SAP i wystawianie ich sformatowanych dla zapytań front-endowych.

Jak może wyglądać ścieżka kariery konsultanta UI5 Fiori?

T.P.: W mojej opinii, znajomość któregokolwiek innego front-endowego frameworku jest bardzo dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia przygody z UI5 Fiori. Oczywiście istnieją różnice, elementy i mechanizmy, których najzwyczajniej w świecie trzeba się nauczyć, aby tworzyć poprawne i wydajne aplikacje UI5. Myślę jednak, że jest to coś, co każdy software developer przy odrobinie determinacji jest w stanie przyswoić.

Jak według Ciebie będą wyglądały perspektywy pracy w tym obszarze?

T.P.: Fiori jest nowym domyślnym interfejsem użytkownika dla systemu S/4HANA, ale może zostać uruchomiony również w starszych wersjach tego systemu, z czego korzysta wiele firm. Te, które już go posiadają, stale wprowadzają usprawnienia i rozwijają go, dostosowując do swoich potrzeb. Widząc rosnącą popularność filozofii Design Thinking i podejścia, które w centrum stawia użytkownika aplikacji oraz jego wygodę, jestem pewien, że ta tendencja jeszcze długo się nie zmieni i przełoży się na zapotrzebowanie na dobrych konsultantów UI5/Fiori.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak Centrum Kompetencyjne SAP może wesprzeć Twój biznes, odwiedź naszą stronę.

Jeśli interesuje Cię praca w tym obszarze, sprawdź nasze oferty pracy.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?