Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
  Wstecz

  „Poleć eksperta IT” – program rekomendacji kandydatów to korzyść dla każdej ze stron

  Rynek pracownika i coraz większy deficyt ekspertów w branży IT sprawiają, że firmy sięgają po kolejne sposoby na pozyskanie specjalistów. Obok portali ogłoszeniowych, kampanii online czy eventów rekrutacyjnych, coraz ważniejszym źródłem nowych kandydatów stają się sami pracownicy. – Polecani kandydaci to świetni eksperci, którzy wykazują się wysokimi kompetencjami, ale także doskonale wpasowują się w zespół – podkreśla Wojciech Dreja, Dyrektor Rekrutacji w Sii Polska.

  Coraz większą popularność zyskują w Polsce programy rekomendacji kandydatów, w ramach których pracownicy, a coraz częściej także osoby spoza firmy, mogą polecać swoich znajomych do pracy. Jeśli kandydaci zostają zatrudnieni, wysyłający CV otrzymują nagrody rzeczowe oraz finansowe. W Sii, firmie będącej liderem usług IT i inżynierii w Polsce, program „Poleć Eksperta IT” funkcjonuje od 2010 roku i przynosi coraz lepsze efekty. Polega on na rekomendowaniu kandydatów na konkretne stanowiska, aktualne w procesie rekrutacji Sii, poprzez przesłanie CV za pomocą dedykowanej platformy. Inicjatywa nie jest przeznaczona wyłącznie dla pracowników Sii – może wziąć w niej udział każdy. – Obecnie 1/3 nowo zatrudnionych pochodzi z systemu poleceń i współczynnik ten ciągle rośnie. Dążymy do osiągnięcia poziomu 40% i mamy nadzieję, że dotrzemy do tego pułapu w najbliższym czasie – mówi Wojciech Dreja, Dyrektor Rekrutacji w Sii Polska.

  Pracownik skuteczniejszy od ogłoszenia?

  Dzięki programom rekomendacji można dotrzeć do osób, które aktywnie nie szukają nowego zatrudnienia lub nie trafiły na ogłoszenia firmy w gąszczu ofert pracy. Znajomi bywają też bardziej przekonujący, niż najlepsza reklama czy ogłoszenie. Zwłaszcza, jeżeli są pracownikami danej firmy i doskonale znają warunki pracy i atmosferę panującą w zespole. – Z naszego doświadczenia wynika, że kandydaci poleceni przez naszych pracowników to świetni eksperci, którzy wykazują się wysokimi kompetencjami, ale także doskonale wpasowują się w zespół. Tacy kandydaci dużo wiedzą o firmie, stanowisku i samym procesie rekrutacji. Zatem nasi pracownicy to najlepsi i najbardziej wiarygodni ambasadorzy firmy – dodaje Wojciech Dreja.

  Trójstronna korzyść

  Na programach rekomendacji zyskują wszystkie strony zaangażowane w proces rekrutacji. Osoba polecona otrzymuje wiarygodne informacje o firmie z pierwszej ręki, dzięki czemu może wybrać przyszłego pracodawcę bardziej świadomie. Z kolei rekomendujący, oprócz dobrego współpracownika, zyskuje na poleceniach finansowo. – W Sii bonus za polecenie uzależniony jest od doświadczenia kandydata, a także od stanowiska, którego dotyczy rekrutacja. Standardowa kwota wynosi maksymalnie 4 000 zł, a w przypadku wyjątkowo pilnych rekrutacji, jest to nawet do 8 000 zł. Oprócz nagród, o sukcesie rekomendacji decydują także jasne zasady programu oraz sposób, w jaki są przekazywane – mówi Dyrektor Rekrutacji w Sii Polska.

  Polecający Polskę

  Grupą aktywnie korzystającą z programów poleceń są także obcokrajowcy podejmujący pracę w Polsce. Wbrew stereotypom, coraz więcej cudzoziemców podejmuje pracę na stanowiskach specjalistycznych, również w IT. – Pracujący w Sii obcokrajowcy bardzo często polecają nam do pracy swoich znajomych rodaków. W tym przypadku ich zapewnienia, że Polska jest doskonałym miejscem do życia, a Sii stwarza świetne warunki pracy, są najskuteczniejsze. Nic dziwnego, w końcu przeprowadzka do innego kraju to poważna decyzja wpływająca na całe życie – dodaje Wojciech Dreja. W Sii pracuje obecnie ponad 90 obcokrajowców. Znaczna część z nich trafiła do firmy poprzez polecenie.

  Więcej informacji o programie „Poleć eksperta IT”, działającym w Sii, można znaleźć na stronie firmy.

  Może Cię również zainteresować

  Pokaż więcej newsów

  Bądź na bieżąco

  Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

  ZATWIERDŹ

  This content is available only in one language version.
  You will be redirected to home page.

  Are you sure you want to leave this page?

  Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
  Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

  Möchten Sie fortsetzen?