Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Pasja do pomagania. Odkryj projekty Sii Power Volunteers z 2023 roku 

Co roku Sii przeznacza 1 000 000 PLN na wolontariat oraz pasje Workerów. Od koncertów charytatywnych w towarzystwie orkiestry, poprzez pomoc dzieciom, aż po własnoręcznie przeprowadzone remonty – poznaj projekty, które pracownicy zrealizowali w 2023 roku. 

Program Sii Power Volunteers działa od 2016 roku – dzięki otrzymanym z Sii grantom, Power People realizują swoje pomysły na działania społeczne. Takie podejście pozwala pomagać tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – wolontariusze znają potrzeby lokalnych społeczności i mogą prowadzić projekty zgodne ze swoimi wartościami i zainteresowaniami. W ten sposób Sii nie tylko gwarantuje skuteczność i trafność akcji wolontariackich, ale także spełnia 2 strategiczne cele firmy: zabawę i satysfakcję pracowników.   

W ubiegłym roku Workerzy zaangażowali się w ponad 40 inicjatyw społecznych, które objęły pomoc humanitarną, wsparcie dla dzieci i dorosłych, m.in. z niepełnosprawnościami lub zagrożonych wykluczeniem technologicznym, oraz działania na rzecz zwierząt.  

Na pomoc najmłodszym 

Akcje charytatywne dwukrotnie miały charakter artystyczny. W czerwcu grupa 20 Power People wzięła udział w koncercie Fundacji Iskierka, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Chór Informatyków Sii, wraz z Dziecięcą Orkiestrą Onkologiczną, wystąpił na scenie w towarzystwie gwiazd muzyki rozrywkowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Adama Sztaby. 

— Występ na scenie z dziećmi i profesjonalną orkiestrą był zupełnie nowym i pasjonującym doświadczeniem dla naszego zespołu, a także świetną zabawą. Najbardziej cieszy mnie, że nasze zaangażowanie pomoże dzieciom, ponieważ cały dochód z koncertu został przekazany podopiecznym Fundacji Iskierka — mówi Krzysztof Danilewicz, Sii Katowice Director, lider projektu.   

Drugi muzyczny projekt, który Sii wsparła finansowo, dotyczył współpracy z Serdeczną Fundacją Hearty i firmą UBS. Fundacja wystawiła musical, a wszystkie środki zebrane ze sprzedaży biletów zostały przeznaczone na projekty edukacyjne, mentoring, stypendia, wsparcie technologiczne, staże i pierwsze miejsca pracy dla jej podopiecznych.  

Zupełnie nowym pomysłem w ostatnim roku było wsparcie dzieci i młodzieży z zespołem Downa oraz ich opiekunów. Projekt BoxSocks polegał na organizacji zajęć sportowo-terapeutycznych z udziałem Sii i Brzostek Top Team. Sport rozwija nie tylko ciało, ale też charakter: wytrwałość, kontrolę emocji i odpowiedzialność, dlatego w zakres programu weszły treningi rozwojowe z elementami boksu oraz warsztaty logowania koszulek, które pozwoliły uczestnikom i wolontariuszom poczuć ducha zespołu. Jak Workerzy wspominają wspólne działania? 

— Najbardziej ucieszył mnie wpływ na poprawę jakości życia innych ludzi. To, że mogłam choć odrobinę przyczynić się do tego, że świat staje się lepszym miejscem — mówi Ewelina Walkusz, Software Engineer, liderka projektu

Pomoc Sii dotarła także do domów dziecka w Krasnymstawie i Rybczewicach. W ramach wsparcia najmłodszych, Power People udzielali korepetycji, a ze środków firmy zostały sfinansowane kursy językowe. W Rybczewicach wolontariusze przeprowadzili remont kuchni i jadalni, a także świetlicy, która jest miejscem relaksu dla podopiecznych placówki. Workerki ze zdolnościami plastycznymi zaprojektowały i wykonały piękne rysunki na ścianach.  

— Ogromną satysfakcję przynosi mi to, że firma, dla której pracuję, dostrzega potrzeby innych. Cieszę się, że mogliśmy pomóc w rozwijaniu kompetencji dzieciaków z domów dziecka i ułatwić im start w dorosłe życie — mówi Szymon Wąchocki, Consultant, lider projektu.   

W Gdańsku Sii przyłożyła rękę do ułatwienia codziennej pracy Domu Hospicyjnego dla Dzieci Bursztynowa Przystań. Wolontariusze zaangażowali się w prace aranżacyjne i montowanie zakupionych przez Sii telewizorów do kilku sal dla podopiecznych hospicjum. Power People podarowali także laptopy, komputery stacjonarne oraz monitory. 

— Czasem czuję, że chciałbym „zbawić świat”, żeby nikomu nie brakowało podstawowych rzeczy do godnego życia — mówi Dawid Kiliński, Delivery Manager, lider projektu. — Cieszę się, że dzięki hojności firmy, w której pracuję, mogę dołożyć cegiełkę do tego, by komuś żyło się lepiej — dodaje. 

