Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Poznaj Inżyniera Domu i sprawdź, jak łączy pracę w Sii ze swoją technologiczną pasją

Życie zawodowe i prywatne Szymona Markiewicza, pracującego od kilku lat w Sii Polska jako inżynier ds. oprogramowania wzajemnie się przenikają i  na siebie wpływają, umożliwiając mu ciągły rozwój. W tym czasie Szymon zmieniał już w projekty, Centra Kompetencyjne, miejsce zamieszkania, cały czas rozwijając przy tym swoją pasję. Przekonaj się, jak praca w Sii może napędzać rozwój technologicznego hobby na przykładzie Inżyniera Domu. 

Dołączyłeś do katowickiego oddziału Sii Polska ponad 5 lat temu. Jak wyglądała Twoja późniejsza ścieżka kariery?

Szymon Markiewicz, Inżynier ds. Programowania: Dołączałem do Sii w Katowicach, kiedy biuro mieściło się jeszcze w kamienicy przy ul. Słowackiego. Jako absolwent elektrotechniki z zacięciem programistycznym, zacząłem pracę w projekcie realizowanym dla Bombardiera –była to moja pierwsza praca w roli programisty w technologii C#. Miałem wtedy także sporo zadań testerskich. Przydały się moje umiejętności związane z elektroniką oraz tym, co już wtedy robiłem w zaciszu domowym – majsterkowaniem. Od moich kolegów nauczyłem się wtedy wiele w materii programowania.

W międzyczasie poznałem Ewę, obecnie moją żonę, która mieszkała we Wrocławiu i nie było jej łatwo opuścić to miejsce. Za to ja miałem taką możliwość bez konieczności zmiany pracodawcy. Skorzystałem z wewnętrznej aplikacji Sii Job Changer i zgłosiłem chęć relokacji do Wrocławia. Nie od razu znalazł się dla mnie projekt, ale machina zmiany została uruchomiona, ja mogłem się już przeprowadzić i zacząć życie w nowym mieście. Znalazła się szansa na udział w projekcie embedded. Po sprawdzeniu moich umiejętności pod tym kątem trafiłem pod skrzydła tego właśnie Centrum Kompetencyjnego w Sii. Mogłem tutaj dalej rozwijać swoje umiejętności związane z C/C++ oraz innymi ważnymi technologiami w tej gałęzi. Wkrótce okazało się, że we Wrocławiu poszukiwany był developer do jednego z projektów realizowanych dla firmy Qiagen. Moje CC „wypożyczyło” mnie i już od jakiegoś czasu pracuję z C++ i Qt dla tego klienta z branży biomedycznej.

Kilka edycji temu zostałeś beneficjentem Programu Sponsoringu Pasji. Na czym polega Twoje hobby?

Sz.M.: Jak wspomniałem, podczas mojej drogi zawodowej poświęciłem sporo czasu na naukę: kończyłem elektrotechnikę, a nie informatykę. Sporo musiałem nadrobić, uczyłem się i ćwiczyłem w domu, więc zacząłem szukałem sobie prywatnych projektów z wykorzystaniem programowania, które realizowałem dla treningu w mieszkaniu, całkowicie dla siebie.. Żeby mi to wszystko nie uciekło, zacząłem prowadzić dokumentację z realizacji. Wtedy zrozumiałem, że moje materiały mogą się przydać innym! Z doświadczenia wiedziałem, jak dużo wiedzy przyswoiłem dzięki temu, że koledzy z projektów dzielili się ze mną swoim doświadczeniem.

Postanowiłem więc założyć bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą do dzisiaj. Na inzynierdomu.pl pokazuję swoje projekty, opowiadam o swoich technicznych i technologicznych przemyśleniach. Nie są one zawsze związane z IT, czasem to kwestie majsterkowania w duchu DIY (do it yourself). Można tam znaleźć nawet mój opis remontu starych PRL-owskich foteli ?. Okazało się, że mój pomysł na dziele się wiedzą się sprawdził i zaczął się prężnie rozwijać, ludzie chcą o moich doświadczeniach czytać i słuchać. Postanowiłem rozwinąć blog i zacząć prowadzić także szkolenia – na rozwój moich technologicznych pasji otrzymałem granty z Programu Sponsoringu Pasji i dzięki temu faktycznie łatwiej mi rozwijać blog i swoje umiejętności, które wykorzystuję do jego prowadzenia. W ogóle praca w Sii mocno wpływa na rozwój bloga.

