Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

Przejście z 1. linii wsparcia do testowania wydawało mi się naturalne – ścieżka kariery Grzegorza, Team Leadera w Sii Polska

Praca w Service Desk pozwala poznać aplikacje i procesy w firmie. Aby poszerzyć perspektywę, czasem warto zdać się na los i wykorzystać nieoczywistą szansę na rozwój. Poznaj ścieżkę kariery Grzegorza, Team Leadera w Sii Polska, który zarządza zespołem testerskim w dziale Internal IT. 

Pracujesz w Sii Polska już ponad 5 lat, obecnie na stanowisku Team Leadera zespołu testerskiego w dziele Internal IT. Jak wyglądała Twoja ścieżka kariery w firmie?

Grzegorz Lisowski, Team Leader: Pracę w Sii zacząłem jako Specjalista Service Desk na 1. linii wsparcia. Codzienne obowiązki na tym stanowisku pozwoliły mi zapoznać się ze wszystkimi aplikacjami i procesami w firmie oraz poznać pracowników i zespoły projektowe w Internal IT. Rok później otrzymałem propozycję przejścia na 2. linię wsparcia do zespołu Sharepoint. Mimo, że przyszłe plany zawodowe wiązałem raczej z administrowaniem systemami, a do platformy Sharepoint nie pałałem zbytnią miłością to postanowiłem wykorzystać szansę na rozwój i zdecydowałem się podjąć wyzwanie. Pełniąc samodzielną rolę wsparcia aplikacji przekonałem się, że Sharepoint widziany z 1. linii wsparcia to tylko wierzchołek góry lodowej,  a pod taflą potrzeb zwykłego użytkownika kryją się możliwości customizacji pudełkowych rozwiązań oraz ogrom developmentu wprowadzonego przez zespół do spełnienia potrzeb biznesowych. 

Przejście na ścieżkę testerską wydawało mi się naturalne. Analizując zgłaszane przez pracowników błędy na Service Desk reprodukowałem je na niższych środowiskach, konsultowałem z Product Ownerami, deweloperami i testerami. Funkcjonalnie poznałem tworzone przez zespół aplikacje, a metodykę testowania podpatrywałem u ówczesnego Line Managera i mentora. W styczniu 2020 zostałem Team Leaderem zespołu testerskiego. Razem z dziewiątką moich podopiecznych czuwamy nad jakością aplikacji w Sii, ich utrzymaniem oraz wdrażaniem zmian i usprawnień zgodnych z biznesowymi wymaganiami. 

Jak teraz wygląda Twój dzień pracy? 

G.L: Mimo stałego harmonogramu wdrożeń i powtarzających się co tydzień spotkań to każdy dzień jest inny. Poranki przed pracą zazwyczaj spędzam na spacerze z psem, młody malamut potrafi rozbudzić lepiej niż podwójne espresso ? Pracę zaczynam od uporządkowania tematów którymi ja i mój zespół powinien zająć się bieżącego dnia, później mamy zespołowe daily, podczas którego dzielimy się problemami i zadaniami na dany dzień. Reszta dnia mija na tematy bieżące, czyli różnego rodzaju spotkania projektowe, statusy błędów, weryfikacje postępu testów, analiza i rozwiązywanie bieżących problemów, wdrożenia zmian na niższe środowiska, spotkania organizacyjne oraz konsultacje zespołowe. Kiedy mogę i mam chwilę czasu staram się po prostu testować, bo dalej sprawia mi to przyjemność ?

Jakie największe wyzwania stawia przed Tobą obecne stanowisko? 

G.L: Największe wyzwanie to zarządzanie zespołem, pierwszy raz znalazłem się na stanowisku gdzie kieruję pracą nie tylko swoją, ale również moich podopiecznych, ciągle uczę się jak najefektywniej organizować czas pracy zespołu i jak reagować na wszelkie zmienne zaburzające plany projektowe. Kolejne z wyzwań to organizacja pracy własnej. Na szczęście poprzednie stanowiska dobrze mnie do tego przygotowały a zmienił się tylko rodzaj obowiązków. Mając więcej obowiązków i większą odpowiedzialność, sukcesy wydają się smakować lepiej, a z porażek można się więcej nauczyć. 

Od początku pracy w Sii wspierasz wewnętrzne projekty firmy. Czym charakteryzuje się praca w Internal IT?

G.L: Internal IT daje w pewien sposób poczucie stabilności. Naszym biznesem są nasi pracownicy dlatego nie ma barier językowych czy kulturowych. Realizujemy długoterminowe projekty w zespołach o niskiej rotacji pracowników, a w dodatku ciągle rozwijających się. Z wieloma osobami znamy się już tyle lat, że oprócz kontaktów w pracy przyjaźnimy się poza nią.

Mój zespół tworzy i rozwija aplikacje oparte na platformie Sharepoint, jak również autorskie aplikacje tworzone od zera. Stworzyliśmy i utrzymujemy wewnętrzny SiiPortal dla wszystkich pracowników, na którym znajdują się najważniejsze informacje, szablony dokumentów, instrukcje, newsy oraz wiele innych ważnych treści. Poza tym, dostosowaliśmy platformę Sharepoint do potrzeb działów administracji, HR, sales i zespołów projektowych, tworząc mniejsze aplikacje wspierające ich codzienną pracę. Aktualnie rozwijamy aż 15 aplikacji, także nie narzekamy na nudę.

Największym projektem jaki udało się nam zrealizować był projekt stworzenia portalu dla kandydatów, który tworzyliśmy od zera, a w tworzenie i integrację danych między systemami zaangażowane były prawie wszystkie zespoły Internal IT.

W jaki sposób firma wspierała Cię w wyborze ścieżki kariery i rozwoju?

G.L: Dzięki szkoleniom wewnętrznym i zewnętrznym poszerzałem swoje umiejętności, a luźne spotkania w formie prezentacji na Tech Pizza Thursday pozwalały zapoznać się z pracą moich kolegów i ciekawymi technologiami. Brałem udział w szkoleniach poszerzających wiedzę z SQL, kursie automatyzacji testów przy pomocy selenium oraz szkolenie z ISTQB Foundation.

Po pojawieniu się w zespole wakatu na stanowisko Team Leadera nawet nie myślałem, żeby na nie kandydować, zawsze uważałem się za osobę techniczną bez miękkich kompetencji, a zarządzaniem zespołem to już w ogóle była dla mnie czarna magia. Kierownik naszego zespołu przekonał mnie jednak, żebym spróbował zapewniając, że w razie porażki lub chęci powrotu nie będzie spalonych mostów. Dziś nie żałuję i jestem wdzięczny za daną mi szansę.

Co poradziłbyś osobie, która chciałaby podążać podobną drogą zawodową? 

G.L: Nie bać się wyzwań, ciągle się rozwijać i próbować nowych rzeczy. Osobiście nie planowałem jakoś specjalnie swojej ścieżki zawodowej. Pracę zacząłem na 1. linii wsparcia z myślą o byciu administratorem, następnie testując myślałem o automatyzacji, dziś będąc Team Leaderem czekam co przyniesie los. Zawsze starałem się wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak potrafię, ale to nie wszystko – ważna jest również atmosfera pracy. Polecam otaczać się ludźmi ambitnymi, ciekawymi, z którymi się dogadujecie.

Chcesz rozwijać się tworząc wewnętrzne aplikacje, które mają wpływ na funkcjonowanie całej organizacji? Sprawdź nasze oferty pracy i dołącz do Sii! 

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?