Końcówka roku była związana z akcjami świątecznymi, które zaangażowały blisko 900 Power People w oddziałach w całej Polsce. Największym zainteresowaniem i zaangażowaniem cieszyła się akcja świąteczna „Listy do Świętego Mikołaja”, dzięki której ponad 800 podopiecznych z 24 domów dziecka, placówek opiekuńczych i szpitali otrzymało świąteczne upominki. Na wsparcie Sii mogli liczyć także seniorzy i rodziny w potrzebie. Zobacz, jak grupa dzielnych Mikołajów i elfów pracowała w biurze Sii w Łodzi.  

Dodatkowo, w ramach świątecznych przygotowań, wolontariusze wyremontowali placówkę opiekuńczą w Łodzi i zorganizowali warsztaty kulinarne dla jej wychowanków.   

Wsparcie autonomii osób z niepełnosprawnością 

Workerzy Sii chętnie angażują się także w pomoc dorosłym z grup zagrożonych wykluczeniem. W Poznaniu grupa 6 Power People wsparła osoby z niepełnosprawnością intelektualnąw osiąganiu niezależności i poczucia sprawstwa. Wolontariusze przeprowadzili renowację dwóch pomieszczeń i wyposażyli w sprzęt AGD mieszkanie treningowe Fundacji Tak Dla Samodzielności, w którym jej beneficjenci ćwiczą samodzielność i zaradność życiową. 

— W czasie malowania mogliśmy nawiązać relacje z osobami z Fundacji i jej podopiecznymi poprzez rozmowy, wzajemną pomoc, dobre słowo i uśmiech. Ważne było dla nas poznanie ich perspektywy i potrzeb — wyjaśnia Michał Bożek, Test and Analysis Engineer, lider projektu.  

Pomoc humanitarna w Ukrainie

W 2023 roku Sii Polska przekazała 50 000 PLN działającej w Ukrainie Fundacji Pirogov First Volunteer Mobile Hospital na remont 10 ambulansów kluczowych dla szybkiej interwencji i ewakuacji rannych w regionach objętych wojną. Wolontariusze z ukraińskiego oddziału Sii pomogli w dezynfekcji pojazdów po remoncie, a także wyposażeniu ich w sprzęt medyczny. Oprócz tego Workerzy Sii Ukraina uczestniczyli w przeprowadzonych w bazie Fundacji wykładach online o ruchu wolontariackim i szkoleniach z udzielania wstępnej pomocy medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny taktycznej. 

— Najbardziej cenna była dla mnie możliwość podjęcia działań, które w bezpośredni, namacalny sposób pomagają osobom dotkniętym konfliktem, a nawet ratują ich życie ­­ — mówi Mariia Vikhasta, Sales and Delivery Operations Specialist, liderka projektu.  

O zdrowiu od podstaw, czyli wspieranie profilaktyki 

Październik i listopad 2023 przebiegły pod znakiem zwiększania świadomości dotyczącej profilaktyki onkologicznej. W biurach Sii odbyły się wydarzenia, takie jak Różowe Śniadanie i Śniadanie z Wąsem, będące okazją do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi dbania o swoje zdrowie. Dodatkowo Workerzy przeprowadzili zbiórkę książek, które zostały przekazane Fundacji Rak’n’Roll na potrzeby programu Biblioteczki Rak’n’Rolla. W sumie zebrano około 2 000 książek, które wypełniły półki szpitalnych biblioteczek w dwóch szpitalach onkologicznych. Zwieńczeniem projektu było spotkanie z ekspertką z Fundacji Rak’n’Roll, która przedstawiła najlepsze praktyki dotyczące dbania o zdrowie i profilaktyki nowotworowej.   

Workerzy odmieniają los zwierząt 

Działania w ramach Sii Power Volunteers nie ograniczają się do pomocy ludziom. W 2023 roku ponad 40 wolontariuszy uczestniczyło w 2 dużych akcjach na rzecz zwierząt. We Wrocławiu, w ramach projektu Kocia Siiła, Sii przekazała darowiznę na rzecz 2 schronisk dla bezdomnych kotów. Oprócz tego Workerzy zorganizowali kiermasz ciast, a zebrany podczas niego dochód zwiększył skalę pomocy finansowej.   

Power People z Katowic i Gliwic aktywnie wspierali Fundację SOS dla zwierząt w Chorzowie Maciejkowicach. Oprócz licznych spacerów z psami, wolontariusze brali udział w budowie kurników, basenu dla psów i woliery dla kotów, a także sprzątaniu i odnawianiu pomieszczenia pod papugarnię i porządkowaniu hali.   

Ubiegłoroczne akcje pokazują, że w Workerach Sii drzemie niezwykła energia, nie tylko do wypełniania swoich zawodowych obowiązków, ale także do wsparcia najbardziej potrzebujących! Podczas każdego naboru pracownicy zgłaszają dziesiątki pomysłów, które pomagają tworzyć lepszą i bardziej inkluzywną rzeczywistość. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wolontariacie Sii, zapoznaj się ze stroną i śledź działania firmy na profilu LinkedIn. Twoją pasją jest działalność społeczna? Dołącz do zespołu i weź udział w programie Sii Power Volunteers.  

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?