Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Mniej teorii, więcej praktyki – nowe szkolenie ISTQB już w ofercie Sii

W czerwcu 2018 roku opublikowana została nowa wersja sylabusa ISTQB poziomu podstawowego, zastępująca poprzednią wersję z 2011 roku. Od czerwca 2019 nie ma już możliwości zdobycia certyfikacji u na podstawie jego starszej edycji. W ofercie Sii dostępne jest szkolenie z podstaw procesu testowania, przygotowujące do egzaminu ISTQB Foundation zgodnego z nowymi standardami.

ISTQB Foundation

Szkolenie prowadzone zgodnie z sylabusem ISTQB 2018 daje zarówno bardzo doświadczonym, jak i początkującym testerom realne umiejętności oraz znajomość metodologii, technik i pojęć powszechnie stosowanych w projektach biznesowych. Posiadaną wiedzę i umiejętności warto potwierdzić zdobywając certyfikację ISTQB; należy jedynie pamiętać, że obecnie egzaminy prowadzone są już wyłącznie na podstawie nowego sylabusa. Oznacza to, że będą na nich pojawiać się pojęcia, których sylabus ISTQB 2011 w żaden sposób nie uwzględniał, a także szczegółowe pytania dotyczące procesów, które do tej pory opisywane były jedynie pobieżnie. Aby zwiększyć swoje szanse pozytywnego zaliczenia egzaminu już przy pierwszej próbie, ISTQB zaleca wzięcie udziału w 3-dniowym kursie przygotowującym, prowadzonym w wybranym języku (ojczystym bądź po angielsku), przez akredytowanego trenera ISTQB.

Warto się szkolić

ISQTB Foundation przeznaczone jest zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie QA, jak i dla tych z wieloletnim doświadczeniem. I tak w części teoretycznej początkujący tester ma okazję zaznajomić się z powszechnie stosowanymi pojęciami, standardami i dobrymi praktykami, a doświadczony może już posiadaną wiedzę poszerzyć i uporządkować. W części praktycznej zalecany przez ISTQB i stosowany przez trenerów Sii plan szkoleń przewiduje poświęcenie znacznej części szkolenia na ćwiczenia oraz na analizę przykładów zaczerpniętych z biznesu. Dzięki temu w trakcie akredytowanego szkolenia uczestnicy mają możliwość natychmiastowego zastosowania właśnie zdobytej wiedzy. Nawet dla bardzo doświadczonego eksperta jest to okazja do poznania nowych metodyk i ich możliwych zastosowań.

Oczywiście jednym z celów szkolenia jest pozytywne zaliczenie egzaminu i zdobycie certyfikacji. Certyfikat ISTQB Foundation, wydany przez niezależną organizację, jest obiektywnym i miarodajnym potwierdzeniem umiejętności i wiedzy testera.

Zmiany w IT, zmiany w QA, zmiany w sylabusie

Dotychczasowa wersja sylabusa ISTQB opublikowana została w roku 2011, a więc obowiązywała przez nieomal osiem lat. Najnowsza uwzględnia zmiany, jakie zaszły w świecie IT przez ten czas. ISTQB Foundation 2018 porusza takie zagadnienia jak testowanie w ramach IoT (Internet of Things – Internetu Rzeczy) oraz w modelu Continuous Integration, kładzie większy nacisk na wiedzę z zakresu testowania w projektach prowadzonych w coraz powszechniej stosowanych metodykach zwinnych (agile), czy też szczegółowo opisuje proces przeprowadzania inspekcji.

Ważne zmiany zaszły również w słowniku pojęć. Wynikają one przede wszystkim z dostosowania terminów używanych w ramach ISTQB do praktyk powszechnie stosowanych w biznesie.

Oczywiście wiele pojęć i koncepcji opisywanych w sylabusie z 2011 roku pozostaje niezmieniona w najnowszej edycji, z tego też powodu ISTQB nadal honoruje wyniki egzaminu zdanego w oparciu o starsze wytyczne. Oznacza to również, że każdy, kto go zdał, może na podstawie posiadanego certyfikatu uczestniczyć w szkoleniach i podchodzić do egzaminów na poziomie zaawansowanym.

Praktyka, nie teoria

Główną zmianę w nowym sylabusie stanowi przede wszystkim ograniczenie części teoretycznej i położenie większego nacisku na praktyczne zagadnienia oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy testera. Przykładowo, ilość pojęć z zakresu zarządzania procesem testowym została znacznie ograniczona. Dla osoby zainteresowanej rozwijaniem się w tym kierunku dostępne są specjalistyczne kursy przygotowawcze i osobna certyfikacja, natomiast dla osoby planującej rozwój w innym kierunku (np. analityka testów), zdobywanie szczegółowej wiedzy z zakresu zarządzania testami nie jest konieczne.

Zagadnienia praktyczne zostały z kolei rozbudowane, przykładem może być tematyka czarnoskrzynkowych technik testowania. Poprzednia edycja sylabusa jedynie pobieżnie wspominała o istnieniu takich technik, jak analiza wartości brzegowych albo testowanie metodą grup równoznaczności. Nowy sylabus natomiast opisuje te techniki szczegółowo, dając testerowi praktyczną wiedzę i umiejętności, które może wykorzystać w codziennej pracy.

ISTQB (International Standard Qualification Board) jest międzynarodową organizacją certyfikującą, działającą na zasadach non-profit. Certyfikat ISTQB jest obecnie jednym z najpowszechniej uznawanych certyfikatów testerskich, a zdanie egzaminu na poziomie podstawowym otwiera drogę do dalszej specjalizacji zawodowej.

Możliwe ścieżki rozwoju w ramach systemu certyfikacji ISTQB, zarówno obecnie dostępne, jak i dopiero planowane, prześledzić można na oficjalnej stronie organizacji.

Sprawdź terminy najbliższych szkoleń ISTQB.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach w naszej ofercie, sprawdź stronę Praktyki Szkoleniowej Sii.

Autor: Dobrochna Żuk, Akredytowany Trener ISTQB Praktyki Szkoleniowej Sii
Kontakt: [email protected]

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?