Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Na straży transparentności w przestrzeni publicznej. Dołącz do inżynierów Sii Polska i zostań wolontariuszem w stowarzyszeniu Watchdog!

O tym, jak ważna w dzisiejszych czasach jest wiarygodność informacji i ich jawność nikogo nie trzeba przekonywać. Sieć Obywatelska Watchdog Polska pomaga tym, którym państwo odmówiło dostępu do potrzebnych im danych. Inżynierowie Sii Polska, którzy wspierają stowarzyszenie w ramach wolontariatu, uczestniczą w tworzeniu aplikacji pozwalającej na sprawniejsze zarządzanie dokumentami napływającymi do organizacji związanymi m.in. ze sprawami sądowymi dotyczącymi przejrzystości działania ministerstw, szkół czy spółek skarbu państwa. Projekt ma złożony charakter, w związku z czym Sii Polska zdecydowało się wspomóc stowarzyszenie w rekrutacji nowych wolontariuszy.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog jest organizacją pozarządową walczącą o przejrzystość instytucji publicznych. Mimo że Konstytucja RP gwarantuje obywatelom prawo do informacji np. na temat tego, jak władza wykorzystuje publiczne środki, bywa, że dostęp do nich jest ograniczony. Organizacja pomaga w sytuacjach, gdy ktoś napotyka trudności w pozyskaniu potrzebnych mu danych, zarówno na poziomie centralnym, gdy informacji nie chce udostępnić premier, ale też lokalnie, gdy przeciwnikiem jawności jest burmistrz czy wójt. I tak oto do Watchdoga napływają np. skargi na szpitale, gdy pacjentowi odmawia się dostępu do wnioskowanych dokumentów lub zgłoszenia dotyczące rejestru umów urzędu gminy, które chciał poznać przedsiębiorca. Od 2003 roku stowarzyszenie udzieliło już ponad 9000 bezpłatnych porad prawnych i uczestniczyło w ponad 500 sprawach sądowych dotyczących ujawnienia publicznych dokumentów.

– Watchdog działa w tej chwili przede wszystkim dzięki darowiznom osób indywidualnych i grantom prywatnych fundacji. Nie jesteśmy finansowani ze środków publicznych, aby móc niezależnie kontrolować instytucje państwowe – tłumaczy Agnieszka Zdanowicz, Dyrektorka Zarządzająca Watchdoga. –  To jednak nie wyczerpuje potrzeb. Chociaż działamy od 16 lat, to trudnych spraw, które często kończą się w sądzie, nie ubywa. W tym roku złożyliśmy już ponad 2500 wniosków o informację publiczną i otrzymaliśmy z sądów 250 wyroków w związku z prowadzonymi przez nas sprawami. Bez automatyzacji procesów trudno nam efektywnie zarządzać taką liczbą dokumentacji. Zaangażowanie firmy Sii Polska bardzo mnie cieszy, liczy się każda pomoc, która sprawi, że będziemy w stanie jeszcze efektywniej pracować i wspierać osoby, które się do nas zgłaszają – dodaje Agnieszka Zdanowicz.

Aplikacje i system, z których korzysta stowarzyszenie, rozwijane są przez wolontariuszy. Jednak liczba zadań cały czas rośnie, w związku z czym Sii za inicjatywą swoich pracowników zaangażowanych w pracę stowarzyszenia, zdecydowało się wesprzeć poszukiwania kolejnych chętnych. Oprócz działania na rzecz społeczeństwa to bardzo dobra okazja na doskonalenie umiejętności i wymiany doświadczeń.

– Obecnie pracujemy nad aplikacją webową, która będzie wykorzystywana przy zarządzaniu dokumentami i danymi spływającymi do Stowarzyszenia – wyjaśnia Michał Anusiak, Software Engineer w Sii Polska. – W projektach tych wykorzystujemy framework Django i udostępniamy je na Githubie. Zaplanowaliśmy już architekturę, wszystkie funkcjonalności i rozpoczynamy pracę nad wdrożeniem. Projekt jest dosyć duży i zajmie nam sporo czasu, ale przynosi to ogromną satysfakcję. Jeśli ktoś dysponuje paroma wolnymi godzinami w tygodniu, które może poświęcić na szczytny cel, będzie nam bardzo miło powitać go w naszym zespole – dodaje Michał Anusiak.

Wystarczy zatem parę godzin w tygodniu i znajomość frameworka Django, by móc realnie wesprzeć pracę stowarzyszenia i pomóc obywatelom egzekwować należne im prawa.

Aby dołączyć do zespołu lub uzyskać więcej informacji, napisz na adres [email protected].

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?