Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Pasjonaci kolarstwa kręcą kilometry dzięki Programowi Sponsoringu Pasji Sii Polska

Ostatnie edycje Programu Sponsoringu Pasji pokazują, że miłośników 2 kółek napędzanych siłą mięśni w Sii Polska nie brakuje. Obecnie firma sponsoruje 5 rowerowych projektów swoich pracowników, m.in. amatorską grupę kolarską Sii Cycling Team. O wspólnych treningach, o pomysłach na promocję grupy, a także o tym, co daje uczestnictwo w programie, opowiedział Kamil Hajda, na co dzień Architekt Rozwiązań w Sii Katowice oraz lider rowerowej drużyny.

Na czym polega współpraca między zawodnikami grupy kolarskiej Sii Cycling Team?

Kamil Hajda, Architekt Rozwiązań: Nasz team to obecnie 12 zawodników z różnych kategorii wiekowych (od M1 – do 20 lat, aż do M5 – do 60 lat) i o różnych specjalizacjach. W przypadku wyścigów szosowych zawsze staramy się, aby każdy miał przydzieloną rolę i zadania do wykonania. Są osoby o typowym profilu sprinterów (bardzo szybkie, mocno zbudowane, potrafiące na finiszu rozwijać bardzo duże prędkości), są zawodnicy jeżdżący świetnie po górach (charakteryzujący się zazwyczaj niską wagą), są zawodnicy o profilu typowych „allrounderów”, dobrze odnajdujący się w zasadzie w każdej sytuacji. Na wyścigu każdy stara się realizować przydzielone mu zadania i pracować dla drużyny.

W wyścigach MTB sprawa wygląda zupełnie inaczej: tutaj rzadko zawodnicy jadą razem, często kończymy wyścig w “swoich” grupach z różnicami czasowymi sięgającymi nawet kilkunastu minut.

Wspominasz MTB – profil Waszej grupy kolarskiej mocno ewoluował pod względem wyścigów, w których bierzecie udział.

K.H.: Na początku uprawialiśmy głównie kolarstwo szosowe. Przygodę z MTB zaczęliśmy około 2 lata temu – zachęcił nas do tego nasz teamowy kolega, który już wcześniej ścigał się w MTB. Specyfika tego sportu znacząco różni się od kolarstwa szosowego. Sii Cycling Team ściga się głównie w maratonach MTB, gdzie niezwykle ważne jest znakomite przygotowanie indywidualne każdego zawodnika oraz technika jazdy. Tutaj mniejszą rolę odgrywa team i jazda w grupie. Trasy zazwyczaj są bardzo selektywne i często już po kilkunastu minutach ścigania każdy zawodnik jedzie sam lub w niewielkiej grupce. Nie ma dużego peletonu, w którym można by się schować i w miarę spokojnie przejechać wyścig. Ogromną rolę odgrywa technika jazdy, której niestety nie można zdobyć w trakcie jednego sezonu.

Od 2016 roku startujecie w wyścigach jako Sii Cycling Team. Co w Waszym sportowym życiu zmienił Program Sponsoringu Pasji Sii?

K.H.: Uczestnictwo w programie umożliwiło nam skupienie się na startach w sezonie i trenowaniu, bez konieczności martwienia się o zabezpieczenie środków, które dla takiej grupy jak nasza są niezbędne. Dzięki temu realizujemy nasze plany startowe oraz treningowe. Dzięki otrzymanemu wsparciu byliśmy w stanie wyposażyć całą  drużynę w profesjonalne komplety strojów kolarskich, zapłaciliśmy niezbędne opłaty i ubezpieczenia startowe, których posiadanie jest konieczne, aby wziąć udział w wyścigu lub całej serii.

Obecnie chcemy bardziej wypromować naszą pasję wewnątrz firmy jako sposób na zdrowe i aktywne spędzanie wolnego czasu. Chcemy także dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z innymi rowerowymi pasjonatami, których przybywa w Sii Polska, co nas bardzo cieszy. Motywacja i chęć rywalizacji rosną, a przecież po to się jeździ!

Organizujemy treningi otwarte z Sii Cycling Team. Pierwsze odbyły się 3 i 10 sierpnia na trasach tarnogórskiego fragmentu Tour de Pologne. Informacje o naszych kolejnych spotkaniach można znaleźć na profilu https://www.facebook.com/siicyclingteam/ – gorąco zachęcam. W ramach działań skierowanych do osób zainteresowanych jazdą na rowerze z Sii Polska, mamy w planach webinary tematyczne dotyczące treningów, diety, strategii, tak potrzebnych każdemu rowerzyście, który chce poprawiać wyniki, bądź np. gubić zbędne kilogramy – w zależności od tego, jaki cel sobie wyznaczy. Mamy nadzieję, że wspólne spotkania online i wymiana doświadczeń pomogą w realizacji indywidualnych planów, zarówno tym, którzy ambitnie podchodzą do jazdy na rowerze, jak również tym, którzy mają dopiero ochotę zacząć.

Kto układa plan treningowy dla Sii Cycling Team?

K.H.: Od 2 lat spora grupa zawodników przygotowuje się do sezonu według planu treningowego stworzonego przez naszego teamowego kolegę Krzysztofa. Ale wielu zawodników stawia również na darmowe plany treningowe dostępne na platformie Zwift. Taki plan zakłada okres przygotowań do sezonu treningowego wynoszący około 8 tygodni. W praktyce dobrze wytrenowanym amatorom wystarcza około 5 tygodniu intensywnego treningu, aby móc się ścigać w zawodach.

Nieocenione jest oczywiście wsparcie grupy, która ma ogromne możliwości motywacyjne. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich, których ciekawi ten temat, do udziału w naszych webinarach i otwartych treningach – naprawdę warto!

Gdybyś miał krótko zachęcić innych do regularnego trenowania, dlaczego warto wybrać rower?

K.H.: Największą zachętą do podjęcia regularnych treningów są: znakomite samopoczucie, redukcja wagi i poprawa wydolności organizmu – czyli nieoceniony wpływ ruchu na nasze zdrowie! Z własnego doświadczenia wiem, że ogromne znaczenie ma to, czy ktoś wcześniej uprawiał jakąś dyscyplinę sportu, obojętnie jaką. Takim osobom jest łatwiej wejść na wysoki poziom ścigania. Każda forma aktywności rozwija nasz układ krążeniowy i oddechowy,  a to w kolarstwie jest niezwykle ważne. W pierwszym i drugim roku trenowania (z miernikiem tętna lub z miernikiem mocy) zawodnik zauważy bardzo znaczące postępy. Często powtarzamy, że kolarstwo to sport dla osób zdyscyplinowanych i cierpliwych. Tutaj do wysokiej dyspozycji dąży się niejednokrotnie latami, z roku na rok podnosząc swoją wydolność coraz wyżej.

Sii Polska w ramach Programu Sponsoringu Pasji od wielu lat wspiera pasjonatów różnych sportów i ich projekty, wśród których znalazły się m.in. freediving czy specjalne projekty biegowe. Grupa Sii Cycling Team korzysta z wsparcia firmy od 2016 roku. Obecnie pracownicy realizują projekty związane z koszykówką, wspinaczką górską, jazdą na rowerze, bieganiem, a także projekt łączący 2 ostatnie dyscypliny oraz pływanie, czyli triatlon.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?