Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Platforma do nauki testowania pomoże ekspertom Sii skutecznie rozwijać kompetencje

Działające w ramach Sii Centrum Kompetencyjne Usługi Testowe wdrożyło platformę do nauki testowania, do której dostęp mają wszyscy pracownicy firmy zajmujący się testami oprogramowania. Stworzone przez testerów dla testerów repozytorium zawiera kursy pomagające poznać najpotrzebniejsze narzędzia, popularne frameworki oraz języki programowania. Wszystkie materiały szkoleniowe oparte są na stworzonych w Sii aplikacjach.  O inicjatywnie opowiada Sebastian Terepko, Test Development Engineer w Sii i lider projektu.

Skąd pomysł na platformę do nauki testowania?

Sebastian Terepko, Test Development Engineer w Sii: Pomysł na stworzenie miejsca, gdzie można uzyskać solidną wiedzę na temat testowania jest odpowiedzią na aktualną  sytuację w świecie testingu, który dynamicznie się zmienia. W tej chwili testerzy muszą posiadać o wiele większą wiedzę dotyczącą narzędzi,  technologii i inżynierii oprogramowania. Do niedawna większość testów była wykonywana manualnie, z wykorzystaniem GUI aplikacji. Obecnie od testerów manualnych wymaga się znajomości narzędzi i technologii optymalizujących wykonanie testów jak SoapUI czy Postman. Dodatkowo automatyzacja testów odgrywa coraz ważniejszą rolę w całym procesie wytwarzania oprogramowania, bez niej jego dostarczanie w tempie wymaganym przez biznes staje się niewykonalne. Dzięki niej skracamy czas potrzebny na testy czasem z paru dni do paru godzin, a jednocześnie ograniczamy koszty związane z testowaniem. Chcemy, by w tym kierunku rozwijali się nasi pracownicy, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie platformy, dzięki której zdobędą nowe umiejętności i lepiej wpasują się w aktualne realia rynku.

Do kogo skierowana jest platforma?

S.T.:  Platforma zawiera aplikacje, kursy i informacje o aktualnie wdrażanych i wykorzystywanych w testowaniu narzędziach, które mogą przydać się zarówno testerom manualnym, jak i już automatyzującym. Zmieniając projekt bardzo często zderzamy się z nowymi technologiami czy narzędziami, z którymi nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Są też sytuacje, gdy po prostu niektóre rzeczy musimy sobie przypomnieć. Nasza platforma to idealne miejsce do jednego i drugiego.

Co na niej znajdziemy?

S.T.: Będą to głównie szkolenia z najpotrzebniejszych w testowaniu narzędzi, popularnych frameworków oraz języków programowania, z którymi najczęściej spotykamy się realizując projekty dla klientów. Na samym początku stworzyliśmy kursy związane z API (Postman, SoapUI). Umiejętności testowania API są obecnie najbardziej przydatną rzeczą i to właśnie od tego postanowiliśmy zacząć. Wychodząc naprzeciw aktualnym trendom, udostępniliśmy także narzędzia i kursy z obszaru DevOps, który coraz częściej znajduje się w kręgu zainteresowań testerów. Powstały szkolenia z Docker + Kubernetes oraz Jenkinsa.  Wszystkie dostępne materiały szkoleniowe oparte są na stworzonych przez nas aplikacjach – sklepach internetowych, platformach do testowania wydajności oraz specyficznych środowiskach do nauki różnych frameworków, takich jak Cypress czy Robot Framework. Chcemy uczyć bazując na konkretnych przykładach, dlatego udostępniamy kursantom wszystkie omawiane narzędzia i frameworki. Wszelkie potrzebne zasoby znajdują się na naszych serwerach, dzięki czemu mamy całkowitą kontrolę nad tym, co dostarczamy końcowemu użytkownikowi oraz swobodę w poszerzaniu naszej oferty szkoleniowej.

Na rynku dostępnych jest wiele platform szkoleniowych. Co wyróżnia waszą?

S.T.: Nasza platforma jest tworzona przez testerów dla testerów. Umieszczone tam opisy narzędzi, tutoriale oraz kursy dostosowane są stricte do oczekiwań testera. Poruszamy tematy, które z jego perspektywy są najważniejsze. Takie podejście pozwala na przekazywanie wiedzy najlepiej dopasowanej do konkretnych zadań – osoba szkoląca się nie marnuje czasu na pozyskanie niepotrzebnych w danym momencie informacji i szybciej może przygotować się do pracy przy konkretnych projektach czy do zbliżającej się rozmowy technicznej.

Posiadamy wiele szkoleń, które pozwalają na lepsze zrozumienie tego, czym tak naprawdę zajmuje się tester. Dobry specjalista powinien wiedzieć, dlaczego i jak dana aplikacja działa, dlatego stworzyliśmy serię kursów, która zawiera szkolenia z podstaw HTML, JS oraz CSS. Takie podejście skutkuje podnoszeniem jakości testów.

Tworzymy też treści dla testerów automatyzujących. Jedną z bardziej nowatorskich rzeczy jest szkolenie z Selenium Advance, które zostało przeprowadzone jako symulacja projektu. Uczestnicy kursu zostali podzieleni na grupy, które miały jako zespół pracować nad powierzonymi zadaniami.

Jakie są plany związane z rozwojem platformy?

S.T.:  Na pewno będziemy stale dostarczać nowe materiały. Staramy się być na bieżąco z najnowszymi technologiami, a co za tym idzie musimy ciągle rozwijać się, tworzyć nowe kursy i uaktualniać już dostępne. Mamy w planach wyodrębnienie poszczególnych obszarów w testowaniu i stworzenie zbiorczych paczek kursów dedykowanych konkretnym tematom, tak aby użytkownicy mogli szybko odnaleźć wszystkie dostępne szkolenia z interesującego ich obszaru, np. testowania aplikacji mobilnych.

Platforma na dzień dzisiejszy dostępna jest jedynie dla pracowników Centrum Kompetencyjnego Usługi Testowe oraz innych pracowników Sii zajmujących się testowaniem, jednak w planach mamy udostępnienie jej testerom spoza firmy – chcemy popularyzować wiedzę na temat testów i dać innym dostęp do dobrych merytorycznie materiałów z tego obszaru. Na pewno dostęp do platformy w przyszłości będą miały osoby, które skorzystają ze szkolenia „Zostań testerem” organizowanego przez Sii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o testowaniu oprogramowania w Sii? Odwiedź stronę Centrum Kompetencyjnego Usługi Testowe. Jeśli chcesz do nas dołączyć, sprawdź aktualne oferty pracy.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?