top-image
WSTECZ

Pionierskie rozwiązania do walki z rakiem – QIAGEN i Sii Polska zmieniają oblicze biotechnologii

Skuteczniejsza walka z nowotworami, identyfikowanie sprawców poważnych przestępstw, czy rozwój badań nad DNA to tylko kilka spośród wielu zastosowań innowacyjnego sprzętu firmy QIAGEN, z którego korzystają zarówno najlepsze światowe uczelnie, jak i laureaci Nagrody Nobla. Inżynierowie z Sii Polska wspierają rozwój narzędzi diagnostycznych QIAGEN, które pozwalają na skrócenie czasu badań laboratoryjnych i kilkakrotnie bardziej precyzyjną ich analizę. Powstałe rozwiązania mogą uratować ludzkie życie.

Choć rozwiązania QIAGEN, wiodącego dostawcy narzędzi wykorzystywanych w badaniach molekularnych, kierowane są głównie do uczelni i laboratoriów na całym świecie, z efektów ich pracy korzystamy wszyscy. Supernowoczesne rozwiązania diagnostyczne pozwalają lekarzom na całym świecie lepiej diagnozować pacjentów, a analityka laboratoryjna jest szybsza i znacznie bardziej precyzyjna. Pomagają w tym przede wszystkim nowoczesne rozwiązania IT tworzone w Polsce.

Szybsze diagnozowanie i lepiej dopasowane leczenie nowotworów

Dzięki współpracy QIAGEN i Sii Polska możliwe jest wdrażanie technologii, które mają realny wpływ na oblicze współczesnej medycyny. Dziś, w ramach partnerstwa, ponad 30 ekspertów specjalizujących się w technologiach Java, C++, C# i Javascript realizuje szereg projektów, które pomagają ratować życie pacjentów na całym świecie.

Zespoły złożone z inżynierów i programistów obydwu firm pracują nad przełomowymi projektami z zakresu badań nad DNA. Opracowywane przez nich niezwykle nowoczesne oprogramowanie, służące do analizy obrazu kodu genetycznego w czasie rzeczywistym, umożliwia między innymi badanie mutacji zachodzących w genach i wykrywanie wirusów, a co za tym idzie, dobranie odpowiedniego leczenia, na przykład w przypadku chorób nowotworowych.

Metoda ta ma szereg zastosowań również w policyjnych śledztwach. Pozwala ona na odkodowanie informacji umieszczonej w genach, co umożliwia zidentyfikowanie w kolejnych badaniach osoby odpowiedzialnej za popełnioną zbrodnię, nawet jeśli sprawa dotyczy przestępstwa sprzed kilkudziesięciu lat. Właśnie w ten sposób, dzięki narzędziom QIAGEN, badacz Russell Edwards wskazał tożsamość słynnego Kuby Rozpruwacza w 2019 roku.

Laboratorium w polskim biurze

Ważną rolę w rozwoju tych projektów odgrywają polscy specjaliści, którzy w swojej pracy nad oprogramowaniem do analizy obrazu DNA wykorzystują szereg technologii z zakresu inżynierii wytwarzania oprogramowania.

– Oprogramowanie sterujące instrumentem budujemy w C#, analizę obrazów oraz analizę statystyczną piszemy w C++, część serwerowa obsługująca urządzenia i użytkowników opracowywana jest w Javie, frontend natomiast w Javascript. Zespół korzysta z najnowszych technologii, wersji języka, bibliotek. Projekt jest innowacyjny, wymagający ciągłego doskonalenia, a jednocześnie dający ogromną satysfakcję z pracy – mówi Marcin Grzebieluch, Architekt Systemu z QIAGEN.

Inżynierowie QIAGEN i Sii Polska pracują w powstałych na potrzeby projektów laboratoriach we Wrocławiu,  w których oprogramowanie może być testowane bezpośrednio na kolejnych prototypach sprzętu

– Projekty związane bezpośrednio z analizą danych, data science, analizą obrazu nie są często spotykane na rynku, dlatego współpraca QIAGEN zapewnia zupełnie nową jakość. Typ danych też ma znaczenie – są to dane medyczne, więc mamy tu następne ambitne wyzwania związane z zachowaniem absolutnego bezpieczeństwa danych. Kolejną wyjątkową dla mnie rzeczą jest połączenie zadań z pogranicza programowania, elektroniki i projektowania maszyn. To pozwala na wykorzystywanie mojej wiedzy i umiejętności w całości, a nie tylko w zakresie tworzenia oprogramowania. To dla mnie duża wartość – mówi Rafał Białek z Sii Polska.

Jeśli chcesz rozpocząć pracę w innowacyjnej, wyjątkowej branży zapoznaj się z ofertami pracy w Sii – https://sii.pl/oferty-pracy/.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?