W jaki sposób?

Sz.M.: Jak wspomniałem, obecnie pracuję w projekcie dla firmy Qiagen. Nie mogę zdradzić o nim za wiele, ale wpływ tego, co robię w pracy, z jakimi problemami programistycznymi się spotykam, znajduje mocne odzwierciedlenie w moich projektach prywatnych. To, czego się uczę w pracy, w celu przećwiczenia przekładam na swoje projekty, które ostatnio pokazuję także w formie streamów. ?

Moje życie zawodowe z pasją w ogóle mocno się przeplata i czasem też blog wpływa na pracę. Pamiętam taką sytuację, kiedy na blogu rozpocząłem współpracę z firmą Farnell – dużym dostawcą osprzętu elektronicznego. Wtedy też w projekcie w Sii szukaliśmy płytek do testowania komunikacji LoRaWAN, więc moja współpraca z tą firmą zaczęła się właśnie od tej technologii. Dostałem sprzęt do przetestowania na blogu, a następnie mogłem się podzielić moją nową wiedzą praktyczną z zespołem w Sii, a potem nawet zorganizowałem szkolenie na tym sprzęcie dla naszych pracowników!

Obecnie w czasach Covid-19 wiele osób narzeka na różne ograniczenia, ale zgodnie z wartościami Sii poszukajmy pozytywów: czy w ostatnim czasie udało Ci się coś fajnego rozwinąć wbrew lub może dzięki epidemii?

Sz.M.: Z pewnością była to duża zmiana. Przed pandemią dzięki wsparciu z Programu Sponsoringu Pasji prowadziłem na terenie całego kraju warsztaty z elektroniki i programowania. Mogłem odwiedzać różne miejsca ze sprzętem i mówić do ludzi, którzy jeszcze nie mieli z tym styczności. Prowadziłem także Arduino & Raspberry Pi Day, na które przyjeżdżało do Katowic kilkaset pasjonatów z całego kraju. To właśnie to wydarzenie poprowadziłem ostatnio jako pierwsze online, z biura Sii Polska. Po doświadczeniach z tego wydarzenia rozpocząłem prowadzenie streamów ze swoich prac: piszę kod do swoich projektów, lutuję, majsterkuję, przeprowadzam wywiady. Wszystko na żywo poprzez YouTube. Kolejna edycja Arduino & Raspberry Pi Day także odbyła się online w marcu tego roku i okazała się dość dużym sukcesem: odwiedziło nas 2000 użytkowników! ?

Jak widzisz dalszy rozwój Inżyniera domu?

Sz.M.: Rozwój streamów skłonił mnie do pracy nad poprawą jakości moich materiałów wideo. Takiej formy interakcji z odbiorcą wciąż się uczę i nad tym pracuję. Myślę, że na kanale będę przygotowywać coraz bardziej skonkretyzowane materiały, które trafią do osób chcących się czegoś nowego nauczyć, w jak najbardziej przystępny sposób.

W Programie Sponsoringu Pasji Sii Polska wspiera swoich pracowników nie tylko w rozwoju sportowym, ale także technologicznym. Nasi inżynierowie dzięki grantom z Programu rozwijają swoje kompetencje profesjonalne w projektach niekomercyjnych, jak np. prowadzenie szkoleń w ramach HackerSpace Kraków, budowa robota Sumo, rozwój projektu opartego na sztucznej inteligencji czy ostatnio budowa symulatora auta wyścigowego. Sprawdź oferty pracy, jeśli chcesz rozwijać swoje pasje dzięki wsparciu swojego pracodawcy.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?