Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Odwaga do zmiany – jak zostać inżynierką testującą nowoczesne aplikacje mobilne

Realizacja misji Sii „Power People” w praktyce oznacza nie tylko dbanie rozwój w ramach pionowej ścieżki kariery, ale także możliwość rozwoju horyzontalnego. O tym, jak wygląda taka zmiana i z jakimi wyzwaniami się wiąże opowiedziała Agata Szwichtenberg, Inżynierka ds. Testów i Analiz w Centrum Kompetencyjnym Digital.

Zaczęłaś pracę w Sii na stanowisku Specjalisty ds. Rekrutacji w 2008 roku, kiedy zespół w Gdańsku liczył kilkanaście osób. Jak wspominasz tamten czas?

Agata Szwichtenberg, Inżynier ds. Testów i Analiz: To była moja pierwsza poważna praca w rekrutacji – obszarze, który interesował mnie wtedy najbardziej. Oprócz rekrutacji, na samym początku byłam odpowiedzialna także za wiele innych spraw: kadrowych, marketingowych, organizacyjnych – nasze biuro liczyło wtedy 2 osoby. Pamiętam, jak własnoręcznie składaliśmy meble kuchenne – oczywiście z pomocą bardzo zgranego zespołu.

Budowałaś swoją pozycję w Sii rekrutując setki specjalistów IT i inżynierii, a teraz jesteś po drugiej stronie – w roli Inżyniera ds. Testów i Analiz w Centrum Kompetencyjnym Digital. Skąd pomysł na zmianę?

A.Sz.: 3 lata temu otrzymałam kredyt zaufania od kolegów z Sii i norweskiego klienta Startsiden – zaczęłam testować ich aplikacje. Wcześniej 3,5 roku spędziłam wychowując moich 2 synków. Wiedziałam, że po takim czasie będę wracała już do „innej” firmy. Zmieniło się biuro, skład mojego zespołu, a także wiele innych elementów naszej pracy. Wracając do Działu HR i Rekrutacji wiedziałam, że będę musiała wdrożyć się od nowa. Czułam też, że potrzebuję zmiany i będzie to dobry moment na wejście w nowy obszar. Myślałam o specjalizacji z pogranicza biznesu i IT, np. o analizie biznesowej, brałam pod uwagę także testowanie. Wiedziałam, że nie może być to stanowisko mocno techniczne, jak np. programista. Z perspektywy czasu uważam, że testowanie było dobrym wyborem – wiele musiałam się wtedy nauczyć, lecz analiza biznesowa byłaby dla mnie skokiem na jeszcze głębszą wodę, co nie znaczy, że niemożliwym – kwestia odpowiedniej motywacji i wytrwałości. Początki na stanowisku testera nie były łatwe. Chodząc na codzienne stand-upy (pracowałam w projekcie Scrumowym), słuchałam „magicznej” mowy programistów, starając się zrozumieć jak najwięcej. Na szczęście trafiłam na bardzo pomocnych i wyrozumiałych współpracowników, którzy chętnie dzielili się wiedzą. Z czasem nabrałam pewności siebie i obecnie sporą frajdę sprawia mi tłumaczenie technicznych zagadnień innym.

Co należy do Twoich codziennych zadań? Jak wygląda praca testera?

A.Sz.: Obecnie testuję aplikacje Web i aplikacje mobilne. Klient posiada klika różnych produktów i wiedza na ich temat jest tutaj kluczowa. Aplikacje rozwijane są przez zespoły z Gdańska, Oslo i Splitu. Sam zespół testerski jest mały – liczy 2 osoby. Razem z koleżanką dbamy o produkty rozwijane przez ok. 15 programistów. Nad tym wszystkim czuwają kierownicy projektów po stronie klienta. Współpracujemy również ściśle z zespołem projektantów UX.

W obszarze testów aplikacji jest stosunkowo dużo kobiet. Czy to znaczy, że dziewczyny mają szczególne predyspozycje do pracy w QA?

A.Sz.: Faktycznie, wielu Inżynierów ds. Testów to kobiety, które równoważą trochę dysproporcje płci w projektach IT – większość programistów to mężczyźni. Nie uważam, żeby kobiety miały jakieś specjalne cechy charakteru, których nie mają mężczyźni – jest to raczej  kwestia predyspozycji osobistych. W naszym centrum kompetencyjnym mamy sporo dziewczyn programistek, które świetnie radzą sobie w pracy. Choć proporcje płci wciąż jeszcze się nie wyrównały, liczba kobiet pracujących w IT rośnie. Paniom czasem brakuje odwagi i motywacji, by spróbować sił w dziale technicznym – a w mojej opinii naprawdę warto, bo taka zmiana otwiera całkiem nowe zawodowe perspektywy.

Masz już tę drogę za sobą – co może wzbudzać obawy? Na co zwrócić uwagę, żeby taka zasadnicza zmiana ścieżki kariery się udała?

A.Sz.: Osoby, które myślą o testowaniu, czy w ogóle o karierze na stanowiskach technicznych, powinny być świadome, że trzeba się sporo nauczyć – potrzebna jest więc ambicja i chęć do rozwoju. Patrząc na testowanie, niektórym może się wydawać, że to przecież nic trudnego! Wystarczy usiąść przed komputerem, otworzyć aplikację, poklikać tu i tam i gotowe. Prawda jest jednak taka, że każdy projekt wiąże się z dokładnym poznaniem specyfiki produktu i dopasowaniem działań i narzędzi z obszaru QA. Aby poznać te narzędzia, warto na początku przejść szkolenie z ISTQB, które pozwala zdobyć podstawową wiedzę o testowaniu.

Praca testera naprawdę daje sporo satysfakcji – chociażby ze względu na to, że pracujemy przy innowacyjnych i świeżych aplikacjach, które później trafiają do dużego grona odbiorców. Mamy okazję poznać je najlepiej ze wszystkich, a dzięki naszej pracy sprawić, by były lepsze, doskonalsze.

Aby ułatwić zmianę projektu wszystkim, którzy znajdują w sobie motywację i ambicję do poznawania nowych obszarów, Sii Polska wprowadziła w ubiegłym roku wewnętrzną aplikację Job Changer. Narzędzie wspiera rozwój zawodowy i realizację misji Sii, jaką jest identyfikowanie i promowanie najlepszych pracowników.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?